Новини

Німецько-закарпатські проєкти. Перспективи та історія

На Закарпатті існує три офіційні партнерства з Німеччиною. Це  «Закарпаття – Верхня Франконія» (співпрацює з 2001 року),  «Ужгород – Дармштат» (з 1992) та а Воловець-Бад-Ендорф (з 2001). Згадаємо декілька прикладів діючого партнерства.

Понад 15 років  триває співпраця між регіонами - партнерами  Закарпаття-Верхня Франконія  в медичній галузі, а саме – в психіатрії.  Кульмінацією галузевої кооперації (регулярний обмін досвідом фахівців,  проведення спільних семінарів, надання практичної допомоги  пацієнтам) став  ініційований українською стороною проект, спрямований  на  психологічну  реабілітацію воїнів, які беруть участь у військових діях на сході нашої країни. В рамках Європейської програми партнерства  Engagement Global  вдалося реалізувати проект, який передбачав стажування закарпатських лікарів та психологів, що працюють із категорією пацієнтів учасників АТО, у окружній клініці Байройта, проведення  міжнародного семінару, на якому представлено результат спільної роботи – методичний посібник  «Діагностика, терапія та реабілітація пацієнтів з посттравматичним стресовим розладом».

Цікавою є можливість розвитку партнерства з Верхньої  Франконією і в інших галузях.  Неодноразово пропонувалась  співпраця у підготовці фахівців з сільського господарства та рибництва, адже саме ці напрямки є пріоритетними   в економіці регіону -партнера. Відомим прикладом такої співпраці  є досвід фахового навчання закарпатців  у німецькому  рибному господарстві містечка  Ауфзесс  та розведення  ними на Закарпатті  мальків  з  Німеччини у власному  рибному господарстві.

Велике значення для розвитку  партнерства  має співпраця у культурній сфері.  Кожні два роки  вихованці Центру німецької культури «Паланок» на запрошення німецької сторони  відвідують  Верхню Франконію та представляють  численним відвідувачам їх концертів культуру  не лише німецької громади нашого краю, але й усього карпатського регіону.

Трирічному Кості партнерство з Німеччиною врятувало життя

На Закарпаття  регулярно доправляють вантажі  гуманітарної допомоги від німецьких  партнерів. Здебільшого, допомагають церковні громади та громадські організації, як то «Католицький сільський рух», «Католицька  спілка жінок» та  «Допомога в потребі».  Німецькі благодійники привозять  меблі, медичне устаткування  для міської лікарні Ужгорода, а також  потрібні речі в дитячі будинки та соціальні установи Закарпаття.

 «Окрім офіційних партнерів, Закарпаття  також співпрацює з «Робочою групою Україна -Пфальц ». Щороку ця організація надає змогу  3-ом студентам з України протягом семестру навчатися в університеті  Кобленц –Ландау . Фінансування проекту відбувається за рахунок німецького фонду. Студенти, яким пощастило  стати учасниками навчальної  програми, не тільки відвідують заняття, але й мають змогу брати участь у різноманітних культурних  заходах,  зустрічатись  з  цікавими людьми та, навіть, подорожувати в інші країні Європи. Зазвичай, організатори цього проєкту  щороку відвідують  Закарпаття. Цьогоріч, нажаль, плани були змінені через пандемію.   До досвідчених  членів «Робочої групи Україна -Пфальц» долучаються представники і молодого покоління.  Під час одного з візитів група підлітків з Німеччини  віком від 10 до 18 років відвідала Мукачево, зустрічалась з місцевими учнями  та приходила на екскурсію до студії регіонального  телебачення в Ужгороді, де  ознайомилась  з роботою  його німецькомовної  редакції», – каже журналістка.

d

 «Є цікава історія, яка не пов’язана з партнерством.  Це було у 1990-х роках.  Трирічний мукачівець Костя Бурлака мав серйозну  ваду серця. Хлопчика потрібно було терміново оперувати, однак,  у  лікарнях України  на той момент не було устаткування, що дозволяло  зробити операцію дитині вагою менше 10 кг.   Прогнози лікарів були невтішні. Мама Кості відчайдушно  шукала  можливість врятувати  сина. Написавши листа, вона  звернулася  до доктора філологічних наукпрофесора, академіка АН вищої школи України - Миколи Зимомрі, що мав зв’язки з закордоном. Микола Іванович зв`язався з друзями у Пфальці, які попросили прихожан місцевої  церкви допомогти зібрати кошти для операції. Небайдужі місцеві жителі радо відгукнулись на заклик Костіної  мами. Зібраних пожертв вистачило на лікування  Кості, а хірург спеціалізованої лікарні навіть відмовився від гонорару за операцію.  Хлопчика з Закарпаття майже щодня відвідували представники місцевої громади.  Вони врятували йому життя. Зараз Костя закінчив технікум і почувається добре. Представники  німецької громади, які стали майже рідними для родини Бурлака   обов’язково відвідують  хлопця, коли бувають  на Закарпатті»,   – розповідає Олена Дей.

