Новини

Не медитуйте на унітазі та обмежте "закарпатську дієту". Радить лікар Кондратенко

Лікар-хірург Андрій Кондратенко до війни працював у престижних клініках Києва, зараз приймає та оперує пацієнтів на Закарпатті. Його спеціалізація – проктологія, урологія та флебологія. Наше місто для лікаря не нове, він тут вчився. З Донецька до Ужгорода переїхав після 2014 року, коли почалися бойові дії на сході. Тут закінчив медичний факультет, а інтернатуру та аспірантуру проходив у найкращих хірургічних вишах країни: Інститут загальної невідкладної хірургії ім. В.Зайцева, Національний Інститут хірургії та трансплантології ім. О.Шалімова, Інститут урології НАМН України.  

Лікар у четвертому поколінні, член Європейського та Американського товариства урологів, автор 41 наукової статті, численні стажування закордоном. Щоб описати досягнення не тільки паперу не вистачить, інтернет закінчиться. Але є одна цінна риса в Андрія Кондратенка, яка просто необхідна українським лікарям, - вміння спілкуватися з пацієнтами. Цьому в Україні не вчать, зате вчать у США, де й пройшов спеціальний курс лікар Кондратенко. Ледь не забули про хороше почуття гумору, воно вдало поєднується з професійними знаннями, що є особливо корисним для лікарів такої спеціалізації.

Андрій Кондратенко

-  Після приїзду в Ужгород я розглядав багато лікарень. Але найцікавіша співбесіда у моєму житті була з Віктором Петровим, головним лікарем клініки Prevention. Мені не поставили жодного запитання, але дуже емоційно, і з любов’ю розповіли про госпіталь та мережу клінік! Тепер я працюю у Prevention і мені дуже приємно бути частиною цього колективу. Приймаю у відділеннях по Ужгороду, виїжджаю в інші локації, у Мукачево. Перед війною пацієнти до мене приїжджали з абсолютно різних куточків України: Кропивницького, Одеси, Харкова, Чернігова, Кривого рогу, інших міст. Зараз в Ужгороді крім місцевих теж звертаються ті, кого я раніше лікував. 

Основна локація, де я приймаю - це Prevention госпіталь, там завідую хірургічним відділенням. Матеріально-технічне забезпечення у госпіталі дуже добре, КТ, МРТ працює майже цілодобово. Є також своя лабораторія. Операційні оснащені найсучаснішим обладнанням і, що стосується моєї спеціалізації, є лазерне обладнання як для проктологічних втручань, так і для лікування варикозної хвороби нижніх кінцівок. Мобільний рентген, лапароскопічна стійка – все, що потрібно для повноцінного функціонування та виконування хірургічних втручань самого різного рівня, включаючи найскладніші. З останнього: закуповуємо лазер для дроблення каміння у нирках.  

-  Чи звикли до Ужгорода, невеликого містечка? Як тут працюється?

-  Я закінчував УжНУ, до того навчався у Донецькому медичному університеті. Згодом вчився у різних лікарнях, працював у найкращих хірургічних інститутах нашої країни. Тепер радий бути тут, бо з часів студентства мені в Ужгороді дуже сподобалося. Приємне місто, подобається темп і ритм життя. Я звик до шаленого ритму життя в столиці, а тут залишається набагато більше часу для життя. Чого лише варті закарпатські перерви на каву і зустрічі за кавою!

Ужгород - це місто, де є можливість спеціалісту розвиватися.  Все залежить від людини, якщо людина бажає рости вона буде рости. Не має значення, де лікар працює: у Варшаві, Києві, Ужгороді. Але має значення, чи він слідкує за новими технологіями, відвідує конференції, вивчає нові методики. В Ужгороді всі можливості є. 

Андрій Кондратенко

Через день після операціїї можна йти на роботу

-  А що нового прогресивного Ви привезли нам?

-  Сучасні методики, які застосовую при оперативних втручаннях.  В Ужгороді і по Україні, як і раніше, дуже часто операції виконуються застарілими методами, технологіями, від яких у світі здебільшого відмовилися. Я проходив стажування та навчання і оволодів сучасними методиками, що для Закарпаття є досить унікальними. Наприклад, лазерне лікування проктологічних захворювань, яке я використовую, і якого майже ніде немає на Закарпатті,  при таких захворюваннях як: геморой, нориці, епітеліальні куприкові ходи, тріщини. Ще за часів навчання в університеті та й потім, коли практикував в інших закладах, після операцій пацієнти змушені були 2 тижні перебувати у стаціонарі. У перші 3-4 доби у них були сильні болі, які знімалися лише наркотичними знеболюючими препаратами. Вже тепер, завдяки сучасним технологіям, мої пацієнти через годину після операції спокійно встають і йдуть додому. Немає жодної необхідності залишатися у клініці навіть на 1 ніч. Також після операцій протягом перших годин приймають знеболюючі препарати, які не сильніші від пігулок проти головного болю. 

