Шквал санкцій, запроваджених Заходом після вторгнення росії в Україну, знизив курс рубля. Прошу звернути увагу на його тахікардію на рисунку 1.
Рисунок 1. Курс долара США до рубля
Але що ж такого зробила москва аби підвищити курсу рубля після його різкого падіння, після 04.03.2022? А зробила вона наступне:
- Центральний банк збільшив процентні ставки більш ніж вдвічі до 20% (рисунок 2). Це мало би спонукати російських вкладників зберігати свої гроші в місцевій валюті, якщо звісно ж вони у них є.
- Експортерів зобов»язали обмінювати 80% експортних доходів у іноземній валюті на рублі.
- Російським брокерам заборонили продавати цінні папери іноземців.
- Резидентам заборонено здійснювати банківські перекази за межі Росії.
- Росія пригрозила вимагати плату за природний газ в рублях, а не в євро чи доларах.
Рисунок 2. Динаміка зміни облікової ставки центробанку рф
Росія також обмежила кількість доларів, які резиденти можуть зняти з банківських рахунків в іноземній валюті, і заборонила банкам продавати іноземну валюту клієнтам протягом наступних шести місяців.
Чи використає рф резерви для підтримки рубля?
Спочатку трохи довідкової інформації. Центральні банки в усьому світі дуже часто мають рахунки у валютах один одного, а іноді також у приватних фінансових установах. На цих рахунках зберігаються гроші та цінні папери у валюті країни, де розташований центральний банк або приватна установа. Наприклад, євро Федеральної резервної системи США зберігаються в одного або кількох центральних банків у зоні євро. І навпаки, європейські центральні банки тримають долари США в Сполучених Штатах.
Нагадаю, розмір резервів центрального банку рф в розмірі 630,2 мільярда доларів, які мали би допомогти країні стабілізувати курс рубля. Але! Як я зазначала в попередніх свої дописах: «Санкції обмежили можливість центрального банку росії отримати доступ до своїх іноземних резервів на суму понад 300 мільярди доларів і обмежили доступ їх банківської системи до системи міжнародних платежів».
Оскільки вартість валюти може коливатися в залежності від потоку іноземної валюти в усьому світі, центральні банки часто тримають «військовий ящик» валют інших країн, а іноді й золота щоб протистояти будь-якому ризику девальвації. Коли валюта країни падає, вона може викупити свою знецінену валюту, використовуючи свої резервні активи (наприклад долари США). Але якщо він не може використовувати ці резервні активи, тому що санкції заважають йому це зробити, протидіяти йому стає значно важче.
За інформацією видання Bloomberg центральний банк Росії «віщає» (востаннє від нього була інформація за 18 лютого), що його валютні та золоті резерви впали на 38,8 мільярдів доларів. Запаси скоротилися до 604,4 мільярда доларів станом на 25 березня 2022 року, що є найнижчим рівнем з серпня минулого року.
Рисунок 3. Динаміка зміни резервів банку росія
Резюмуючи вище викладене можу зробити висновок: симбіоз вищезгаданих заходів дозволив росії штучно створювати попит на рубль. Але коли російська економіка на межі «виживання», ніхто насправді не хоче купувати валюту за власним бажанням. Коли обмеження будуть зняті, попит на рубль впаде, не виключаю що дуже різко. Нам всім відомо подальший напрямок руху рубля- напрямок руху російського корабля!
Марина КОРОЛЬ, доктор економічних наук, заступник декана з наукової роботи факультету міжнародних економічних відносин УжНУ