Унікальна Горянська ротонда, тисячолітні дуби, музей паприки, аркоподібний міст через Уж, метеорит «Княгиня», гора Вишка, пам’ятник листоноші Федору Фекеті – лише маленька частина локацій та пам’яток, що увійшли до п’яти нових туристичних маршрутів, розроблених у рамках проекту «Пізнай Ужанську долину».
Команда проекту, що об’єднує закарпатських екскурсоводів, експертів із туризму, загалом працює над створенням 10 різних тематичних маршрутів Ужанською долиною, що популяризуватимуть історичну, культурну та природну спадщину – пішохідних, велосипедних, автомобільних. Кожен розроблений маршрут супроводжується аудіогідом-путівником з описом локацій і пам’яток маршруту.
Наразі створено 5 маршрутів з аудіогідами українською та англійською мовами, вони вже доступні до безкоштовного використання.
«Фішка аудіомаршрутів у тому, що ви можте самостійно побудувати маршрут. Є короткий локацій, з координатами, можна почути цікавікороткі історії про пам’ятки, а також ви самі можете компонувати точки маршруту. Наразі це короткі денні маршрути. Думаю, вони будуть цікаві навіть самим закарпатцям, коли вони відкриють для себе нові локації буквально за 30 км від Ужгорода», – каже Олександр Шершун, голова ГО «Асоціація фахівців туристичного супроводу Закарпаття».
Основна частина локацій, що увійшли до туристичних маршрутів, створених у рамках проекту «Пізнай Ужанську долину» розташовані та території колишніх Ужгородського, Великоберезнянського та Перечинського районів. Екскурсовод Юрій Славік у своєму маршруті знайомить із цікавим куточком Закарпаття — долиною річки Тур’ї.
На шляху можна зустріти унікальний Сімерський міст: «Унікальність цього мосту в тому, що їх у нас лишилося не так і багато. Тепер він може стати фотородзинкою на злитті двох річок. А взагалі міст був зведений у 1902 році і був діючим аж до 1985, поки поруч не побудували інший автомобільний», – розповідає Юрій Славік.
Кілька маршрутів проходять територією Ужанського національного природного парку. Однією з локацій, які є просто обов’язковими для відвідування туристами, є унікальні тисячолітні дуби у Стужиці. Дідо-дуб та Дуб-чемпіон заввишки у понад 30 метрів! Для того, щоб охопити стовбури цих величних дерев, необхідно щонайменше десяток дорослих людей.
«Є кілька легенд, як ці дуби потрапили сюди. За однією з них, халамидники ховалися під дубами, тут серед місцевого населення, тому дерева виросли такі великі, інша легенда пояснює їхнє виникнення інакше: гігантський вепр приніс сюди жолуді і вони проросли у такі велетенські дуби», – розповідає екскурсовод Павло Худіш.
Під час проходження маршруту «Від Сяну – додому» можна одночасно побувати на перетині трьох кордонів європейських країн: України, Словаччини та Польщі. Поблизу гори Кременець розташована символічна точка, перетину кордонів яка знаходиться зовсім поблизу справжньої міжнародної межі.
Один із маршрутів, ророблених в рамках проекту «Пізнай Ужасньку долину» знайомить мандрівників із унікальними церквами Ужанської долини. Про одну з них – Костринську – розповідає екскурсовод, автор маршруту Юрій Яновський: «Якщо ви подивитеся на церковні стіни зі сторони, ви побачите, що церква нахилена трошки всередину. Це дуже стала, надійна конструкція. Не було жодного випадку, щоби якісь стихійні лиха знищували ці старі церкви.
Церква побудована зі смереки, дерева для будівництва зрізали у спеціально відведений час, як правило – це близько до дня святого Миколая, коли деревина максимально зневоднена. Деревину потім обробляли. Є ропові джерела у нас на Закарпатті, деревину тримали у розчині солі. Як бачите навіть зараз це дерево не пошкоджене короїдом, хоч пройшло вже майже 400 років».
Аліса Смирна, авторка веломаршруту, екскурсовод, яка вміє «перевтілюватись» у легендарного листоношу Федора Фекету зазначає: «Турист мусить бути задіяний в екскурсії, тому так краще вони запам’ятовують те, що побачили. У мене такої групи нема, яка б поїхала звідси без листівок. Це – своєрідний пізнавальний та освітній момент».