Або, наприклад, після видалення епітеліальних куприкових ходів людині раніше забороняли місяць сідати взагалі: або лежиш, або стоїш після операції. Зараз зазвичай операція виконується під місцевою анестезією, через 5 хв. пацієнт встав і пішов. А через день вже можна вийти на роботу.

Тобто, це кардинальна зміна підходів до лікування адже: реабілітація від 2 тижнів скоротилась до 1 години, знеболення від наркотичних преператів перейшло до пігулок. Плюс ще один момент: гемороїдальна тканина -- це судинна тканина. Раніше при видаленні судини спостерігалася досить суттєва крововтрата, яка могла сягати до півлітра крові. Зараз це всього 20 мл, як при здачі аналізу крові. 

Це ті методики, якими володію я. Пригадую, як виконував першу операцію в Ужгороді. За спиною зібралися кілька медсестер, анестезіолог, які раніше бачили як виконується видалення геморою. Та були дуже здивовані тим, як так можна вирішувати цю проблему, бо звикли до інших підходів.

-  Які страхи зазвичай мають потенційні пацієнти проктологів?

    1.Може бути боляче під час огляду.

Консультація та огляд абсолютно безболісні. Огляд проводиться надзвичайно тонкими одноразовими аноскопами діаметром 1,7 см. Також під час огляду використовуються гель, які містять знеболюючий компонент

  1. Люди соромляться.

Проктолог – це той самий стоматолог, але вид знизу. Звертатися до проктолога абсолютно не соромно. Попа -- така сама частина тіла, як ніс, горло, око, чи інші.

Люди іноді затягують з візитом до проктолога і доходять із запущеними стадіями. Коли проблему вже не вирішити  консервативним шляхом (за допомогою пігулок або мазі), та не залишається альтернативи хірургічному втручанню.

Ще із стереотипних уявлень, які не мають жодного підґрунтя: лікувати геморой -- це дуже боляче і треба тривалий час перебувати у клініці. Ні. Є певні обмеження у дієті, але людина швидко повертається до звичайного життя. Тим більше у нас є найсучасніше обладнання,  яке допомагає виконувати операції швидко і безболісно.

Андрій Кондратенко

- Як ставитеся до самостійного лікування, за порадами з інтернету, наприклад.

-  Часто люди вважають, що можна використовувати народну медицину для лікування геморою: починаючи від використання кубиків льоду закінчуючи п’явками. У цьому випадку шкода п’явку. Ще або нагрівають, або охолоджують, або воском мастять, багато варіантів. Це все точно не працює. Геморой, якщо не лікувати правильно і не дотримуватися певних змін у способі життя, нікуди не зникне і з часом буде ставати лише гірше. Гемороїдальна тканина є з самого народження у всіх. Але у когось ця тканина починає збільшуватися і перетворюватися на справжню проблему, в інших залишається без змін і майже не турбує. Якщо почалися зміни, треба йти до лікаря і отримати рекомендації, доки ще можна запобігти операції. При запущеній стадії мазі, свічки, таблетки не допомагають. Трапляються пацієнти, які до приходу до мене, перепробували все, що є в аптеці. А геморой за півроку може перейти в ту стадію, коли не залишиться варіантів окрім хірургічного втручання.

Андрій Кондратенко

Геморой - не найбільша проблема

-  Геморой у народній творчості це загальний синонім будь-якої «проблеми». Але з якими ще скаргами приходять до Вас?

-  Моя особливість – це 4 різні спеціалізації. По-перше, це проктологія: лікування гемороїв, поліпів, свищів, тріщин, епітеліальних куприкових ходів, новоутворень в анальному каналі тощо. Другий напрямок, який розвиваємо в Ужгороді -- це урологічні захворювання. Це  будь-які проблеми з нирками, сечоводами, сечовим міхуром, чоловічими статевими органами. На Закарпатті, до речі, найбільш актуальна з урологічних  - це сечокам’яна хвороба (пов’язана зі складом та якістю води), друга проблема- це нетримання сечі (особливо це стосується жінок).

Наступні два напрямки, по яких я спеціалізуюся, це варикозна хвороба нижніх кінцівок та загальна хірургія: грижі, холецистити (популярна проблема в Закарпатті, пов’язана з харчуванням), будь-які новоутворення м’яких тканин, фіброми, родимки.

-  Як людині зрозуміти, що треба йти до лікаря вашого напрямку? Які симптоми мають бути?

-  По проктології: поява болю у задньому проході -- перша ознака того, що треба йти до лікаря. Друге - це поява будь- яких виділень заднього проходу, які не мають бути: кров, гній, слиз. Якщо ви бачите сліди на туалетному папері, унітазі, білизні, калових масах.

Ще один сигнал - поява стороннього тіла у ділянці заднього проходу, відчуття неповного спорожнення. Зміна діаметру калових мас -  теж симптом, який насторожує. Нетримання калу і газів. Поява у ділянці куприка воронкоподібних утворень, які запалюються.

По урології: болі у попереку, часте сечовипускання, болі під час сечовипускання, відчуття неповного спорожнення, нетримання сечі при кашлі чханні фізичних навантаженнях, поява крові або зміна кольору сечі, болі в промежині.

