В Ужгороді на конференції, організованій стоматологічним факультетом УжНУ, побувала головний дитячий стоматолог МОЗ України Наталія Савичук. Zaholovok.com.ua скористався моментом, щоб випити кави у товаристві красивої розумної жінки, яка, до того ж, знає, як зберегти дитячі зуби здоровими. А це, переконує фахівець, можливо, попри страшну статистику, за якою вже майже у 99 % дітей зуби вражені карієсом.
Як експерт зі здоров’я зубів, як Ви ставитеся до кави?
Все те гарне, що в міру. Зазвичай говорять, що надлишкове вживання кави може зашкодити, сприяти зафарбовуванню зубів, але кава є тонізуючим напоєм, вона покращує настрій, підвищує рівень у тому числі серотонінів у крові, підбадьорює. Тож є гарним вранішнім напоєм, який має вживатися у першій половині дня.
Ви особисто любите каву?
Я люблю каву навіть більше, ніж чай. Як правило, п’ю її вранці. Навіть запах кави тонізуючий, приємний, складає гарну атмосферу.
Ви вперше на Закарпатті?
Останній раз була тут майже 20 років тому. Я сама із Західної України, люблю ці краї, вважаю, що це моя батьківщина і почуваю себе тут дуже гарно, комфортно.
Чи погоджуєтеся Ви з тими, хто стверджує про відмінність саме «закарпатської» кави від цього ж напою в інших регіонах?
Зовсім різна кава, дійсно. Хоч лінії кави можуть бути однакові, але її аромат – західноукраїнської, львівської, закарпатської кави має свій темперамент. Це навіть не аромат, а справді окремий темперамент, характер.
Чи радите Ви запивати каву водою?
Я не особливо це практикую і тим більше не дотримуюсь правила, що гарячу каву слід запивати холодною водою, адже це різка зміна температури і може зашкодити емалі. Можна використовувати після напою жувальну гумку, але тоді зникає сам смак кави, післясмак.
Медична статистика вражає – зуби понад 98 % дітей вражені карієсом. Чи означає це, що зуби неможливо «втримати» у здоровому стані?
Звичайно, можливо! Це залежить від дуже багатьох факторів, але країни, які реально усвідомили, що карієс є проблемою і усвідомили це на державному рівні, приділяють увагу саме профілактиці, так от вони за останні 30 років досягли просто разюче позитивних результатів. Якщо у нас сьогодні у 12-річної дитини у середньому 4,5 уражених постійних зубів, то в країнах Європи на двох 12-річних дітей може бути один уражений зуб. Тобто в Україні рівень захворюваності у десятки разів вищий.
Найцікавіше, що у нашій державі запроваджується дуже багато лікувальних стоматологічних технологій. Україна перебуває на рівні європейських країн щодо технологій, оснащеності, але це ніяк не впливає на рівень здоров’я, зменшення поширення захворюваності.
А що могло б вплинути саме на збереження здоров’я, а не на лікування?
Ви мабуть пам’ятаєте загальну структуру впливів, так званих факторів ризику. Якщо розглянемо її, то серед ризиків - тільки 10 % таких, якими можуть керувати медики, інші – соціальні, поведінкові та екологічні. Отже, лікарі можуть впливати тільки на кожен десятий фактор ризику. Найцікавіше, що у здоров’я не потрібно вкладати дуже багато коштів! Потрібно просто усвідомити, у тому числі на рівні держави, що це є проблема. І тоді – систематично навчати батьків, а це не потребує великих коштів. Слід правильно змінювати навчальні програми у школах, займатися навчанням майбутніх матерів, щоб вони мудро доглядали за дитиною, привчали до гігієни порожнини рота.
Чому взагалі буває карієс, навіть у людей, які систематично чистять зуби?
Все починається з того, як харчується майбутня мама, чим вона хворіє під час вагітності. А також - як вигодовується дитина, які умови «дозрівання» зуба у порожнині рота. Зуб при прорізуванні є дуже вразливим до карієсу. У порожнині рота він стає зрілим, тобто насичується кальцієм, і цей проміжок, поки він тільки прорізується і дозріває - найбільш вразливий до карієсу період. До слова, корисна одна з нових профілактичних стоматологічних технологій – так звана герметизація фісур. Коли жувальні поверхні певних зубів закриваються герметично для збереження їх від ураження. Дитячий стоматолог може розповісти детальніше і здійснити цю процедуру.
Коли слід вперше звернутися до нього?