Аліса у власній вело садибі в селі Дубриничі проводить інтерактивне дійство – майже справжнє весілля, на якому гості не тільки добре погуляють і відзначать щастя молодих, – наречений і наречена отримають свідоцтво про одруження. Не звичайне, а особливе, бо діє тільки на території закарпатських сіл.
Маршрут Аліси Смирної передачає і гастрономічні враження. Однією зі смачних родзинок мандрівки є торт «Ужанська долина», який складається із виключно локальних продуктів – сир, горіхи, яфини. Торт створила місцева кондитерка Галина Репарюк. «Приходиш ти в село і чим тебе будуть пригощати? Я подумала, що це буде миска сиру, сметана, горіхи і яфини. Це ж дуже смачні продукти», – каже кондитерка.
Людмила Сюзева, керівниця проєкту«Пізнай Ужанську долину» розповідає, що згодом будуть презентовані ще п’ять туристичних маршрутів. Окрім, аудіо гідів кожен маршрут буде супроводжуватись фотоальбомом. Також команда працює над створенням сувенірної продукції, яка презентуватиме Ужанську долину.
«Кожна локація особлива по-своєму, кожен екскурсовод намагався у своєму маршруті показати родзинки природної спадщини, історико-культурної, а також цікавинки, які відображають культуру, гастрономію, тому це спільний проект великої кількості зацікавлених людей, велика робота, які об’єднаються і будуть розвивати туризм в Ужанській долині», – зазначає Людмила Сюзева.
Презентовані маршрути
Одна долина – багато культур
Автомобільний туристичний маршрут Павла Худіша покликаний розповісти мандрівникам про різноманітність та мультикультурність Ужанської долини. Ви дізнаєтесь, які народи проживали та досі живуть по обидва боки ріки Уж, що вони залишили по собі та як це позначилося на традиціях жителів. Під час маршруту мандрівники можуть побачити культурне розмаїття в архітектурі, звичаях та смаках, відкрити природні дива й відчути себе частинкою унікального найзахіднішого куточка України. Крім того, розробники маршруту радять відвідати Музей паприки у селі Велика Добронь, покататися на конях біля Merci Farm, відвідати приватний рокарій, про дегустувати сири на «Перечинській мануфактурі».
Родзинки Турянської долини
Автомобільний туристичний маршрут Юрія Славіка знайомить мандрівників із унікальними локаціями: перший у світі пам’ятник листоноші, британський королівський слід, місцева кулінарія із французьким відтінком, північноамериканські природні ареали – це неповний перелік того, про дізнаються туристи. Під час подорожі можна також оздоровитися у славнозвісних лумшорських чанах і навіть поринути в атмосферу класичного аристократичного парку XIX століття. Закінчуючи маршрут, загадайте собі доброї долі біля Чудодійного каменя та відпочиньте на березі гірського озера під найбільшим тутешнім гірським масивом – Полониною Руною.
Від Сяну – додому
Велосипедний туристичний маршрут на 1-3 дні. Авторка Аліса Смирна кличе мандрівників-велолюбителів до цікавезної подорожі, що стартує у селі Сянки і веде Ужанською долиною вздовж польського і словацького кордонів до містечка Перечин. Дорогою мандрівники дізнаються про природні, етнічні, оборонні та смачні цікавинки долини. Після спуску з Ужоцького перевалу, де бере свій початок річка Сян, туристи знайдуть портал у минуле – покинутий тунель, наберуться сили від древніх дубів, побувають на місці, де зустрічаються кордони трьох держав, спробують на смак Ужанську долину і навіть зможете одружитися :)
Містика гір та шепіт дерев’яних церков
Автомобільний туристичний маршрут Юрія Яновського – для любителів досліджувати минуле. Унікальні дерев’яні церкви Ужанської долини, архаїчні гірські села, дивовижні природні явища та містичні таємниці, – це все відкривається мандрівникам під час подорожі «Містика гір та шепіт дерев’яних церков» .
Яворник – стежками легенд
Пішохідний маршрут Владислава Товтина проходить стежками гірського хребта Явірник, розташованого в північній частині Ужанської долини. Під час подорожі мандрівники двічі перентуть річку Уж, підкорять вершину висотою 1017 метрів, побачать заповідну природу лісів Ужанського національного природного парку та ознайомляться з історією і культурою мешканців Ужанської долини.
Більше фото дивіться у розділі "Фоторепортаж".