По варикозній хворобі: варикозне розширення вен у нижніх кінцівках, поява нічних судом, набряки нижніх кінцівок, зміна кольору шкіри на гомілках або виразки чи рани на гомілках. Або якщо помітили, що вена стала щільної, шкіра навколо почервоніла і болюча.

Грижа: поява випинань на передній черевній стінці.

Жовчнокам’яна хвороба- це болі у правому підребер’ї  особливо, коли з’їли щось солене, гостре, кисле, смажене.

-  Геморой. Чия це хвороба у професійному плані?  

-  Це стосується всіх людей, чия робота пов’язана із сидінням або стоянням на одному місці. Тих, хто дійсно багато сидить за комп’ютером чи в телефоні. На приклад: офісні працівники, продавці або водії. А також люди, які люблять ховатися від родини, сидячи на унітазі. Геморой може виникати і під час вагітності та пологів. Дуже часто ця проблема стосується тих, хто має надмірні фізичні навантаження, та тих, хто дуже полюбляє закарпатську «дієту»: солоне, гостре, кисле, жирне, смажене. 

Геморой загострюється у 50% людей раз у житті. Це популярна проблема. Всі, хто живе сучасним малорухливим життям: вранці прокинувся, сів за кермо, посидів на роботі, потім посидів вдома за телевізором чи комп’ютером, потенційні мої пацієнти.

Андрій Кондратенко

Обмежте час медитацій на унітазі

-  А тепер до профілактики. Якось можна зарадити?

-  Є дуже проста і дієва порада: 1 раз на 2 години вставати і 10-15 хв ходити. Просто встати -- не допоможе. Так само, це стосується якщо людина стоїть нерухомо,  єдиний варіант профілактики, це регулярно рухатись. Тоді поліпшується відтік крові від нижніх кінцівок та малого тазу - це є профілактикою варикозу та геморою.

По-друге, це дієта. Всім хочеться жирного, смаженого, копченого, соленого, гострого. А треба їсти більше овочів, фруктів, каш, м’яса риби, нежирних сортів, формат приготування: варене, тушковане, запечене. І пити якомога більше рідини, інакше дуже часто формуються закрепи, які травмують ділянку анального каналу, де знаходиться гемороїдальна тканина. Обмежити час медитацій на унітаз: від моменту, коли зняли штани і до моменту, коли ви їх одягли, має проходити не більше 5 хвилин.

Ще одна порада по урології і проктології: після походів у туалет дуже бажано забути про туалетний папір. Який би він не був дорогий, пахучий, текстурований. Папір механічно травмує цю ділянку і призводить до травмування гемороїдальних вузлів. Ідеальний варіант -- підмиватися, спереду назад якщо це стосується жінок. Або користуватись вологими серветками/вологим туалетним папером, це набагато гігієнічніше, і не так ушкоджується пікантна зона.

-  Чи можна розділити хвороби в урології/проктології за статевою ознакою? На що частіше скаржаться чоловіки, а на що – жінки?

-  Проктологічні скарги виникають як у чоловіків, так і у жінок порівну, також немає статевого поділу при урологічних захворюваннях. В урології чоловіки частіше скаржаться на утруднення сечовипускання, жінки – на цистити. Цистит – це перша за частотою проблема, з якою жінки звертаються до уролога. Цистит – у 80 % випадках виникає за рахунок бактерій, а точніше кишкової мікрофлори. Через особливості побудови сечостатевої системи, інфекція легко може потрапити до сечового міхура і викликати там запалення. Профілактика важлива. Необхідно більше пити, але не гнатися за водою у складі якої є всі мінерали.  Це може спричинити утворення піску, а потім і каменів в нирках.

Варикоз приблизно однаково вражає чоловіків і жінок.

-  Ваші пацієнти- це люди якого віку?

-  По проктології до мене звертаються навіть у 18 років, і у 20 і 25. Але здебільшого це пацієнти віком від 35 років.

-  Наскільки складно розмовляти з пацієнтами про те, що їх турбує, викликати довіру, а не страх чи сором?

-  У мене нема проблеми із спілкування з ними. Я навчався комунікації з пацієнтами. Це дуже важливий аспект, якому у нас, на жаль, приділяється мало уваги. Цього не навчають взагалі в українських університетах. А в Америці ти не можеш стати лікарем, доки ти не здаш екзамен із спілкування з пацієнтами. Задача лікаря адекватно розказати і донести інформацію до людини. Якщо це призначення якихось препаратів, треба пояснити, чому важливо їх приймати, на що вони впливають, та чому саме цей препарат. Тоді значно підвищується вірогідність тощо, що людина виконає всі рекомендації, та отримаємо гарні результати лікування. Коли приходять пацієнти, завжди намагаюсь їх підтримати, щоб людині було психологічно комфортно. Моє завдання – допомогти, людині повернутись до повноцінного життя!

Розмовляли Аня Семенюк, Ірина Бреза

Фото надані Андрієм Кондратенком

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.