Новини

Нова більшість, скандал з комісіями і «переворот»: що відбулося на сесії Закарпатської облради?

Навколо сьогоднішньої сесії Закарпатської обласної ради було багато розмов і ажіотаж був створений ще до її початку. Попри те, що в порядку денному засідання офіційно не очікувалося чогось аж надто цікавого (за винятком буквально кількох питань), до сесійної зали завітали значно більше гостей, ніж зазвичай. Неабиякий інтерес нинішнє засідання викликало і у нардепів, і у обласних депутатів, які часто пропускають зібрання.


Під час засідання (та, насправді, ще й кілька днів до нього) частина депутатів заговорила про «переворот» для формування «нової більшості» в обласній раді. Керівництво ж пояснило прийняття скандального проекту рішення про переформатування депутатських комісій необхідністю отримати більше контролю над, передусім, бюджетною комісією для «раціонального використання коштів», які надходять в область. 

На початку сесії у залі була незрозуміла напруга. Проте, дискусії викликало питання, деталей обговорення частина з присутніх довго не могла зрозуміти. Йшлося про внесення до порядку денного проекту рішення про зміни у складі та керівництві постійних депутатських комісій. Проект рішення з голосу вніс депутат Віктор Русин (ОПЗЖ).  Одразу після цього в залі почались жваві обговорення: депутати з різних фракцій заявляли, про порушення регламенту та незаконність прийняття такого рішення.

Депутат Микола Сличко (Європейська солідарність) зазначив, що проект рішення, який винесли на розгляд, не бачили значна кількість депутатів, в тому числі ті, які розглядали його на засіданні комісії напередодні: «Як на комісії ми можемо розглядати те, що навіть не бачили? За що ми голосували? Що ми виносимо на розгляд?», – обурювався Микола Сличко. 

Під час обговорення депутати критикували поведінку Віктора Русина, часто згадували його генеральське звання  та звичку завершувати пости у соцмережі Фейсбук словами «честь маю». Олександр Кеменяш (Батьківщина), зокрема, зазначив: «Можливо, дійсно треба мати честь. Треба дотримуватися якогось закону, якихось правил. Прохання не порушувати закон». 

Заступник голови облради Денис Ман (ЄС) закликав депутатів дотримуватися регламенту роботи обласної ради та нагадав, що проект рішення, який обговорювався, не пройшов необхідних стадій затверджень. 

Здивування у деяких депутатів викликав, зокрема, й неабиякий поспіх, з яким у залі намагалися прийняти рішення про депутатські комісії.  Володимир Чубірко (Рідне Закарпаття) наголосив, що вважає такий процес прийняття рішень порушенням регламенту: «Проект рішення нам роздали перед початком розгляду. Чому такий поспіх?», – сказав депутат.

Перший заступник голови Закарпатської облради Андрій Шекета (Батьківщина) кілька разів брав слово і наголосив: «Є два шляхи внесення на розгляд сесії проектів рішень. Перший – законний – за 10 днів до розгляду проект має бути оприлюднений на сайті обласної ради, пройти комісію, президію і потім потрапити в сесійний зал. Другий – трохи сумнівний – проект може бути внесений на розгляд облради з голосу, якщо він є дійсно невідкладним. Така ініціатива може бути лише від голови облради і має набрати не менше дві треті голосів депутатів», – зазначив Андрій Шекета.

Після дискусій у залі проект рішення про депутатські комісії таки був внесений у порядок денний пленарного засідання. Пізніше за нього проголосували 35 депутатів облради. По завершенні засідання Олексій Петров, голова Закарпатської облради у коментарі журналістам зазначив: «Питання назріло через те, що, як вважає фракція «Слуги народу» та голова осередку фракції, питання розподілу і використання бюджетних коштів, які є з державного бюджету, в тому числі які використовуються в рамках президентської програми «Велике будівництво», були не зовсім відкриті, правильні та ефективні. Тому поставало питання про те, що нам необхідно збільшити рівень контролю. Це була основна ідея, чому ми хочемо підтримати пропозицію профільної регламентної комісії та Віктора Русина, який вніс на розгляд це питання. У першу чергу, для того, щоб отримати можливість більшого контролю за використанням бюджетних коштів на території Закарпатської області», – підкреслив Олексій Петров. 

У результаті нинішніх рішень, обласна рада віддала керівництво комісіями з бюджетних та майнових питань представникам ОПЗЖ. Комісію з охорони здоров’я і соцзахисту очолить депутат від Слуги народу.  Комісію з питань екології, а також законності та правпорядку віддали під керівництво представникам За майбутнє. Розвиток бізнесу та питання освіти, науки та культури – за КМКС. Туризм і транскордонне співробітництво – Команда Андрія Балоги.

Відповідно до проекту рішення, який є у розпорядженні редакції Zaholovok.com.uа, голови комісій визначені так:

  • бюджетна коміся – Іван Чубірко, ОПЗЖ;
  • комісія з питань розвитку бізнесу, виробничої інфраструктури, банківської діяльності та інвестицій – Василь Брензович, КМКС;  
  • транскордонного співробітництва, розвитку туризму та рекреації – Володимир Паульо, Команда Андрія Балоги;  
  • екології та використання природних ресурсів – Василь Якубець, За майбутнє;
  • охорони здоров’я, праці, зайнятості та соціального захисту населення – Петро Добромільський, Слуга народу;
  • освіти, науки, культури, духовності, молодіжної політики, фізкультури і спорту, національних меншин та інформаційної політики – Ілдико Орос, КМКС;
  • законності, правопорядку та регламенту – Василь Іванчо, За майбутнє;
  •  регіонального розвитку, адміністративно-територіального устрою, комунального майна, приватизації,  агропромислового комплексу, розвитку села та земельного устрою – Віктор Русин, ОПЗЖ).

