Новини

Постхолецистектомічний синдром: чому виникає та як запобігти

Жовчний міхур виконує в організмі людини важливі функції. Але такі захворювання, як жовчнокам’яна хвороба чи гострий холецистит, зумовлюють симптоми, які стають показаннями до видалення цього органа. Без жовчного міхура можна жити, але потрібно адаптувати організм та травну систему до нових реалій. За наявності обтяжливих факторів — гастриту, панкреатиту чи інших хвороб ШКТ — може виникнути постхолецистектомічний синдром.

Такий синдром є цілим комплексом ускладнень — біль у правому підребер’ї, диспепсичні розлади. До терапії входять дієта, приймання препаратів, таких як Антраль або інші гепатопротектори. Призначені лікарем фармакологічні засоби можна придбати через медичну інформаційну мережу «Аптека 9-1-1».

Якщо після видалення жовчного міхура з’являється ниючий біль, що віддає у праву лопатку, або сильні больові відчуття тривають короткочасно, варто пройти повторне обстеження на виявлення постхолецистектомічного синдрому.

Причини виникнення ускладнень після холецистектомії

Заміщення функцій видаленого жовчного міхура відбувається не одразу. На адаптацію травної системи потрібен час — біля 3 місяців необхідно дотримуватися дієти № 5 та виключити з раціону такі продукти:

  • жирні сорти м’яса й риби;

  • бобові, капусту, шпинат, зелень, цибулю, часник, редис;

  • гриби;

  • ковбаси й сосиски;

  • газовані й солодкі напої;

  • шоколад, згущене молоко, каву, морозиво, кондитерські вироби та здобу.

Варто вживати крупи, курку та індичку, тріску чи хек. Дозволені нежирні кисломолочні продукти, узвари та чиста вода. Їсти потрібно дрібно, бажано в один час. Їжа має бути подрібнена чи у вигляді пюре або паштетів. Важливо, щоби страви були теплими, бо гарячі чи холодні подразнюють епітелій жовчних протоків.

Як запобігти виникненню ускладнень

Дотримання режиму харчування, вживання дозволених продуктів та відмова від заборонених дозволять пришвидшити адаптацію травної системи. Важливо не допускати концентрації жовчних ферментів, особливо коли є додаткові фактори ризику — супутні захворювання шлунково-кишкового тракту.

Малорухливість у період реабілітації є неприпустимою. Йдеться не про серйозні фізичні навантаження — достатньо піших прогулянок, спортивної чи скандинавської ходи, плавання чи катання на велосипеді. Саме фізична активність дозволить запобігти застійним явищам, позитивно впливатиме на ліпідний обмін та травну систему в цілому.

 

На правах реклами

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.