Слід прийти ще вагітній. Вона повинна пролікувати всі зуби, якщо не до вагітності, то у перший триместр (за відсутності протипоказань). І відвідувати стоматолога у кожен триместр вагітності, оскільки потреба дитини у кальції зростає і загроза зубам вагітної залишається. Формується скелет дитини, її зуби. Тож відвідати стоматолога треба мінімум тричі, здійснити всі необхідні маніпуляції. У цей же час вагітну навчають, як вона повинна у майбутньому доглядати за маленькою дитиною, розкажуть про переваги грудного вигодовування. До речі, сама майбутня мама повинна в день отримувати не менше 400 гр сиру (творога) або 150 гр твердого сиру. Можна комбінувати, доповнювати раціон тими кисломолочними продуктами, які їй подобаються - у перерахунку. Накопичити кальцій допомагає йогурт, сметана, інші кисломолочні продукти.
А коли вперше варто прийти з малюком? Коли з’являються перші проблеми із зубками?
Навпаки! Вперше треба прийти саме із здоровими зубками - для знайомства із лікарем. Зуби прорізуються десь у 6-місячному віці, цьому передує неспокійний період, мама повинна бути готова до деяких змін у настрої дитини. Знову допоможе консультація з педіатром. Набрякають ясна, дитина починає слинити більше, руки тримає в роті, тоді дитині краще придбати спеціальні іграшки. Іноді педіатри призначають і певні заспокійливі гелі.
Як тільки прорізався перший зубчик - за ним треба доглядати! На сьогодні є такі можливості: щіточки для найменших, гігієнічні «напальчники», якими мама може почистити зубчик. Це особливо важливо, коли впроваджують прикорм. І взагалі криза наступає, коли дитині починають давати печиво (що «зацементовує» зуби) або дуже підсолоджені каші. Або ж мама дозволяє засинати з пляшечкою. Навіть введений в обіг окремий термін: пляшечковий карієс.
Мама у прикормі повинна вводити достатню кількість кисломолочних продуктів, не повинна пересолоджувати дитячу їду, щоб не формувався комплекс «смачне – це солодке».
У річному віці дитину слід привести до лікаря на перший дружній візит. Це тільки знайомство і огляд. Іноді навіть краще, щоб він тривав не у кріслі. Найкраще зробити це так: мама сидить навпроти лікаря, тримає дитину на колінах лицем до себе, потім кладе дитину лежати на спинку, головою лікарю на коліна. Лікар тільки руками, без інструментів здійснює перший огляд: чи прорізалися зуби, чи є проблеми і фактори ризику, чи є наліт на зубах і дає рекомендації та призначає засоби гігієни. До речі, варто придбати 2 щіточки - одну для гігієни та іншу як іграшку для дитини. Поки мама очищує зуби дитині, та другою щіточкою «чистить зуби» ляльці, медведику тощо. Це допоможе дитині звикнути до зубної щітки, як до обов’язкового предмету повсякденного вжитку (як гребінець чи мило).
Лікар призначить наступний візит і так триватиме наступна співпраця з ним. Якщо вся робота йде правильно, то це дозволяє досягти стоматологічного здоров’я - коли молочні зуби не мають карієсу, як і постійні у подальшому. Сьогодні це є можливо. І лікар може здійснювати лише профілактичні процедури. Найважливіше у цій ситуації - бажання мами співпрацювати. А наразі, на жаль, найчастіше мама вважає, що прийти до стоматолога треба тільки тоді, коли є проблеми із зубами.
Тобто потрібно вкладати зусилля не у додаткове оснащення медичних закладів, а у зміну свідомості. Ця проблема повинна бути усвідомлена на рівні спільноти.
Які помилки батьків, окрім вже озвучених, можуть призвести до хвороб дитячих зубів?
Одне із важливих застережень – не можна облизувати дитячу соску чи ложечку. Мама у такому випадку не усвідомлює, що у її порожнині рота живе величезна кількість бактерій, які у неї якщо і не викликають хворобу, то у дитини можуть спровокувати карієс, а також захворювання пародонту, кишечника і т.д. Слина батьків у жодному разі не повинна потрапляти до рота дитини. Бактерії, передані таким чином від батьків ще до появи зубів, почекають їх прорізування навіть кілька місяців, а потім батьки здивуються, звідки у дитини так стрімко розвивається карієс…
Чи правда, що у закарпатців найгірші зуби?
Ви знаєте, дійсно фтору у цьому регіоні мало і, вважаючи на його недостатність, поширеність захворювань дуже висока. У вас є ще одна проблема, яка буде вирішуватися, я так планую, вже найближчим часом – вчора ми обговорювали її з Оксаною Клітинською, як з новим головним дитячим стоматологом області. Йдеться, зокрема, і про доступність стоматологічної допомоги. Тому що у маленьких селах, віддалених від районних центрів, дитина має отримати стоматологічну допомогу на такому ж рівні, як в Ужгороді. Як це зробити – візьміть інтерв’ю у Оксани Василівни і вона все розповість. Це потребує реорганізації мережі стоматологічної допомоги дітям, яка повинна включати і профілактичну допомогу, що мусить бути доступною для кожної дитини, і терапевтичну. У тому числі й екстрену, для якої розроблятимуть відповідні маршрути.
