Новини

Поліція та жіночі організації готуються до правозахисної акції 8-го березня в Ужгороді

  8 березня на площі Поштовій в Ужгороді відбудеться акція до Міжнародного дня прав жінок “Перший вінок”. Цього року захід, присвячений дотриманню прав жінок проходитиме за участі Міжнародної правозахисної організації Amnesty International, яка налічує по всьому світі 7 млн.членів, а активісток та активістів з різних міст та країн. Минулого року акція закінчилась нападом на демонстрантів. Цього року організатори сподіваються на здоровий глузд провокаторів та захист поліції. Про це говорили на прес-конференції в Ужгородському прес-клубі.

 

 Захід в Ужгороді 8 березня розпочнеться о 12.30 на площі Поштовій. Про це розповілаОксана Покальчук, директорка Amnesty International Україна. «Два роки поспіль жіночі організації та активістки в Ужгороді пробували провести акцію і були атаковані радикальними угрупуваннями, які пробували зупинити захід. Цього року Міжнародна правозахисна організація Amnesty International об’єдналася з іншими організаціями для проведення акції і обговорення відкрито того, що відбувається з правами жінок в Україні, -каже Оксана Покальчук. Вона також пояснює, чому акція називається «Перший вінок»: «Перший вінок»-- це перший альманах, який понад 100 років тому був оплачений жінками-меценатками і зібрав твори тільки жінок з різних регіонів України (схід, захід, північ та південь). Це був вияв нового руху, нового фемінізму, нового у сфері прав жінок, нові цінності  про право жінок на рівність».  

Учасниці акції підготували плакати з цитатами класиків української літератури 19-20 століття, які стосувалися жінок. «Фемінізм і права жінок не є чимось новим для нас, він є традиційним для України, прийнятним і природнім. Тому ми використовуємо знання , здобутки попередніх історичних періодів для того, щоб показати, що це не нове», - додала Оксана Покальчук. 8 березня подібні акції відбуватимуться по всій Україні, але з частини міст організатори вже отримують погрози.

Захід в Ужгороді охоронятиме поліція, яка обіцяє організувати посилений захист учасників. «Безпека громадян є важливою для нас, і є норми закону, яких ми зобов’язані дотримуватися. Поліція не дозволить порушувати будь-які права учасників мирних зібрань і слідкуватиме за порядком», - повідомив Юрій Марценишин,начальник Управління патрульної поліції у містах Ужгороді та Мукачеві. До охорони залучено поліцейських, які формуються із складу найбільш підготованих працівників поліції і задіяні в охороні масових заходів. «Ми провели по подіях 2017-18 року ретельний аналіз, щоб не повторювати помилок та недопрацювань, - запевнив Ігор Щербанич, заступник начальника управління патрульної поліції. -- Батальйон оперативного реагування слідкуватиме, щоб всі учасники заходу почували себе у безпеці». До речі, саме в патрульній поліції Закарпаття один з найбільших відсотків дівчат серед регіонів України.

  Віталіна Коваль, була однією з організаторок акцій у 2017-18 року.  Вона розповіла, з якою метою організовувалися минулорічні акції і чому треба зупинити хвилю провокацій на правозахисних акціях. «Для першої акції ми обрали тему домашнього насильства. Зібравши інформацію і статистику, ми побачили дуже високий рівень домашнього насильства над жінками. Ми вирішили виступити проти домашнього насильства і вийти із заявами про права та рівні можливості,- згадує Віталіна Коваль. --  Унаслідок цього були атаковані ультранаціоналістичним угрупуванням і відчули що це є наступ на нашу свободу мирних зібрань. Через рік нас знову атакували ультраправі угрупуванням. Вважаю, що це неприпустимо, кожна організація має право донести свою позицію, і не бути побитою фізично. Іронія цього всього у тому, що ми говорили про насильство над жінками і отримували теє саме насильство».

Віталіна Коваль також розповіла, що напередодні в Ужгороді відбувся круглий стіл за участю жіночих організацій, які висловили солідарність та підтримку організаторам акції. Оксана Покальчук також додала, що у сфері протидії домашньому насильству є поступ: минулого року прийнято низку законів. Тому цього року організатори звернулися то історії українського фемінізму.  «До речі, у боротьбі за Карпатську Україну брали участь феміністичні рухи»,- каже директорка Amnesty International Україна.

  Деніел Белсон, директор Amnesty International США з адвокації зазначив, що невдовзі Україну відвідають високопосадовці США, які також вивчатимуть інформацію про дотримання в країні прав людини.  Інформація про минулорічні провокації та насильство була сприйнята цивілізованим суспільством із застереженням. «Лінія між тією Україною, де права людини поважаються, і тією Україною, яка заражена нетолерантністю і насильством є тонкою», - прокоментував Деніел Белсон.

  Стосовно справи, порушеної минулого року за фактом нападу зловмисників на мирне зібрання, то процес досі триває. За словами Віталіни Коваль, «справа відправлена рішенням суду на дорозслідування, дуже важко цей процес відбувається. змінюється слідчий, а опоненти намагаються повісити провину на двох дівчат».

Оксана Покальчук додала, що окрім справи Віталіни в Ужгороді є подібна справа в Запоріжжі. «Практично доведена у суді до вироку,  і там також відповідальність покладена на двох дівчат. Насправді, нападники, демонструючи ніби свою маскулінність,   виставляють своїх жінок під вогонь.  Чоловіків ми не бачимо у цьому процесі»,- каже Оксана Покальчук.

 

8 березня — це справді привід для святкування. Святкування досягнень жінок, їхньої сили, розуму, творчості та великої праці на користь свободи, толерантності, рівності, порозуміння та добробуту у суспільстві. Amnesty International - всесвітній рух, що об’єднує понад 7 мільйонів людей із більш ніж 150 країн і регіонів, які виступають за припинення грубих порушень прав людини. Amnesty International прагне забезпечити кожній людині можливість користуватися всіма правами, проголошеними у Загальній декларації прав людини та інших міжнародних правозахисних документах. amnesty.org.ua 

 

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.