Значною активністю  кілька крайніх  років  вирізняється  партнерство  «Дармштадт-Ужгород». Створена ГО «Партерське об’єднання   Дармштат – Ужгород» за підтримки  німецьких партнерів  ГОПартнерство Німеччина-Україна/Молдова  успішно реалізувала  низку  проектів.  За участі міської влади міст-побратимів  були також розроблені  і більш глобальні проекти  «На шляху до сталого управління твердими побутовими відходами у місті Ужгороді» (задум має на меті відходами покращення загальноміської стратегії поводження з твердими побутовими відходами та запровадження його сортування за типами) та проєкт - «Стале управління водними ресурсами у місті Ужгород»  (спрямований на модернізацію системи очищення питної води та оснащення сучасним обладнанням КП «Водокана л м. Ужгород») в рамках програми «Партнерські проекти для сталого місцевого розвитку» (NAKOPA)» - зазначила журналістка програми «На власні очі» Олена Дей.

Своїми враженнями від співпраці з Німеччиною поділилась керівниця "Партнерського об'єднання Дармштадт-Ужгород" Вікторія Синьо: «Ми  громадська організація, що займається партнерством Дармштат - Ужгород. Зараз через пандемію наша співпраця трохи пригальмувалася. Наразі Дармштат планує підтримати Ужгород у подоланні наслідків кризи. Уряд Німеччини виділяє кошти для міст побратимів, які спрямовані на покращення ситуації під час боротьби з Covid-19.  Проєкт націлений на отримання фінансування з коштів Програми Engagement Global gGmbH/Kommunales Corona-Solidarpaket  (Муніципальний пакет солідарності "Корона").Сподіваємось, він буде реалізований в кінці цього - на початку наступного року. У проєкті планується підтримка студентської молоді, які були в коронавірусних бригадах (це студенти медики), підтримка шкіл та інформаційна підтримка ужгородців».

Закарпатці почали більше вчити німецьку

З 3 по 23 жовтня за підтримки посольства Німеччини України проводитимуться тижні Німеччини в Україні. Ужгород також долучається до цього проєкту. Мета проєкту організувати міні фотовиставку «30 років разом». Окрім цього будуть організовані дві конференції в онлайн режимі за участі міської ради Ужгорода й Дармштату та активних громадян для студентів, присвячені 30-річчю Об’єднання Німеччини.

«Ми плануємо конкурс для учнів шкіл. Його завданням є написання вірша з привітаннями для Німмеччини. Вірші потім будуть об’єднані у відео привітання. Учасники отримають як мінімальні призи за участь у конкурсі так і більш дороговартісні. Це все проводитиметься для заохочення школярів вивчати німецьку мову та цікавитися культурою цієї країни . В минулому році ми планували, що до Мукачева приїдуть підлітки з німецьких міст. Ми хотіли об’єднати їх з молоддю Ужгорода й створити німецько-український квест, але через пандемію нічого не вийшло. Сподіваюся, ми зможемо реалізувати це в наступному році. Також, планувалася поїздка і виставка ужгородських художників в м.Дармштадті, якій також зашкодила коронавірусна хвороба. Презентація повинна була початися 26 березня цього року. Наразі проводяться переговори для створення німецько-української виставки», - зауважила Вікторія Синьо.

s

Керівниця "Партнерського об'єднання Дармштадт-Ужгород"  каже, що Ужгородці почали більше вивчати німецьку мову. Проблемою є те, що в багатьох школах німецька мова не вивчається або вивчається лише до 9 класу, починаючи з 5-го.

«Багато батьків не задоволені цією  ситуацією. Шанси у школярів або студентів  поїхати  на навчання до Німеччини є більшими, ніж поїхати вчитись до Великобританії та Америки. Тому мовою почали цікавитись більше. Ми партнери Goethe-Institut, який проводить підтримку як для учнів, так і для вчителів. Кожного року для вчителів проводяться курси підвищення кваліфікації, які є безкоштовними (проєкт діє по всій Закарпатській області) та тривають від 3 до 5 днів», - пояснює Вікторія Синьо.

10 жовтня відбудеться діджітальний конгрес, а після нього також додаткові курси підвищення кваліфікації для вчителів шкіл, задля покращення якості викладання. Для дітей діють також заохочувальні програми, наразі є можливість в онлайн режимі дізнатися багато цікавого (проводяться тренінги українськими й німецькими спеціалістами для підвищення рівня німецької).

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.