У відповідь на вторгнення росії в Україну Європейська комісія вирішила відключити 7 російських банків від SWIFT: ВТБ, «Открытие», «Новикомбанк», «Промсвязьбанк», «Россия», «Совкомбанк», ВЕБ («Внешэкономбанк»). Дуже шкода, що цей список такий короткий. Сбербанк, найбільший кредитор росії, і Газпромбанк не були включені, оскільки вони є основними каналами розрахунків за російську нафту і газ, які країни ЄС все ще купують, незважаючи на конфлікт в Україні. Порушення міжнародних операцій призведе до волатильності курсу рубля і спричинить «масовий відтік капіталу» з росії, а окремі «російські економісти» стверджують, що як наслідок це може призвести до падіння ВВП росії на 5%.
Як заявив Дмитро Кулеба 21.03.2022 р. в інтерв'ю виданню «Українська правда»: «За всю мою дипломатичну кар'єру нічого складнішого за історію зі SWIFT не було. Але результат є».
Чи буде сприяти відключення російських банків від SWIFT зміні геополітики транскордонних платежів? Аби зрозуміти масштабність цих санкцій відповімо собі почергово на низку запитань.
Що таке SWIFT?
SWIFT дуже часто називають платіжною системою. Однак це є хибним твердженням, оскільки він не здійснює жодних платежів. Натомість SWIFT є сервісом обміну повідомленнями про фінансові операції, а простіше - це своєрідна «соціальна мережа для банків». За допомогою нього банки, включно з центробанками, інвестиційні установи та компанії обмінюються захищеними повідомленнями щодо платежів, торгів або ж цінних паперів. Цей сервіс діє з 1977 року, ним користуються понад 11 000 фінансових інституцій у 200 країнах світу, він є спільною власністю понад 2 000 банків. Це дозволяє банкам обробляти великі обсяги транзакцій з високою швидкістю і став основним механізмом фінансування міжнародної торгівлі. SWIFT передає $140 трлн платежів щороку. Більшість транзакцій SWIFT здійснюються для платежів у доларах (40%), євро (37%) та стерлінгах (6%). Цікавим є і той факт, що у січні 2022 року на платежі в юанях припадало 3%.
Чи є альтернативи SWIFT?
Повноцінної заміни не існує! Частково можлива наступна альтернатива:
Перша – це безпосередній обмін повідомленнями за допомогою електронної пошти чи факсу. Для деяких платежів цей шлях може використовуватися, але він є набагато повільнішим і витратним, менш захищеним і має вищий ризик помилок через людський фактор. Без SWIFT особливо складно здійснювати численні платежі або ж транзакції, які проходять через кілька банків.
Друга – а) це китайська CIPS (Cross-Border Interbank Payment System), яка може використовуватися при розрахунках між російськими та китайськими банками та компаніями; б) це російська система передачі фінансових повідомлень (СПФС), використовується переважно для внутрішньоросійських транзакцій.
За даними Єврокомісії, SWIFT є домінантним навіть для платежів всередині росії, покриваючи 70 % з них. У всьому ж світі SWIFT обслуговує понад половину всіх транскордонних платежів.
Північна Корея та Іран вже давно відрізані від SWIFT, як і Венесуела з 2019 року. Економіка Росії є складнішою, ніж у цих країнах, і фінансова система є більш невід’ємною частиною її функціонування, тому наслідки виключення з SWIFT можуть мати більший вплив.
Потенційні наслідки відключення росії від SWIFT
Росія посідає друге місце за кількістю користувачів платформи після США. Коли було оголошено про санкції SWIFT, населення росії зняло близько трильйона рублів (що становить 6,5% грошової маси). Відомо, що близько 300 російських фінансових установ, у тому числі багато з яких потрапили під санкції, використовують SWIFT. Вони обслуговують понад 80% міжнародних розрахунків країни.
Чому росію повністю не ізольовують від SWIFT?
На мою думку, однією з причин цього небажання є побоювання, що повне відключення російських банків від SWIFT призведе до підвищення ціни на енергоносії, що принесе користь уряду росії. Вторгнення росії в Україну вже різко збільшує ціни на енергоносії.
Іншою причиною, по якій Брюссель і адміністрація Байдена можуть побоюватися повного відключення більшості російських банків від SWIFT, є занепокоєння з приводу потенційної ескалації у відповідь з боку росії. Деякі російські урядовці кажуть, що така дія була б рівнозначна оголошенню війни. Європейці побоюються, що суворі санкції та широке відключення SWIFT призведуть до проблем у банках ЄС, які, за повідомленнями, мали понад 76 мільярдів доларів непогашених російських позик станом на кінець минулого року.
Разом з цим у США стурбовані тим, що відключення більшості російських банків від SWIFT або введення жорсткіших санкцій змусить росію покладатися на інфраструктуру китайського фінансового ринку. Я маю великі сумніви з того приводу, що адміністрація Байдена продемонструє готовність накласти санкції на китайські банки за те, що вони обслуговують санкціоновані США російські банки.
Резюмуючи вище викладене можна зробити наступний висновок: незалежно від того, що Брюссель і Вашингтон вирішать робити далі, Пекін бачить останні події як причину різкого прискорення зусиль, спрямованих на розвиток платіжних каналів у юанях, які не підпадають під санкції США. В очах Пекіна санкції Сполучених Штатів і ЄС є «фінансовою ядерною зброєю». Важливо, щоб Вашингтон і Брюссель реагували на ризики безпеки, пов’язані з ініціативами Пекіна щодо трансформації транскордонних платежів, і краще розуміли роль, яку відіграють європейські та американські фірми в цих зусиллях.
Можливість відключення великих російських банків від фінансової системи США, безсумнівно, матиме більшу вагу, аніж часткове відключення окремих банків росії від SWIFT. Америка могла б також, як приклад, занести великі російські фінансові установи в чорний список, не даючи власним банкам мати справу з ними. Це, ймовірно, було б настільки ж руйнівним для росії, як і відключення від SWIFT, але при цьому не підриваючи глобальну фінансову архітектуру.
Марина КОРОЛЬ, доктор економічних наук, заступник декана з наукової роботи факультету міжнародних економічних відносин УжНУ