В Ужгородському прес-клубі відбувся круглий стіл--zoomконференція на тему «Унікальність житлового проєкту ГО «Закарпаття –Донбас» та подальші перспективи його реалізації». Йшлося про амбітний проєкт організації – зведення багатоквартирного будинку для сімей переселенців в Ужгороді та вже здійснені кроки у цьому напрямку.
«За п'ять років існування ГО «Закарпаття – Донбас», ми постійно працювали, шукаючи можливостей для вирішення важливої для нас проблеми. На початку нам довелося навіть доводити, що тема постійного житла дуже важлива для переселенців у нових громадах, - кажеКостянтин Блажевич, голова ГО «Закарпаття –Донбас». -- Ми неодноразово звернулись до профільних міністерств та міжнародних організацій, відправили листи до 18 посольств Європи. Не візьмусь порахувати навіть приблизно, кількість зустрічей з народними депутатами та помічниками. Але. Всі відповіді: письмові та усні, мали плюс-мінус один сенс "денег нет, но вы держитесь". Скільки ще треба триматись ніхто не сказав, можливо самі не знають, а можливо не хочуть засмучувати часовим проміжком, який розтягується на десятиріччя».
За словами Костянтина Блажевича, план дій в організації є, але необхідно залучити кошти на будівництво, а насамперед для розробки проектно-кошторисної документації. «За попередніми оцінками її вартість складала 1,5 млн. грн. через включення до проекту ноухау енергоефективності. У зв'язку з тим, що ми не змогли швидко знайти необхідних ресурсів, а час спливає, ми переглянули та оптимізували кошторис, зменшивши його вдвічі, - додає Костянтин Блажевич. - У вирішенні питання залучення коштів для створення проектної документації, ми, як частина місцевої громади, вчергове сподіваємось на участь та підтримку Ужгородської міської ради. Ми просимо про підтримку в реалізації нашого проекту "Будинку мрії", адже цей проект є необхідним та, безумовно, життєздатним».
Олег Боршовський, голова Управління містобудування та архітектури Ужгородської міської ради розповів, що міська рада підтримує ідеї переселенців, які стали частиною громади Ужгорода: «Ми зробили перші кроки: надали приміщення колишньої котельні, земельну ділянку з розробленням детального плану, щоб присвоїти кадастровий номер. Архітектура вела перші перемовини були з проектними групами по Ужгороду для створення ГО «Закарпаття –Донбас» проектно-кошторисної документації в борг чи подарунок. Поки не знайшли певних компромісів, місто продовжить такі розмови з проектними групами». Крім того, за словами головного архітектора Ужгорода виникне питання під’єднання до комунікацій.
Під час круглого столу обговорювали ініціативи, які існують в Україні щодо створення модульних містечок як пропозиції житла. Але такий варіант- це тимчасове вирішення проблеми із житлом для ВПО. «Наша організація ставила за мету вирішити цю проблему не тимчасово, а щоб сім’ї мали постійне житло, це вкладання грошей з боку сімей, - прокоментувалаТетяна Хорошилова, заступниця голови ГО «Закарпаття –Донбас». Вона розповіла про результати опитування ВПО, яке організація проводила упродовж трьох років (2015, 2017 та 2019 рр). «Найбільшою проблемою, яка турбувала переселенців у 2015 році, була проблема відсутності доступного житла або можливості вирішення цієї проблеми у найближчій перспективі. Як показали наступні дослідження проблема так і залишилась найбільш актуальною для абсолютної більшості ВПО. В опитуванні взяли участь близько 200 ВПО, з яких 100% вважали проблему житла найактуальнішою і, в залежності від наявності супутніх обтяжуючих факторів, навіть вирішальною для виживання своєї сім`ї. Разом з тим, треба зазначити, що абсолютно всі відповіді з боку представників влади на місцях, коли ми до них звертались з пропозиціями по вирішенню цієї проблеми - у нових приймаючих громадах виходили з того, що переселенці це явище тимчасове в тому сенсі, що «вони мають повернутись додому». Ми включили в дослідження питання щодо того, чи планують переселенці взагалі повернутись . У 2015 році про свій намір залишитись постійно на новому місці заявляли 73% опитаних. Ця цифра збільшувалась: у 2017 році це вже було 84 %, а за результатами опитування 2019 року ця цифра вже складає 92,5%.
Як розповіла Тетяна Хорошилова, з метою більш глибокого аналізу думки переселенців про проблеми постійного житла та перспективи їх рішення у період з 07 по 28 грудня 2019 року ГО «Закарпаття-Донбас» були проведені чотири фокус-групи у місті Ужгород в рамках адвокаційної кампанії «Моя нова громада». Усі учасники фокус-груп вважають проблему постійного житла для ВПО найактуальнішою серед своїх проблем.
Більшість учасників обізнані про наявні житлові програми, якими можуть скористатись ВПО в Україні але не можуть скористатись цими програмами через вимоги та обмеження участі в таких програмах. Учасники висловлювали думку, що спеціалісти, які розробляють (беруть участь у розробці) житлових програм, не мають спеціальної підготовки у цій діяльності і, щонайменше, не враховують специфіки проблем ВПО, що, на їхню думку, негативно впливає на якість пропонованих програм.
До розмови приєдналися також Сергій Марущенко, Проект Ради Європи «Внутрішнє переміщення в Україні: розробка тривалих рішень», Тетяна Дурнєва, виконавча директорка Громадського Холдингу «ГРУПА ВПЛИВА», Андрій Вишняк, БФ «Центр громадських ініціатив» та Валентина Митровці, ГО «Ужгородське міська організація Спілки жінок України». Вони підтримали ініціативу ГО «Закарпаття –Донбас» та обговорили законодавчі передумови реалізації проєкту, подали конструктивні пропозиції.
На питання, що корисного отримає громада у разі виконання житлового проєкту, відповів головний архітектор Ужгорода. « Громада отримає тих людей, які приїхали сюди, стали частиною суспільства і є корисними для громади. Буде також впорядкована територія котельні, яка не використовується, непридатна для використання будівля старої котельні, яка руйнувалась, перетвориться у корисний ресурс для міста, - прокоментував Олег Боршовський. Костянтин Блажевич також додав, що учасниками кооперативу багатоквартирного у будинку, який буде розрахований на 56 сімей, зможуть стати не тільки ВПО, але й незахищені верстви населення.
Наприкінці заходу представники ГО «Закарпаття-Донбас» презентували учасникам пряникові будиночки мрії, як символ того, що може невдовзі стати реальністю.
Ініціатива реалізовується ГО «Закарпаття-Донбас» в партнерстві
з ГО «Громадський Холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ» в межах гранту, наданого проектом Ради Європи «Внутрішнє переміщення в Україні: розробка тривалих