Чи не кожна політична партія, яка делегує своїх кандидатів до Ужгородської міської ради, розуміє: малий і середній бізнес—потужна сила, яка спроможна наповнювати бюджет, розвивати місто та надихати корисними ідеями. Які кроки для розвитку та підтримки бізнесу пропонують політичні партії, прокоментували кандидати у депутати до міської ради.
Ігор Шинкарюк, політична партія «Самопоміч»:
Наша команда створена частково з підприємців малого та середнього бізнесу, які знають з середини проблематику роботи безпосередньо по взаємодії з органами місцевого самоврядування , центральними органами виконавчої влади . Один з головних елементів, який ми ставимо перед собою наша команда, це, по-перше, створення сприятливого економічного мікроклімату в м.Ужгород . Це питання ділиться на дві частини. Перша частина-- це ведення чесних умов на ринку закупівлі товарів і послуг. Безпосередньо міської ради, яка працює з місцевим бюджетом, а також з державними коштами для того щоб виключити корупційну складову і тендерну мафію, яка працює на теренах України вже майже 30 років. Для того, щоб наші закарпатські підприємці , які можуть виконувати ці завдання з працівниками, які знаходяться і проживають на території Ужгорода могли спокійно платити ПДФО й гроші залишалися на місці. Друга частина-- це робота з податковою папкою на тому рівні, який має місцева влада. Він трошки перемішується з державною, але насправді на місцевому рівні теж можна виконувати певні роботи , приймати певні рішення для того, щоб бізнесу було трохи легше працювати. Один з головних елементів, який потрібно зробити це подолання важкої корупційної ситуації, для того, щоб звільнити бізнес від рейдерства та інших негативних чинників.
Зоя Темнохудова, політична партія «ОПЗЖ»:
Членами нашої партії є фізичні особи, підприємці, і тому своє бачення вирішення проблем, ми взяли не лише з того, що нам говорять наші виборці, але й з власного досвіду. Перш за все хочу сказати, що наша політична сила є єдиною політичною силою, яка виступила в підтримку всеукраїнського руху #SaveФОП. 20 вересня набули чинності два кабальних закони, які зобов`язують малий та середній бізнес застосовувати реєстратори розрахункових операцій з подальшими наслідками, тобто веденням щоденного податкового обліку, бухгалтерського обліку, що зумовлює значну витратну частину для підприємців малого та середнього бізнесу. У свою чергу підприємці будуть закладати свої витрати у собівартість продукції та послуг, які вони реалізовують та надають. Це призведе до того, що малий і середній бізнес втратить конкурентну спроможність поряд з великим бізнесом. Це велика проблема в масштабах місцевого й загальнодержавного, тому що, щонайменше 20% місцевих бюджетів формуються за рахунок наповнень від податків з підприємницької діяльності. Тому в подальшому ми виступатимемо за відміну кабальних умов встановленими законом №128 та 129. Наша політична сила виступає за відновлення спеціально економічної зони Закарпаття, яка була створена відповідно до закону в 2001 році. Створення спеціально-економічної зони Закарпаття дасть значні можливості для розвитку бізнесу, як на території області, так і , зокрема, на території Ужгороду. Це залучення іноземних інвестицій, нові робочі місця, збільшення експорту продукції власного виробництва. Програма нашої партії передбачає ряд пільг для підприємців малого та середнього бізнесу.
Володимир Комарницький, політична партія «Європейська солідарність»
Бюджет нашого міста складає 1,3 млрд.грн., з них 705 млн. грн. - це податок від доходу фізичних осіб, понад 163 мл – податок від сплати єдиного податку і близько 100 млн – податок на майно та нерухомість. Як ми бачимо великі кошти йдуть в бюджет нашого міста, але з боку влади ми не бачимо такої уваги, яка повинна б була приділятись малому та середньому бізнесу. Я є представником малого бізнесу і на собі я це все відчуваю. Наша партія пропонує зробити ініціювання створення програм для стартапів починаючих підприємців, і для існуючого бізнесу. Можна зробити конкурси, і на конкурсній основі надавати пільгові кредити або співіснування разом з бізнесом. Для цього потрібно, щоб підприємець прийняв як мінімум дві людини, і як мінімум рік не закрив власну справу. Ми знаємо, що у нас великий відтік людей закордон , щоб людей тут затримати потрібно створювати нові робочі місця . Ми будемо брати участь у співфінансуванні для покупки житла молодим сім`ям, а також спеціалістам.
Ганна Дуркота, політична партія «За майбутнє»
Я діючий підприємець, який пройшов далекий шлях від самого низу до керуючої посади. Наша партія «За майбутнє» згуртувала навколо себе багато підприємців, лікарів, представників, які досягли результати, які мають за собою багаж знань та умінь й готові відстоювати інтереси наших громадян та містян. Наша партія виступає за економічний патріотизм. На жаль у нас є готові кадри, але дуже великий їх відтік за межі України. Ми не можемо втримати ці кадри, не можемо створювати робочі місця. Є велике податкове навантаження. Наша партія виступає за зменшення навантаження. Якщо податкове навантаження зменшується у підприємства збільшиться ресурс для підняття зарплати. Збільшення зарплати це зупинка того відтоку молоді закордон. Я мама і хочу, щоб мої діти проживали навчалися, створювали сім`ї в Ужгороді, щоб вони не виїжджали закордон.
