Новини

На Закарпатті збираються затвердити програму допомоги дітям-аутистам

Департамент освіти і науки ОДА пропонує до  розгляду Обласну цільову програму  «Психолого-педагогічний та медико-соціальний супровід дітей і дорослих із розладами аутистичного спектру на 2016-2020 роки».

В Україні проблема розладів аутистичного спектру (РАС) на сьогодні не знайшла чіткого визначення та шляхів вирішення, оскільки система медичної та психолого-педагогічної діагностики розладів аутистичного спектру є наразі недосконалою. Майже відсутня практика соціально-психологічної  підтримки та супроводу сімей, у яких виховуються діти із РАС, та вона не відповідає світовим стандартам. Всесвітня статистика показує, що кожна 88 дитина має розлади аутистичного спектру, або одна дитина на 52 хлопчики та 250 дівчаток. В Україні статистика, мабуть, така ж, просто її дуже важко продемонструвати. Наразі вітчизняна діагностика та виявлення дітей з РАС проходить в 5–6 річному віці, і нерідко таким дітям ставлять діагнози шизофренія або розумова відсталість. Спеціальні програми та діагностичні стандарти існують в Україні, але використовуються виключно в приватних закладах.

Аутизм (v. gr. αυτός: сам)–так називають форму вади розвитку.    

Тому важливо усвідомлювати, що це є пожиттєва особливість дитини, зумовлена специфічністю будови та функціонування центральної нервової системи, і попри те, що у розвитку дитини завжди можливий прогрес і що в різному віці дитина буде дуже різною, вона завжди залишатиметься з певними «аутичними» особливостями. Ми маємо бути свідомі, що відповідно до того, наскільки спектральним є цей розлад у дітей, настільки ж спектральним є прогноз стосовно дорослого віку.

Мета цієї Програми полягає у реалізації державної політики у сфері психолого-педагогічного та медико-соціального супроводу дітей та дорослих із розладами аутистичного спектру з боку держави; підтримці громадських і благодійних організацій; фінансуванні заходів, пов’язаних з роботою в цьому напрямку на теренах краю.

На переконання розробників Програми, її реалізація дасть змогу покращити рівень обізнаності населення краю стосовно питання розладів аутистичного спектру (РАС) та обізнаності спеціалістів різних спеціальностей; здійснити заходи ранньої  діагностики та організація супроводу дітей, батьків та дорослих; створити інклюзивний ресурсний центр та медико-соціальний супровід дітей із розладами аутистичного спектру.

Фінансування Програми здійснюватиметься  за рахунок коштів обласного та інших місцевих бюджетів, а також за рахунок інших джерел, не заборонених чинним законодавством. Прогнозовані обсяги фінансових ресурсів для її реалізації  – 5446,0 тис.грн. У т.ч. за роками: 2016 р. – 2087,0 тис.грн., 2017 р. - 932,0 тис.грн., 2018 р. - 1014,0 тис.грн., 2019 р. - 674,0 тис.грн, 2020 р. – 739,0 тис.грн. З обласного бюджету – 3786,0 тис.грн, районних бюджетів та  бюджетів  міст обласного значення - 715,0 тис.грн., інших джерел - 945,0 тис.грн.

Організаційне забезпечення і контроль за  виконанням Програми здійснюватимуть департамент освіти і науки ОДА, департамент охорони здоров'я ОДА, департамент соціального захисту населення ОДА, - повідомляє прес-служба Закарпатської обласної ради. 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.