Про що варто знати підприємцям, які хочуть вийти на європейські ринки

Про що варто знати підприємцям, які хочуть вийти на європейські ринки

У Краматорському антикризовому медіа центрі відбулася дискусія на тему: «Інтеграція українських підприємств в європейські ринки: регіональний контекст». Обговорення організованое ГО «Донецький молодіжний дебатний центр» в партнерстві з Донецьким прес-клубом в рамках проекту «Просування проєвропейських реформ в Донецькій і Луганській областях».

Начальник відділу розвитку підприємництва та регуляторної політики Департаменту економіки Донецької ОДА Світлана Карагодова поінформувала учасників заходу про те, чим може сьогодні департамент підтримати місцевий бізнес.

«Зараз реалізується обласна програма«Український донецький куркуль », яка спрямована на підтримку МСБ, - розповіла співробітниця адміністрації. - Вона складається з двох напрямків: компенсація відсоткових ставок за кредитами, які беруть в банках підприємці на реалізацію своїх проектів (до 70% ми можемо компенсувати, максимум 500 тисяч грн.), І фінансова підтримка на безвідсотковій та безоплатній основі, яка виділяється з обласного і місцевих бюджетів (максимум 500 тисяч грн.) ».

Як повідомила С.Карагодова, пройшов перший етап відбору проектів, їх було 50, один з переможців подав бізнес-план на вирощування екологічно чистої продукції та постачання її на експорт. «Зараз оголошено другий конкурсний відбір, і я запрошую всіх суб'єктів підприємництва, які хочуть державної підтримки, звертатися в департамент економіки облдержадміністрації», - підкреслила вона.

Також С.Карагодова розповіла, що наразі департамент розробляє програму по формуванню груп з підприємців для стажування в країнах ЄС, щоб вони поїхали подивилися, повчилися і розробили свої бізнес-плани і прийшли за фінансовою підтримкою.

Радник міністра економічного розвитку і торгівлі, старший проектний менеджер Офісу реформ Кабміну Дмитро Романович представив широкий спектр інструментів, якими вже сьогодні можуть користуватися і підприємці, і великі підприємства, щоб розвиватися і бути конкурентними на європейському ринку.

«Об'єднання бізнесу дозволяє вирішувати багато завдань - це перше. Що стосується асоціацій бізнесу, як вітчизняних, так і іноземних, то вони вміють входити в контакт з чиновниками, у них є грамотні юристи, які можуть на одній мові спілкуватися з урядом, пропонувати дієві рішення, - пояснив представник міністерства. - Асоціації малого і середнього бізнесу (МСБ), по-перше, в Україні роз'єднані, немає потужних, по-друге, малий бізнес як-то важко об'єднується ... Велике об'єднання може бути впливовим, може допомогти в спілкуванні з державою, міністерствами. Об'єднання - це дієвий механізм, треба, щоб підприємства якось між собою домовлялися, наймали вскладчину грамотних фахівців, які на всіх будуть працювати і допомагати експортувати».

Також радник міністра розповів про урядові та донорських ініціативах, які покликані долати інформаційний розрив.

«Офіс просування експорту Міністерства економічного розвитку і торгівлі: тут проводять повний набір консультацій з просування експорту та виходу на ринки, з питань участі в іноземних державних закупівлях. У минулому році Україна стала членом угоди GPA WTO, яке відкриває доступ до державних закупівель в ЄС, США, Канаді, ринок закупівель в цьому об'єднанні - 1,7 трильйона доларів! Це величезний ринок, куди можна продавати свої товари. Офіс просування експорту готовий допомагати в пошуку клієнтів, покупців.Корисно бути в їх базі потенційних експортерів, оскільки вони регулярно проводять бізнес форуми або вивозять представників підприємств в Європу, це хороша можливість знайти партнера «з того боку».

Є при нашому міністерстві Державна інноваційна фінансово-кредитна установа. Його спеціалізація - вкладення грошей в інноваційні продукти. Якщо не вони самі інвестують, то шукають зовнішніх інвесторів, готових вкласти кошти в проекти », - пояснив Д. Романович.

