Різдвяні історії. Закарпаття: Петро Матій

Різдвяні історії. Закарпаття: Петро Матій

Народний артист України Петро Матій долучився до нашого інформаційного проекту "Різдвяні історії. Закарпаття".

Дякуємо за зйомку у надзвичайній студії краси ужгородки Анастасії Лесів "Beauty Box".

Фото: Роман Січкар.

Зйомка: Андрій Ніколаєв.

Монтаж: Наталі Панько.

Для мене особисто спогади про Різдво – найбільш світлі. Особливо коли така гарна погода, як зараз, сніг. Пам’ятаю ще змалку, з 7 років, а може і раніше ходили колядувати малими дітьми. Такі часи були, що не дуже було і їсти що. Тато зробив мені палицю з такою поперечиною, щоб верченики (типу як тепер рогалики, лиш трохи більше) не падали. Ми ходили по хатах, збирали за коляду оці верченики, а коли палиця назбиралася повна – на плечах висіла тайстрина, туди їх. І так, знаєте, міг назбирати малий дітвак стільки за Різдво, що було їсти два тижні дома замість хліба.

А з років 10 уже ходили із зіркою - вже йшла наступна «іпостась» після верчеників. Робили з сита коло, обліплювали гарно кольоровим папером, коло вертілося, а всередині горіла свічка. Заходили до хати зі словами: «Ци приймете віфлиємську звізду?». «Приймеме», - відповідав господар і ми починали колядувати «У Вифлиємі новина». Тут уже віддячували рублями.

Так за три дні Різдва треба було обійти ціле село, а село велике у нас Сасово!

А коли вже старші – 12, 13, 14 років, то ми збиралися вертепом. Я пройшов усі іпостасі: і ангелом був, і вівчарем, там ще були король, цар, дідо, який лякав дітей на вулиці. Красота була! Різдво – це фантастика!

Від Миколи до Різдва ми репетирували, щоб файно звучало, щоб любо було подивитися потім у хаті. І костюми готували, які гарні костюми були!

Коли я був малим, радянська влада забороняла діточкам колядувати, і до церкви ходити забороняла. Були й такі випадки, коли дітей збирали і закривали у школі в підвалі, тих, хто хотів йти колядувати... А зараз у селі вже напевно й 9 бетлегемів буде!

Традиції, бачите, не вмерли, а й навпаки більше їх стало. Правда, зараз коли чую у родичів вертепи, то порівняно з нашими колядами вони значно скоротили програму, зовсім не ті тексти говорять, осучаснили. Хочу тим зайнятися. Вважаю, що прадавні канонічні колядки треба зберегти. Мав думку написати книгу сценаріїв наших вертепів, як то було колись, коли я був малий.

 

Дякуємо за зйомку у надзвичайній студії краси ужгородки Анастасії Лесів "Beauty Box".

Фото: Роман Січкар.

Зйомка: Андрій Ніколаєв.

Монтаж: Наталі Панько.

Loading...

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
CAPTCHA
Питання для відсіювання автоматичного коментування.
Введіть відповідь на питання
Loading...