Новини

Ромських дітей в Ужгороді залучають до освіти через культурні активності

результати проекту «Лідери змін - ромські діти на шляху до успіху»

В Ужгородському прес-клубі відбулася пресконференція, де йшлося про результати проекту «Лідери змін - ромські діти на шляху до успіху», який впроваджувався на Закарпатті. Учасники також презентували рекомендації  до «Плану заходів на 2026 – 2027 роки з реалізації Стратегії сприяння реалізації прав і можливостей осіб, які належать до ромської національної меншини, в українському суспільстві на період до 2030 року у Закарпатській області».


Як розповіла Марія Менджул, керівниця Громадської організації "Карпатська агенція прав людини "ВЕСТЕД",  проект був спрямований на підвищення мотивації до освіти та соціальної інтеграції ромських дітей через впровадження спеціалізованих освітніх програм та менторського супроводу. «Ми проводили заходи у поселеннях ромів про відповідальне батьківство, організували 10 виїзних навчальних та культурних заходів (відвідування Закарпатського обласного краєзнавчого музею, інтеграційний квест у  Скансені, навчальні заходи «Українська та ромська культура», «Права дітей», «Фінансова грамотність», відвідування театральної вистави "Мауглі", кіно, музею, кулінарні майстер-класи) та спільні заходи з проявлення лідерських якостей»,- розповіла Марія Менджул. Загалом залучили майже 400 учасників: молодь, батьків, дітей. 

результати проекту «Лідери змін - ромські діти на шляху до успіху»

 

З липня відбувся круглий стіл з напрацювання рекомендацій до «Плану заходів на 2026 – 2027 роки Серед них такі: при плануванні заходів передбачати людино-центричний підхід із нетерпимістю до дискримінації, гарантуванням принципу гендерної рівності; провести навчання для представників ромських та інших організацій щодо; оновити статистичні дані щодо демографічних та соціально-економічних характеристик ромської національної меншини посилити контроль за залученням ромських дітей до дошкільної освіти та інші. 

результати проекту «Лідери змін - ромські діти на шляху до успіху»

 

«Ми проводили з ними різні ігри, вони відкривалися по-новому, дехто відкрив себе в творчості, хтось красиво співає, хтось грає на музикальних інструментах, танцює. Я питала дітей, чого вони прагнуть, чого хочуть досягти. Частина відповідала, що хотіли б фінансово зрости і допомогти своїм маленьким братикам та сестричкам», - прокоментувала вплив проекту Каміла Човка, керівниця ромської організації «ЛУЛУДЯ».  «Ці діти мають реалізувати себе  вУкраїні. І такі проекти надихають їх, допомагають і дітям, і батькам краще зрозуміти свою культуру, побачити щось нове, водночас  - зазначив Аладар Горват, керівник ромської організації «Романі Черхень».

результати проекту «Лідери змін - ромські діти на шляху до успіху»

 

За ініціативи Національної поліції теж стартував проект націлений на ромську спільноту і покращення взаємодії комунікації поліції та представників ромської спільноти. На цьому детальніше зупинилася Тетяна Щерба, представниця Департаменту головної інспекції та дотримання прав людини Національної поліції України, капітан поліції. «Мета нашої ініціативи - забезпечити відкритий постійний діалог між поліцією, органами влади, громадськими організаціями та ромськими громадами. Ми прагнемо не просто знизити на напругу чи уникнути конфліктів, а побудувати стійку систему довіри,- зазначила Тетяна Щерба. - Наша платформа створюється для того, щоб запобігати дискримінації та випадкам упередженого ставлення, вирішувати всі конфлікти уже на ранніх етапах, підвищувати рівень обізнаності, забезпечувати рівний доступ до безпеки, правосуддя та державних послуг для кожної громади виключно з ромською спільнотою».

результати проекту «Лідери змін - ромські діти на шляху до успіху»

Михайло Давиденко, головний спеціаліст відділу у справах національностей управління національностей та релігій департаменту стратегічних комунікацій, національностей та релігій Закарпатської ОВА зауважив, що крім прийнятої стратегії сприяння реалізації прав ромської меншини,  і плану заходів до 2025-го року, напрацьовують заходи до 2028. «Є міжрегіональна робоча група з реалізації стратегії, - зазначив Михайло Давиденко. - Анонсовано масштабний проект опитування 500 ромських родин в Закарпатській області». 

Роботу зі створення соціального атласу ромської громади Закарпаття анонсував на заході регіональний координатор при Уповноваженому ВР з прав людини в Закарпатській області. Перші експериментальні опитування розпочнуться вже наступного тижня.

Захід став можливим завдяки грантовій підтримці ГО “Об’єднання ромських жінок “Голос Ромні”  за фінансової підтримки Center for Disaster Philanthropy (CDP). Інформація в матеріалі не завжди відображає погляди “Голосу Ромні” та CDP.

Новини інших ЗМІ
Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.