Далі він розповів про проект Assotiation4U, співробітники якого готують величезну кількість інформаційних матеріалів з різних тематик, наприклад, «як експортувати горіхи в ЄС», де роз'яснено, які сертифікати, документи потрібні, які процедури.

«Ще є Рада експортерів та інвесторів при МЗС, також фахівці Українського агентства стандартизації проводять багато семінарів і готові консультувати з питань стандартизації та відповідності європейським процедурам», - продовжив експерт.

Плюс діє Державний фонд регіонального розвитку, створений Мінрегіонрозвитку, де, за словами чиновника, виділяється достатня кількість грошей на програми, на які можна подаватися.

«При Кабміні працює Офіс по залученню і підтримці інвестицій, він орієнтований більше на великі інвестиції, з МСБ вони навряд чи будуть працювати, але великим підприємствам зможуть знайти інвестора. А ось Німецько-український фонд зараз розглядає можливості інвестування в малий і середній бізнес в Україні », - сказав він.

«Ми всі - платники податків, тому треба мати« правильну гарну нахабство »і не соромитися вибивати у держави то, за що гроші сплачені. Держава повинна повертати послуги », - підкреслив Д.Романовіч, закликаючи бізнесменів бути активними і звертатися в зазначені структури.

На думку радника міністра економіки, варто також пам'ятати про результати процесу децентралізації, завдяки якому в регіони в цілому передано близько 40 млрд. Грн. Ці невикористані кошти можна направити на місцеві програми підтримки МСБ. «Мені було радісно почути про програми, які пропонує Донецька ОДА, це правильний підхід, - поділився Д. Романович. - З центрального рівня важко цим керувати, а місцева влада «бачать» конкретного підприємця, можуть приймати обґрунтовані рішення. Я вважаю, що і по іншим областям треба запускати подібну практику».

В процесі дискусії експерт також підкреслив, що грошей у держави немає зовсім, тому не варто розраховувати на суттєву підтримку бізнесу з боку держави. На сьогодні діє лише програма з підтримки сільгоспмашинобудування, розглядається створення експортно-кредитного агентства, яке має допомогти українським експортерам вивозити за кордон свою продукцію, йде робота по реєстрації та наповненню індустріальних парків, але ці не ті заходи, які можуть кардинально щось змінити в економіці.

Завершуючи виступ Д. Романович сказав: «Йде нормалізація банківського ринку, може бути, поки це не дуже помітно в потоці кредитування, але все ж Нацбанк поступово і послідовно знижує облікову ставку, це виражається в зниженні кредитних банківських ставок і вже скоро вони дійдуть до того , коли комерційні банки будуть видавати кредити під прийнятний відсоток. Це може дати імпульс підприємствам, вони зможуть залучати оборотні і інвестиційні кошти на розвиток ».

Набагато більша проблема, за словами експерта, - це незнання того, як шукати свого клієнта, як експортувати на європейські ринки, мовний бар'єр, який виникає при вивченні документації і заважає розуміти клієнта, який на «іншій стороні». Для великих підприємств це не проблема, у них більше фінансових можливостей наймати необхідних фахівців, лобіювати свої інтереси на рівні держави, а у малого і середнього бізнесу, на жаль, можливості дуже обмежені. Тому їм і варто об'єднуватися в союзи або асоціації.

Тарас Качка, заступник виконавчого директор МФ «Відродження», голова правління Центру європейської політики:

Ситуація, яка склалась на Донеччині, вона мало чим відрізняється від ситуаціі, яка є тут, вона мало чим відрізняється на Закарпатті або, навіть, у Львові.

Можна сказати, що загалом ситуація більш-менш однакова. З кожним роком стає більш зрозуміло, що головна проблема стосується не стільки держави, скільки самого ведення бізнесу як такого. Це питання культури, традицій, звичок, знання того, як торгувати з колегами з Румунії, Болгарії, Іспанії... Тобто, інколи це не є навіть питання сертифікації або зміни виробничого процесу, це лише питання комерції - з'явитися там, де потрібно.

