Новини

На Закарпатті жінкам з віддалених сіл допомагають Мобільні гінекологічні бригади

У жовтні минулого року на Закарпатті розпочала роботу Мобільна бригада сексуально-репродуктивного здоров'я (мобільна гінекологічна бригада), яка безкоштовно надає послуги якісної медичної допомоги з питань сексуального та репродуктивного здоров'я для мешканців віддалених куточків області. Детальніше про цей корисний проєкт розповіли на пресконференції в Ужгородському прес-клубі.


У жовтні 2022 року Фонд народонаселення ООН, Департамент охорони здоров’я Закарпатської ОВА та Благодійний Фонд  «Інститут розвитку сім’ї та дитини»  підписали Меморандум щодо співробітництва сторін  із забезпечення формування та реалізації державної політики у сфері репродуктивного здоров'я та планування сім’ї, зокрема запобігання дитячій та материнській смертності. У рамках цієї співпраці залучили перинатальні центри і пологові будинки у кожній області. Зокрема, на Закарпатті був підписаний відповідний договір між Фондом народонаселення ООН, БФ «Інститут розвитку сім’ї та дитини» та КНП «Ужгородський міський пологовий будинок» Ужгородської міської ради.

Тетяна Міцьо

«Метою проекту є покращення доступу до акушерсько-гінекологічної допомоги сільському населенню, громадам,  на території яких ускладнено доступ до діагностики та  медичних послуг, переселенцям, особам з обмеженими фізичними можливостями  та іншим вразливим групам населення; виявлення постраждалих від гендерного та сексуального насильства, надання медичної допомоги та перенаправлення до інших служб за необхідною допомогою, - розповіла Тетяна Міцьо, координатор мобільної гінекологічної бригади у Закарпатській області, медичний директор КНП Ужгородський міський пологовий будинок Ужгородської міської ради. - Мобільна гінекологічна бригада складається з фахівців міжпрофесійної взаємодії: гінеколог, спеціаліст або лікар широкого спектра сімейної медицини, медична сестра, педіатр. Надана карета швидкої допомоги, яка повністю обладнана необхідною медичною технікою та апаратами». Спеціалісти бригади забезпечені всім необхідним: гінекологічними наборами з можливістю взяття мазків та цитології, апаратом УЗД, фетальним монітором для обстеження вагітних. Крім цього фахівці можуть провести тестування на гепатити В і С, виміряти рівень цукру крові тощо.

Бригада надає такі послуги:  допологові та післяпологові огляди, оцінка ризику ускладнень під час вагітності,  визначення випадків високого ризику та скерування,  при потребі, до медичних закладів спеціалізованої допомоги; надання консультацій з питань здоров'я жінок, включаючи сексуальне та репродуктивне здоров'я, до і післяпологовий догляд, материнське здоров'я, грудне вигодовування, харчування, гігієна та догляд за новонародженими та дітьми;  надання консультацій з питань планування сім'ї та  рекомендацій щодо засобів контрацепції;  гінекологічний огляд для виявлення гінекологічних захворювань, в тому числі що передаються статевим шляхом тощо.

Щомісяця бригада здійснює 20 виїздів у різні райони області. Оглянуто вже понад 3600 жінок. Понад 3000 жінок  - терапевтом та спеціалістом УЗД. Всім жінкам з екстрагенітальною патологією і з хронічними захворюваннями, було, за можливості,  здійснено корекцію лікування на місці, за необхідності, жінок скеровували у  Ужгородський міський пологовий будинок або інші спеціалізовані заклади  для подальшого обстеження та лікування.

За словами Тетяни Міцьо, розпочали роботу з Берегівського району, повністю охоплено вже майже всі райони. Найбільша потреба в послугах лікарів була у Міжгірському районі. Відвідує бригада також шелтери та притулки з ВПО, ромські поселення,  а також тих жінок, які мають обмежені фізичні можливості. Позитивом, зазначають лікарі, є те, що огляди активно відвідують жінки 60+, які зазвичай ігнорують походи до гінекологів або відкладають візити «на потім».

«Наразі виявлено та скеровано на лікування понад  200 жінок з захворюванням молочної залози, із них, на жаль, 12 злоякісних новоутворень на 2-3 стадії раку. У 21 жінки діагностовано рак шийки матки та у 5 жінок  - рак ендометрію, - каже Вікторія Боднар, гінеколог та лікар-УЗД мобільної гінекологічної бригади. - 140  жінок проліковано в межах нашого закладу, зокрема, нашими спеціалісти виконали 21 малоінвазивну операцію (гістероскопію, конізацію шийки матки, біопсію шийки матки та ендометрію), 9 великих операцій (1 трансвагінальну  гістеректомію, 7 лапароскопічних операцій з приводу кіст яєчників, 4 надпіхвові ампутації матки, 1 пластична операція).   Двох жінок з непліддям проліковано з  успішним результатом». 

Вікторія Боднар

За словами лікарів, на прийоми приходять жінки, які не оглядалися у гінеколога по 10 років. Виявляють у молодих жінок і цукровий діабет, артеріальну гіпертензію інші захворювання, які, на жаль, є задавненими. 

Тетяна Міцьо наголосила: всі обстеження та консультації спеціалістів абсолютно безкоштовні. Проект завершується цього року, але його планують продовжити. Адже допомога жінкам у збереженні здоров’я - дуже суттєва, а потреба в консультаціях та оглядах - постійна.

Мобільні гінекологічні бригади працюють у рамках заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, які здійснюються у співпраці з БФ «Інститут розвитку сім'ї та дитини» за фінансової підтримки Європейського союзу (ЕСНО), Міністерства закордонних справ Данії, Канади, Франції та Республіки Корея.

 

Фото А.Семенюк

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.