Якою пастою Ви чистите зуби?
Це була б прихована реклама, якби назвала конкретні торгові марки. Але не це є найважливішим насправді. Я чищу зуби тією пастою, яка дозволяє керувати моїми особистими факторами ризику. Не можна рекомендувати окремо взяту пасту для всіх. Кожна людина - індивідуальна, у когось більше утворюється зубний наліт, в іншого - печія рефлюксна, йому треба зовсім інакші зубні пасти. Нема універсальних людей і нема універсальних засобів гігієни. Їх функція - керувати вашими факторами ризику, а їх може побачити виключно стоматолог.
Ви відмовляєтеся від солодощів?
Ні, і дітям також не можна забороняти їсти солодощі. Натомість їх треба вчити усвідомленого ставлення до свого здоров’я. Жодна заборона нічим добрим не закінчилася. Краще пояснити: у дитини є вибір, але вона відповідає за його наслідки. Якщо хоче з’їсти щось солодке, то повинна розуміти, що після цього повинне йти або чищення зубів, або жувальна гумка без цукру, або, принаймні, ополіскування.
А Ви у дитинстві правильно доглядали за своїми зубами?
Можу відповісти на це так: у мене немає карієсу. І у моїх дітей. Найбільш прогресивні стоматологи вважають це своїм найбільшим досягненням – коли у їх дітей немає карієсу.
Чи правдива реклама, яка стверджує, що «Асоціація стоматологів рекомендує…»?
Є таке. Асоціація стоматологів здійснює апробацію лікарських засобів і може рекомендувати на її підставі. Результати таких наукових апробацій публікуються у нашій спеціалізованій літературі.
З чим у Вас асоціюється Закарпаття?
На сьогодні, після саме цього візиту - з європейським стилем життя. У всякому разі, з бажанням і розумінням того, що Україна здійснила свій європейський вибір. Я побачила тут, що поняття європейського вибору - це не слова, а реальний спосіб життя.
Де ще, крім Києва, особисто Ви хотіли б жити?
Важко сказати. Мабуть, у будь-якій країні Європи жила б із задоволенням. Я часто подорожує Європою, мені імпонує ставлення людей до себе, повага суспільства до людини. І ставлення людини до цього суспільства, у якому вона живе.
Як Ви оцінюєте рівень молодих стоматологів – студентів УжНУ?
Високо. Радує як рівень фахової підготовки, так і бажання молодих займатися наукою. Що дуже цікаво – знаю, що стоматфакультет є дуже молодий, а за рівнем підготовки студентів можна сказати про ту велику роботу, яку зробили викладачі. Через підготовленість студентів видно, що викладачі вкладають свій час і свою душу у дітей, у яких горять очі, які роблять свою справу із захватом.
І друге - дуже цікава модель співпраці зі словацьким університетом. З цього видно, що молодь дійсно навчається за реальною Болонською системою, живе без кордонів, навчається в УжНУ, а на практику їде у Словаччину і бачить, що Європа - вона поряд, що країна, у якій вони живуть і та ж Словаччина – це єдиний простір. Один європейський великий медичний простір. Вони вже усвідомлюють це, навчаючись. Тому будуть лікарями, які працюватимуть за європейськими принципами.
Якщо б не стоматологія, яку професію Ви обрали б?
Я дуже люблю малювати. Пишу картини і мабуть якби не названий вами факт, то якимось з видів мистецтва точно займалася б. Можливо, і образотворчим.
Про що Ви мрієте?
Мрію, щоб мої діти жили в Україні, яка є гідною європейською країною. Яка поважає їх і яку поважають вони.
Ганнуся Тарканій, спеціально для Zaholovok.com.ua
Фото: Володимир Твердохліб
P.S.
Ми любимо вранці пити каву. Часто п’ємо її у компанії з цікавими людьми. Чуємо при цьому цікаві думки, які інколи розважають, часом – змушують замислитись, а віднедавна все більше викликають бажання записати їх і поділитися з читачами нашого сайту. Тому започаткували рубрику «Ранкова кава». Щотижня читайте нові розмови. Усього з кількох запитань (частина – із знаменитої анкети Марселя Пруста), тільки щоб вдало розпочати інформаційний день за горнятком кави у гарному товаристві. Чекаємо Ваших пропозицій щодо осіб, яких Ви хотіли б "почути" за "ранковою кавою".
Ваш Zaholovok.com.ua
Партнер рубрики «Ранкова кава» - ужгородське кафе «Какао»