Другий важливий аспект - це питання досягнення масштабу. Крім того, на прикладах інших потужних кампаній, можна стверджувати, що питання об'єднання є одним з ключових. Українська продукція цікава за кордоном, але вона цікава, якщо поставки масштабні і стабільні. Купити один раз щось українське можна, але це не цікаво.

Відповідно, на це наштовхуються питання фінансового розуміння, логістики, але це так само питання і до самих виробників: чи готові вони підтримати всі ці речі? Досить часто необхідне об'єднання зусиль, координації дій кількох виробників. Держава може заохочувати, але все ж таки, це має бути ініціатива і домовленість на рівні бізнесу.

Ще один з важливих аспектів - пошук своєї ніші. Досить часто відбувається цікавий феномен - перепродаж продукції різними способами. Був випадок, коли польський партнер купував плиту ДСП чи ДВП в українського виробника і, нічого не зміюючи, успішно перепродавав далі. Але це було питання довіри до польських підприємців, а також тотальне знання польським партнером цих клієнтів.  Власне, це питання комерційної довіри, тобто пошук та просування своєї продукції, де можна заробити найбільше. В дійсності, такий варіант займає багато часу, бо то кропітка робота, яка потребує ретельного дослідження в різних напрямках.

Питання сертифікації і речі, пов'язані з нею.

На реальному прикладі одного українського підприємства, можна виділити два важливих аспекта: для розуміння продажу власної продукції за кордон треба спробувати продати власну продукцію міжнародній корпорації в Україні, що означатиме відповідність товару європейським стандартам. Щодо другого аспекту - сприйняття сертифікації. Це не перепона для бізнесу, а така складова або частина собівартості. Деякі підприємства прагнуть з самого початку мати всі можливі сертифікати: приватні, державні і т.д.. Такий набір сертифікацій просто рятує в потрібний час, бо це означає і якість товару, і комерційність та інші певні речі, які допомагають просуванню по всьому світу.

З найголовнішого позитивного - український бізнес абсолютно конкурентоспроможний. І для цього потрібно відкрити себе і зрозуміти, як треба працювати.

Зрозуміло, що малий і середній бізнес, при всій повазі, для масштабів держави не врятує ВВП, але він вирішує питання самозайнятості. Це стосується і ЄС. Досить часто це не питання лише експорту, це питання саморозвитку. Це пожвавлює суспільство.

Звісно, величезну увагу держава буде приділяти тим сферам, що складають левову частку ВВП. І такий підхід стосується фактично всіх держав.

Чи потрібний інший особливий підхід до підприємств Донбасу?

Перше - треба брати до уваги розташованість областей до державних кордонів. Зараз штучно заборонена торгівля з межуючими регіонами (мається на увазі Росія –прес-клуб). Проте ця штучність з'явилася не з вини України. І це не питання ідеології. Ясно, що це політика. І, коли політика піде, рано чи пізно, це буде природньо, що певні області України будуть торгувати з Росією. І це абсолютно нормально.

Друга річ, окрім безпеки, це питання логістики. Тому що це стосується не лише близьких до лінії розмежування регіонів, а й більш віддалених виробничих об'єктів, які змушені були міняти логістику. Це шалено дорого й обтяжливо. Зрозуміло, на такі речі держава має звертати увагу, а в усьому решта, це питання недійсності самої кампанії і те, наскільки вона може бути надійним партнером. 

Бізнес знає, як перевіряти, як страхувати тощо. Бо, якщо повернутися до проблем,  то в нас погано розвинутий страховий бізнесу. Для ЄС будь-які ризики контролюються страховкою. Особливо це стосується великих виробників. Усі ризики, пов'язані з недопостачанням, невідповідностю вимогам та таке інше, вони покриваються страховкою. Зрозуміло, що вартість страховки може бути високою, але чим більше буде довіри, тим менше буде кошт страховки. Тому, якби в нас був супер розвинутий страховий бізнес, то це б сприяло більшій довірі. 

 

Loading...

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
CAPTCHA
Питання для відсіювання автоматичного коментування.
Введіть відповідь на питання
Loading...