На запитання, що ж відбулось сьогодні в сесійній залі, Денис Ман, заступник голови облради (ЄС) у коментарі Zaholovok.com.ua відповів: «Формально – порушення регламенту. У порядок денний потрапило рішення, яке обурило частину залу депутатів. Воно стосувалося внесення змін до постійних депутатських комісій – персонального складу та керівництва. Проект не пройшов всю процедуру відповідно до Закону «Про доступ до публічної інформації». Більше того, його ніхто не візував, ніхто не подавав, вчорашня комісія намагалася прийняти рішення з пустим папірцем, президія намагалася так само його проштовхнути. На комісії депутати проголосували за, по суті, пусте рішення. Але на президії ми це питання зняли. Тим не менше, сьогодні в залі його намагалися вносити як невідкладне, а, відповідно до регламенту, для невідкладного розгляду будь-якого проекту рішення, який ініціюється в залі, необхідно дві треті голосів депутатів. І про це чітко сказано у нашому регламенті», – зазначив Денис Ман. 

За його словами, до цього часу в обласній раді працювало 10 постійних депутатських комісій. Наразі їх залишилося 8: чотири комісії об’єднали між собою по дві. «Цей проект рішення внесли у зал після того, як депутати так званої «нової більшості» проголосували питання за основу. Тобто, ми навіть не бачили, за що йде голосування», – додав депутат.

Також Денис Ман звернув увагу, що процедура зміну особового складу комісій теж була порушена: «Якщо депутат має бажання перейти із комісії в комісію, він подає про це заяву та готує проект рішення. У цьому ж випадку, ніхто нікого не запитав, про те, що відбувається і кого куди включають, а з якої комісії – виключають. Тут без згоди депутатів їх фактично порозсовували по комісіях. Це порушення не тільки нашого регламенту, а й законодавства про діяльність органів місцевого самоврядування, де чітко зазначено, що депутат за своєю заявою переходить з комісії в комісію, про що приймається відповідне рішення органу місцевого самоврядування», – вважає Денис Ман. 

Окрім того, депутат називає ще один нюанс: «Маємо і  порушення трудового законодавства, бо голова бюджетної комісії, зокрема, працює в раді на постійній основі і він так само не мав можливості ознайомитися з тим, що сьогодні приймається рішення про його звільнення.  Його не попередили, до нього не висунули ніяких претензій чи зауважень»,– коментує Ман.

Перший заступник голови облради Андрій Шекета (Батьківщина) також вважає сьогоднішній розгляд питання про склад депутатських комісій порушенням: «Це порушення не тільки регламенту, а й з Закону «Про доступ до публічної інформації», зокрема статті 15 пункту 3. Рішення, незалежно від того, хто є його автором, мало би бути внесено через публікування на сайті обласної ради проекту рішення, мало бути обговорене всіма профільними комісіями, розглянуте на президії, з технічної точки зору його мали завізувати працівники апарату ради, а також перший заступник чи заступник голови ради. Цього не було зроблено. Власне, коли вже пленарне засідання відбувалося, депутатам просто роздали текст проекту рішення», – зазначає Андрій Шекета. 

За його словами, рішення, яке стосується персонально усіх депутатів, було прийнято без попереднього висвітлення та обговорення: «Навіть якщо посилатися на те, що це рішення вносилося як невідкладне, хоча ніхто чітко й не озвучив, що воно є дійсно невідкладне, то, щоб його внести на розгляд, регламент вимагає дві третини голосів присутніх у залі депутатів. Це третій пункт регламенту облради. Але, в першу чергу, тут є порушення закону «Про доступ до публічної інформації»», – вважає перший заступник голови облради. 

«Питання є важливим, воно стосується майбутнього функціонування ради, переформатовує усі комісії як за змістом, так і за персональним складом. Тому воно мало би бути обговорене в тому числі й громадськістю», – підкреслює Андрій Шекета.

Такий поспіх і ажіотаж навколо цього проекту рішення, депутат пояснює політичною необхідністю показати, що в обласній раді сформувалася «нова більшість»: «Бенефіціарам нової більшості в раді треба було показати, в тому числі Києву і своїм політичним керівникам, що у них, все таки, є більшість у сесійній залі, хоч і з невеликим запасом – всього три голоси», – каже Андрій Шекета.  Депутат вважає, що історія матиме продовження: «Зараз це рішення було прийнято виключно для того, аби показати, що є 35 депутатів, які підтримують нову більшість. І воно буде мати продовження у будь-якому випадку».

 

Аня Семенюк, Zaholovok.com.ua

 

Публікуємо персональний склад постійних депутатських комісій, згідно з додатком до рішення Закарпатської облради.

 

списоксписоксписоксписоксписоксписоксписоксписок

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.