Новини

"Не намагайтеся нас поховати" - Любов Непоп, Посол України в Угощині

Любов Непоп, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Угорщині в інтерв’ю виданню mandiner.hu прокоментувала ситуацію в Україні та угорсько-українські відносини у контексті воєнних подій. Подаємо коротко окремі тези:

Я переконана, що угорці чи не найкраще здатні зрозуміти зараз мою країну. Ви пережили 1956 рік і знаєте, як воно, коли бачиш російські танки і чекаєш, щоб партнери прийшли на допомогу.  То хіба ви можете не підтримати сьогодні нас, коли ми просимо про таку допомогу?

Жорсткі санкції, постачання зброї, закриття українського неба, передача літаків і засобів протиповітряної оборони, передача транспортних засобів, якими ми, в тому числі, зможемо евакуювати мирне населення з міст, які в облозі, захисне обладнання – це все потрібно нам, щоб зупинити російські танки і захиститися від російських бомбардувань. В цьому нам потрібна підтримка усіх партнерів. З урахуванням того, хто що може дати.

Угорці були тими, хто показав, що навіть у ситуації, коли сили противника значно переважають, перемога можлива. Захисники Егерського замку під проводом капітана Іштвана Добо – це не просто про історію, це про кров героїв, що тече у ваших жилах.

Сьогодні Україна – це Егерський замок і наш Президент – це наш Іштван Добо.

Так, росія – більша, але це не значить, що вона – нездоланна! І ви, як нащадки героїв Егера, точно це знаєте. Революція 1848-49 років – це про дух свободи, незалежність і державність – про все те, що в моєму сприйнятті характеризує кожного угорця і що зараз відстоюють українці. То ж хіба ви можете нас не підтримати в цій боротьбі?

Про ставлення угорців до війни в Україні

Коли я різко кажу, що війна вже триває і не можна залишитися від неї осторонь – це якраз про бажання, щоб вона не прийшла на угорську землю. А для цього ми разом маємо її зупинити на українській. Тому ми зараз кричимо на весь світ: ми боремося за всіх вас! Якщо ви не хочете бути втягнутими у війну, яка «не ваша війна» – допоможіть нам її спинити, щоб вона справді не стала вашою! Лише вдумайтеся в слова міністра закордонних справ росії Лаврова, який 10 березня в Туреччині на запитання журналістки заявив: «Росія не планує нападати на інші держави, бо ми і на Україну не напали». Чи є ще хтось, хто думає, що росія «не напала» на Україну? Чи є ще хтось, хто хоче, щоб росія так само «не напала» на них?

Я не можу сприймати, коли політики або експерти «спокійно» пропонують моїй країні здатися; коли з цілковитим душевним «спокоєм» говорять про те, що ми не протримаємося, тому не варто й боротися, а нашим партнерам не варто нам допомагати, або ж коли «спокійно» дискутують про те, скільки часу залишилося до смерті країни, яка є моєю Батьківщиною. Думаю, кожен читач читав і чув такі заяви, як і я. Таке тлумачення стратегічного спокою справді веде в могилу: спочатку веде нас, а за нами і тих, хто буде наступним у черзі апетитів росії. Тому я різко і категорично виступаю проти таких заяв і переконана, що угорський прем’єр мав на увазі не це, а те саме, що і наш президент, коли говорив про спокій, а саме – виважені, обдумані дії, а не бездіяльність.

Ми будемо боротися і зробимо все, щоб вистояти і перемогти. Але не спостерігайте за цим спокійно: дійте спокійно і виважено, щоб нам допомогти. Не намагайтеся нас поховати.

Про напади на угорські організації на Закарпатті

Внесімо ясність у це питання. Практично кожен угорець знає про напади на приміщення ТУКЗ і про погрози на адресу угорських організацій та дипустанов. А скільки угорців знає про те, що злочинний напад на ТУКЗ був розкритий, а його організаторами були громадяни Польщі з ультраправої організації проросійського спрямування, члени якої брали участь у конфлікті на Донбасі на стороні контрольованих Кремлем бойовиків? А скільки знають про те, що листи з погрозами, які приписують «українським націоналістам», писалися людьми, які навіть у слові Україна робили граматичні помилки українською мовою?

Україна і Угорщина – не вороги, ми ніколи ними не були і не будемо.

Є лише одна країна, якій вигідно нагнітати міжетнічну ворожнечу між нашими державами. Багато хто в Угорщині повірив у міф про «українських націоналістів та радикалів». Російська пропаганда справді не мала і не послаблюється, вона може обдурити навіть найдосвідченіших і найрозумніших. Але тепер пелена повинна спадати з очей тих, хто потрапив у цю пастку. Це ж саме від «українських націоналістів» Росія нас зараз прагне «звільнити», коли бомбить лікарні, школи, житлові будинки, хлібозавод чи взуттєву фабрику. З посиланням на «українських нацистів» і утиски російськомовних в Україні Росія бомбить населені пункти із здебільшого російськомовним населенням (яке, до речі, виходить з прапорами назустріч озброєним до зубів російським «визволителям» і співає гімн України). Ви справді і зараз не хочете побачити, де правда?

Про допомогу Угорщини Україні

Ми вдячні Угорщині за всю надану допомогу: підтримку введених ЄС санкцій, гуманітарну допомогу, готовність лікувати наших поранених і приймати хворих дітей.

Ми бачимо і розчулені єдністю, яку демонструє угорський народ у питанні допомоги українцям, які були змушені втекли в Угорщину від війни. Ми бачимо й тих, хто протестує під російським посольством з вимогою, щоб росія припинила війну проти України. І ми щиро за це все дякуємо.

Зрозумійте, коли я прошу ще більшу допомогу, ще більше санкцій, зброю, захисне обладнання і закриття неба над Україною – то я це роблю не тому, що вважаю, що Угорщина нічого не робить. І не через невдячність. А тому, що не можна зупинятись. Зупинитися повинна Росія, а не ми і світ, який нам допомагає!

Тож я вкотре прошу і буду просити знову і знову – допоможіть нам! Це прохання адресується не лише Угорщині, однак я посол в Угорщині, тому звертаюсь до Угорщини. Нам потрібна не лише зброя, а й захисне обладнання, все, що може врятувати життя.

Серед іншого, днями ми отримали від Угорщини понад 10 тисяч пакетів для крові – це те, що рятує життя. Нам потрібні транспортні засоби, автомобілі швидкої допомоги, щоб ми могли вивезти поранених з лінії вогню та евакуювати людей гуманітарними коридорами. До речі, якщо раніше йшлося лише про те, що Угорщина підтримує угорців, які проживають в Україні, то сьогодні все навпаки, адже угорці в Україні, які захищають Україну та борються з російським агресором, також захищають Угорщину від того, щоб війна не прийшла до неї. Тому, допомагаючи Україні, ви допомагаєте й рятувати їхні життя.

Чи можуть Угорщина та Україна покращити свої відносини

Я не можу абстрагуватися від того, що всебічна агресія Росії проти України сьогодні в корні змінює світ. Переконана, що після війни ми будемо жити в зовсім іншій системі координат. Невиправдана і безпідставна війна Росії проти України спонукає нас усіх переоцінити багато речей. Українсько-угорські відносини вже змінюються. Справжній друг пізнається в біді. А з тими, з ким ти спільно подолав негаразди, ти завжди можеш вирішити всі інші питання.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.