Уявіть, що кожен новий шкільний день — це справжній виклик. Не тому, що лінь вивчити вірш чи підготуватися до контрольної, а через те, що бракує базової підготовки, і вдома немає елементарних умов для навчання. Для багатьох ромських дітей саме так виглядає шлях до освіти.⠀
З 2014 року благодійний фонд “Благо” допомагає дітям із ромських сімей підготуватися до школи. Вони не відвідують дитсадки, тому тут навчають базовим речам — від кольорів до назв пір року. І це змінює життя не тільки дітей, а й їхніх батьків.
Директорка фонду Елеонора Кулчар зазначає: «Ми допомагаємо ромським дітям розпочати своє навчання з рівними можливостями. Щороку наші підготовчі програми випускають дітей, які впевнено крокують у перший клас. З моменту створення програми фонд випустив близько 300 дітей, які отримали необхідні знання та навички для успішного старту в школі."
Благодійний фонд «Благо» допомагає ромським дітям не лише підготуватися до школи, але й підтримує їх під час навчання. Ось, наприклад, цього разу фонд організував зустріч зі своїми випускниками за арттерапією, щоб дізнатися, як у них складається життя, і порадувати їх приємними подарунками.
Сьогодні під керівництвом арттерапевтки Оксани Кузьменко діти розмальовують пряники, застосовуючи творчі навички, отримані на заняттях фонду. Це не просто розвага — це терапевтична робота, яка допомагає дітям справлятися зі стресом, відчувати підтримку та розвивати свої здібності.
Зі слів пані Елеонори, з початком повномасштабної війни багато ромів виїхали за кордон. В тому числі й мова про закарпатських ромів. Із одного боку, діти тепер вимушені адаптуватися до нового соціуму. «А з іншого боку я пишаюся, що багато тих, хто виїхав, змогли знайти себе там. Ромським дітям дуже важко у житті через упереджене ставлення та дискримінацію. Але, наприклад, у нас є хлопчик, який мріяв тут стати кондитером. Він настільки любив це, мріяв і вдома постійно готував. Він виїхав у Чехію і зміг себе там знайти — його мрія збулася і його взяли навіть без освіти. Плюс, за кордоном діти знатимуть досконально ще одну мову» - зазначає керівниця фонду.
Я мріяла стати кондитером після 9 класу
Серед учасників арттерапії — Ребека, якій 15 років. Вона прийшла на зустріч трохи пізніше за інших дітей, одразу сіла розмальовувати пряники. Вона мала закінчити 8 клас, але через від'їзд мами за кордон навчання припинилося. «Мені подобається школа, я мріяла стати кондитером після 9 класу, люблю пекти рулети з маком і варенням. Але в класі нас залишилося тільки двоє. Мені стало складно, а перевестися в іншу школу я сама не могла — моя мама за кордоном і мене б саму ніхто не перевів. Тому зараз я вдома», — розповідає дівчина.⠀
Діти, які вже навчаються у школі, продовжують отримувати допомогу від фонду «Благо». Після уроків вони приходять до фонду і разом із педагогами виконують домашні завдання, розбирають те, що не зрозуміли на уроках. На стінах класу висять їхні дитячі фото, що нагадують про їхній шлях. Елеонора зазначає: «Ми організували ці зустрічі, щоб підтримувати зв'язок із нашими випускниками, дізнатися, як у них справи. Плануємо ще одну зустріч під час різдвяно-новорічних свят, коли більшість родин повернеться в Україну».
Серед випускників — Едік, який нещодавно закінчив 9 клас. Йому теж 15 років, і зараз він працює разом зі своїм батьком. «Ми ремонтуємо будинки, і мені це подобається. Я шпаклюю, фарбую, кришу розбираємо», — ділиться він своїм досвідом.
Перший в Україні шелтер для ромів
Із початком повномасштабної війни фонд «Благо» відкрив перший в Україні шелтер для ромського населення. З 1 березня 2022 року тут знайшли безкоштовне житло понад 3000 вимушених переселенців, серед яких 80% — роми, а 15% — українці. Інші 5% складають представники різних національностей: азербайджанці, грузини, греки, а зараз живе турок із Харкова.⠀
У шелтері для дітей організовані арттерапевтичні заняття, психологічна підтримка, і вони можуть продовжувати навчання разом із місцевими дітьми. Фонд надає не тільки матеріальну допомогу, але й створює можливості для розвитку та інтеграції ромських дітей у суспільство.
Фонд «Благо» — це більше, ніж допомога. Це історії про зміну долі, про те, як можливості можуть з’явитися навіть тоді, коли здається, що їх немає. Завдяки фонду ромські діти мають шанс на краще майбутнє, попри всі труднощі. Їхній старт був важким, але шансів на успіх у них більше, ніж може здатися на перший погляд.
Ксенія Шокіна, спеціально для zaholovok.com.ua.