ГО «Рух закарпатських військових – Ужгород» реалізовує проєкт реінтеграції ветеранів війни із Закарпаття − «Повертаю себе собі: психосоціальна та юридична підтримка ветеранів, ветеранок та членів їхніх родин». Він складається з двох частин: дводенних лідерських тренінгів та шести тижневих ретритів.
Як розповіла керівниця ГО «Рух підтримки закарпатських військових – Ужгород» Галина Ярцева, реалізовуватися проєкт «Повертаю себе собі: психосоціальна та юридична підтримка ветеранів, ветеранок та членів їхніх родин» буде впродовж 4 місяців. Перша частина – дводенний лідерський тренінг для ветеранів, які уже почали працювати в громадах з побратимами і посестрами.
«Це люди, які мають лідерські якості, повагу в громаді та бажання допомагати іншим. Наше завдання − протягом двох днів навчити їх працювати з ветеранами, дати їм знання з психології, юридичні основи, інформацію про працевлаштування, ази бізнесу та роботи з грантами», − пояснює Галина Ярцева.
Керівниця проєкту каже, що ветерани після війни часто не повертаються на своє колишнє місце роботи. На її думку, це наслідок стигматизації: суспільство бачить у ветерані ризик, а ветеран розуміє, що його бояться, і не хоче туди йти. У перший день тренінгів про можливості працевлаштування ветеранів розповідав кар'єрний консультант, ветеран Семен Малхін.
«Першу лекцію щодо роботи з ветеранами, зокрема з працевлаштування, читав хороший експерт, − ділиться один з учасників тренінгів, ветеран та співзасновник крафтового виробництва м’ясної продукції ТОВ «Вуйко Еко» Василь Поприк, − Це були саме ті питання, які дуже потрібні в нашій роботі, в роботі з ветеранами, які приходять у наш ветеранський простір “Вдома”».
Учасники також змогли поспілкуватися з юристкою Оленою Прибітковою, щодо юридичних проблем, які найчастіше виникають у ветеранів та про алгоритм їх вирішення, а також з психологинею Ольгою Руіною про способи самопідтримки та як давати раду з ПТСР, депресією і запобігти вигоранню.

Окрім лідерських тренінгів, для учасників підготували культурно-пізнавальну програму, зокрема екскурсію містом провела краєзнавиця та журналістка Тетяна Літераті. Освітньо-культурні заходи для поранених військовослужбовців один із напрямів її роботи у благодійній організації «Дерево мого життя». Зі свого досвіду розповідає, що військові цікавляться саме мілітарною складовою під час екскурсій. «Наприклад, у замку вони частіше запитують про оборонні споруди. Вводимо інтерактивний елемент: запитую − як би ви діяли, щоб захопити Ужгородський замок? Яку стратегію б обрали? І вони одразу починають придумувати варіанти, маршрути, розміщення, тактику, які дрони куди відправити. Разом з тим наші військові дуже різні, як і теми, які їх цікавлять», − розповідає Тетяна Літераті.
Під час другого дня учасники проєкту відвідали кав’ярню ветеранки Алли Старшун, де дізнались про втілення мрії військової родини, поспілкувалися з Василем Поприком “Вуйко”, Віктором Сулімою “Грузин”, який виготовляє сувеніри із гільз та Мар’яною Пайдою − дружиною загиблого Героя Івана Пайди, яка теж реалізувала спільну мрію, відкрила кав’ярну “На Кошицькій”, – усі вони розповіли про свій досвід ведення бізнесу.

Учасників тренінгів для ветеранів-лідерів залучили при сприянні ветеранського простору «ВДОМА»: звідти про захід дізнався Костянтин Мучка з Великого Березного. За його словами, набагато легше обмінюватися досвідом саме в колі своїх. «Я не хочу когось образити, але, дійсно, ветеран із ветераном скоріше знаходить спільну мову. І не будь-який ветеран, звісно, а той, хто пережив ті чи інші події — тоді легше. В нас є теми, які лише ми можемо обговорювати», − ділиться Костянтин Мучка.
«Тут на тренінгах у першу чергу дають розуміння, що робити в тій чи іншій ситуації. Звісно, вони всі різні. Однакових практично нема ситуацій. Але розуміння «цієї кухні» на інституційному рівні це дуже-дуже корисна штука. І вона потрібна, тому що зараз ще немає стільки ветеранів, а скільки їх буде, коли закінчиться війна», − зазначає ветеран.
Серед учасників тренінгів представники з Воловця, Березного, Мукачева, Іршави, Виноградова, Перечина − загалом з шести районів Закарпаття. Організатори вірять, що отримані знання обов’язково стануть в пригоді і допоможуть ефективно повертати ветеранів у цивільне життя.
Проєкт реалізується завдяки Програмі реінтеграції ветеранів, яку втілює IREX за підтримки Державного департаменту США.