Війна, розпочата росією, призвела до зміцнення єдності НАТО та глобально скоординованої політичної відповіді західних країн, включаючи найбільший набір санкцій, ухвалений в історії. Так, загалом 702 фізичні особи та 53 юридичні особи безпосередньо постраждали від пакету санкцій ЄС. Хоча після анексії Криму багато міжнародних банків зменшили власні ризики, які по’вязані з росією, а сукупні прямі ризики європейських банків перед росією становлять менше 0,7% від загального обсягу ризиків, все ще існують банки з російською присутністю. Французькі, італійські, австрійські, голландські та німецькі банки мають найбільший вплив на російський ринок.
Що ж відбувається за закритими дверима в банківському секторі росії?
За даними Financial Times схоже, що російський центральний банк готується до повномасштабного запуску внутрішньої міжбанківської платіжної системи під назвою «Мир». Здається, що у них все обертається навколо того псевдо «миру». Щиро бажаю їхній платіжній системі рухатися за напрямком російського корабля!) Кілька російських банків перебувають у процесі виходу з ринків ЄС (Сбербанк, ВТБ, Європа та його дочка на Кіпрі, тощо). Окрім відключення від SWIFT США та ЄС запровадили санкції проти російського центрального банку, які закривають доступ до половини валютних резервів від загальної суми в понад $643 млрд і блокують можливість конвертації активів у долари США та євро. Крім того, росія не зможе використовувати свій надзвичайний суверенний фонд (Фонд національного добробуту).
Тим часом ослаблення економіки росії на світовій арені негативно вплинули на прибутки банків на росії і зменшили їхню регіональну присутність. Сбербанк Росії та ПАТ «ВТБ Банк», колись два з найбільших банків Європи за розміром активів, були змушені вийти з сусідніх європейських ринків, таких як Угорщина, Хорватія та Сербія, на тлі збільшення пакету глобальних санкцій. Це не може не втішати нас!
Згідно з останніми даними Банку міжнародних розрахунків, західноєвропейські банки в росії скоротилися приблизно на третину за 12 місяців до 30 вересня 2022 року. Загальні вимоги іноземних банків до росії впали до 87,95 млрд доларів, що є найнижчим рівнем з третього кварталу 2005 року. Прибутки російського банківського сектора впали приблизно на 90% до 203 мільярдів рублів у 2022 році проти 2,4 трильйона рублів у 2021 році. Сбербанк зафіксував падіння чистого прибутку на 95% за перші 10 місяців 2022 року.
На жаль, російському банківському сектору вдалося компенсувати сукупний збиток у розмірі 1,5 трильйона рублів з першого півріччя 2022 року, але багато російських банків завершили рік зі значними збитками. Згідно з даними, кількість збиткових російських банків у грудні 2022 року становила 104 проти 77 у січні того ж року. Російська влада має засоби для підтримки вітчизняних банків, принаймні в короткостроковій перспективі, завдяки великим доходам від енергетики, накопиченим у 2022 році.
Окрім ЄС, санкції проти рф також бути введені і іншими дружніми до нас країнами. Зокрема, закцентую Вашу увагу на найяскравіших. А саме на санкціях з боку США, Канади, Великої Британії: замороження активів фізичних осіб та заборона на в’їзд («вершків»), заборона на прямі та непрямі операції з державним боргом росії, обмеження транзацій для центробанку росії, відключення від SWIFT найбільших банків росії (ВТБ, «Росія», «Открытие», Новикомбанк, Промсвязьбанк, Совкомбанк и ВЭБ.РФ), замороження активів та заборона проведення операцій Сбербанку, ВТБ, Альфа-Банку, Чорноморському банку реконструкції та розвитку, Банку росія, Промсвязьбанку, Уксімбанку росії, Уральському банку реконструкції та розвитку, тощо, також введені санкції проти Білорусі (2 державні банки, 9 оборонних компаній, 7 компаній пов’язаних з «вершками» країни), заборона на імпорт російської нафти, скрапленого газу та вугілля.
Яка зараз ситуація в європейських банках?
Голова наглядової ради ЄЦБ Андреа Енріа проаналізувавши ситуацію в європейських банках у світлі війни в Україні, переконана в тому, що європейські банки наразі є стійкими, їхні російські ризики загалом піддаються управлінню, хоча непрямі наслідки та посилення санкцій знайшли своє відображення у перегляді ВВП у бік зниження у 2022–2023 роках і в суттєвому перегляді в бік підвищення інфляції для 2022 в Єврозоні. Вдамося ще трохи до статистичних даних. Стійкість європейських банків: на кінець 2021 року європейські банки мали надійні макроекономічні перспективи, міцний капітал і позицію ліквідності, розумну якість активів у контексті після COVID (NPL 2,2% ), відновлення показників прибутковості (ROE на рівні 7,2%) і загальна позитивна динаміка кредитування. Усі ці фактори разом підтримали стійкість європейських банків під час шоку від вторгнення в Україну. Прямі ризики європейських банків щодо росії у вигляді кредитів, цінних паперів і деривативів, здається, стримані, хоча існують інші непрямі канали впливу, такі як ризик через небанківські фінансові установи, потенційний сценарій дефолту росії та держави, ширша волатильність фінансових ринків, яка може спровокувати кредитування контрагента, ризик або кіберризики. Жоден із цих непрямих ризиків поки що не був руйнівним. Хоча Євросистема та більшість аналітиків очікували скорочення економіки Єврозони на початку минулого року, реальний ВВП у четвертому кварталі 2022 року фактично зріс на 0,1% у порівнянні з попереднім кварталом. Оцінки вказують на слабке, але позитивне зростання найближчим часом.
Підсумовуючи вище викладене, можу зробити висновок, що загалом Європа виправдала очікування та продемонструвала надзвичайну економічну стійкість до наслідків російсько-української війни створюючи при цьому надзвичайно несприятливе фінансове середовища для роботи російського банківського сектору. Відрадним є і той факт, що всі західні країни є тісно скоординованими і виступили єдиним фронтом, тому економічні перспективи росії та її майбутня роль у світовій економіці і значення для європейського банківського сектору буде незначним.
Марина КОРОЛЬ, доктор економічних наук, заступник декана з наукової роботи факультету міжнародних економічних відносин УжНУ