Володимир Сільваші, політична партія «Рідне Закарпаття»:
Я адвокат, власник бізнесу, окрім того, я дотичний до бізнесу мережі цілодобових крамниць. Бюджет міста приблизно 1,3-1,5 млрд гривень. Ми розуміємо, що наповненість бюджету -- це тільки малий і середній бізнес. Це є бюджетоутворювачі у нашому місті, тому, що законодавство визначає, що великий бізнес, це бізнес, який має еквівалент 40 млн. євро чистого прибутку. Бюджет складається 65% з ПДФО, тобто це наші податки, 15% - єдиний податок. Навіть у великих містах, мабуть, немає такого великого податку. Єдиний податок --це малий бізнес, це кожен підприємець. Наша мережа щомісячно сплачує 600 тис. грн. акцизів, податків, ПДФО, єдиний податок. Чому я і наша партія хоче йти до міськради, тому що у нас прірва по співпраці з міською радою. Немає ніяких круглих столів, запитань як у підприємців справи , як ви платите податки, чи є у вас взагалі податки? Єдині круглі столи, у яких я беру участь, це комісії по адміністративних суперечках, де кожного разу нас штрафують.
Роман Гнатик, політична партія «Пропозиція»
Я представник партії «Пропозиція» і директор товариства «Євроконтинент». У бізнесі я з 2009 року. Є багато проблем на шляху створення бізнесу , так як великі податкові навантаження і величезний тиск з боку податкових органів. Більшість таких підприємств, як моє, займається зовнішньо економічною діяльністю. Тому, звичайно, дуже велика увага на такі підприємства , тому, що величезні податки йдуть саме через них, за рахунок імпорту, експорту та інших послуг. Немає ніякої допомоги від представників влади, які б цікавилися проблемами підприємців. Коли фірма стикається з проблемою незаконного стягнення податкових перевірок, виносяться незаконні податкові рішення і представник бізнесу з цим не може самостійно справитись і звертається до суду. В судовому порядку, звичайно, він не може вирішити всі свої питання , хоча працює абсолютно прозоро. Тому, дійсно, необхідно створювати круглі столи , можливо, навіть громадські об`єднання, які будуть допомагати малому та середньому бізнесу.
Наталія Майстренко, політична партія «Партія розвитку громад»
Дійсно, правовідносини в галузі підприємництва в нашому місці знаходяться на етапі протиборства. Ми підтримуємо тему й позиції більшості, про те, що міська влада повинна виступати партнером у цих правовідносинах, оскільки, це суб`єкти, що створюють економічну базу для розвитку міста. Наш осередок одним із завдань вказав розробку стратегії розвитку міста. Розвиток міста без стабільної , потужної, економічної бази неможливий. Ми це усвідомлюємо, і тому, пропонуємо розпочати будівництво цих відносин з розробки і правильного концепту, де місце підприємців, які б вони не були, буде чітко визначене по відношенню до влади.
Валентин Штефаньо, політична партія «Слуга народу»
Я буду більш реалістичним. Перше, що потрібно усвідомити малому і середньому бізнесу --це те, що в цьому світі є дві неминучі речі, це смерть і податки. Малий і середній бізнес повинні навчитись платити податки. Вони повинні зрозуміти, що платити податки це модно. Нажаль, та система, яка була в нас за останні 30 років в Україні, змушувала малий і середній бізнес платити податки таким чином, щоб «і вовк був ситий, і коза цілою». Якщо сьогодні подивитись на наше податкове постачання, то сама система скерована так, щоб підприємець, який хоче працювати чесно, не міг вижити через конкуренто неспроможність. Умови будуть різними у тих хто платить податки, і в тих хто їх не платить. За рахунок цього хтось може бути в кризовому становищі, а хтось може жити на широку ногу. Я вважаю, що в першу чергу підприємців потрібно навчити платити податки, зробити систему такою, щоб платити податки було вигідно, зробити диференціацію. Це дуже просто зробити від 5 млн/ платять стільки відсотків, а від 10 млн. стільки. ФОП наразі зробив свою роботу , підприємці почали працювати у правильному напрямку. Від сьогодні давайте будемо жити чесно і платити податки. Цю систему потрібно привести в такий порядок, щоб все було прозоро і всім зрозуміло.
Матеріал підготовано у рамках Адвокасі-кампанії, яка здійснюється за підтримки Центру міжнародного приватного підприємництва (СІРЕ). Окремі думки, висловлені в публікації, відображають особисту позицію авторів і можуть не збігатися з поглядами Уряду США та Центру міжнародного приватного підприємництва (СІРЕ)».