На Закарпатті зафіксовані порушення під час виборчого процесу, - експерти

На Закарпатті зафіксовані порушення під час виборчого процесу, - експерти

В Ужгородському пресклубі відбулося засідання, головною темою якого став перебіг дня голосування на Закарпатті: хід голосування, активність виборців, порушення тощо. До участі запросили суб’єктів виборчого процесу, експертів, представників правоохоронних органів.

Одне з порушень, які фіксують спостерігачі ОПОРИ, є агітаційна продукція, яку не зняли після закінчення періоду агітації. Фіксують спостерігачі і приховану агітацію, розклеєні у невстановлених місцях. Про це розповів Ярослав Гулан, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА.

«На ДВК кількість урн та кабінок для голосування менша, ніж вимагає норма закону, - каже Ярослав Гулан. – Наші спостерігачі також фіксували спроби видати бюлетені без паспорта. Немає впевненості, що там де немає спостерігачів не відбуваються такі порушення. Також на одній з дільниць (ЗОШ №5, м.Ужгород) була спроба видати бюлетень по закордонному паспорту. У селі Дубриничі ДВК видала виборцю два бюлетені, хоча він змінив місце голосування і повинен був отримати тільки партійний список. Не брав бюлетень за кандидата. Нема гарантії, що змінив отрмиують бюлетені отримую».

За словами Ярослава Гулана, за інформацією,я ка йому надходить з округу 70, то у соцмережі запускають інформацію про те, що дин з кандидатівзнявся. І є небезпека, що члени ДВК, які єдини мають штапми з позначкою «вибув» можуть їх застосувати.

Михайло Шелемба, к.п.н, доцент кафедри міжнародних студій та суспільних комунікацій УжНУ проаналізував явку виборців та порівняв її з даними виборів до ВР 5 років тому.  «Якщо аналізувати з попередніми виборами до ВР 5 років тому, то прогноз по низькій явці не справдилися, - каже Михайло Шелемба. -  Проголосувало тільки на 14% виборців, і ще є час до закриття дільниць. Якщо по округу №69, то явка абсолютно однакова, на округу №70 на 5% нижче, на 4 % на №71 , 71. І тільки на окрузі №73 (з центром у Виноградові), явка вища на 7%, порівнюючи з минулою виборчої кампанією. Пояснюється це цим, що на минулих виборах тут  не балотувався представник угорської нацменшини, угорці були малоактивні».

Анжела Бабкіна, радниця з питань ВПО в Закарпатський області зауважила, що на цих виборах удвічі  менша кількість ВПО (порівняно з президентськими виборами), які змінили місце голосування і пішли на дільниці. «Наразі у Закарпатті 3590 офіційно зареєстрованих ВПО, з них-  1084 дітей. Тільки 15,5% ВПО які мають можливістьголосувати, змінили своє місце реєстрації. По країні цей показник близько  6%, на Закарпатті люди змінювали місце голосування. Якщо порівнювати з президентськими виборами, то цей відсоток в області сягав 30%. Одна з причин, люди згідно з діючим законодавством не можуть проголосувати за мажоритарника, інша причина-літній період». Ще одна проблема, яка стосується ВПО, члени ДВК намагаються видати їм по 2 бюлетені, хоча ВПО не мають права віддати голос за кандидата із списку мажоритарників.

Діана Кайнц, кандидатка-мажоритарниця по округу №68 зауважила, що у самій виборчій кампанії їх не сподобалось те, що обговорювалися тільки проблеми. «Ті, хто міг їх вирішити, говорили про проблеми у майбутньому часі, - каже Діана Кайнц. – Загалом, в Ужгороді вибори проходять позитивно. Люди вже свідомі, щоб помічати порушення. Вважаю, що волевиявлення  буде відповідати реальному зрізу».

Максим Іванов, представник штабу кандидата Роберта Горвата, зазначив, що активність на окрузі №68 вища, ніж в середньому по Україні на 6%. «Протягом дня голосування ми зафіксували близько 10 порушень. Більшість стосується таємниці голосування. Після 20.00 можуть бути порушення, але наші спостерігачі готові,пройшли навчання, щоб протидіяти таким негативам».

Кандидат-мажоритарник Михайло Савчин, вважає, що вибори влітку взагалі не треба проводити. Також мажоритарна виборча система має бути двотурова. «Тоді у владу не потраплять політичні лузери, щоб вони не обіцяли, - каже Михайло Савчин. – Крім того білборди треба забороняти. Це зло, треба зробити одну дошку пошани і хай люди знайомляться». Стосовно порушень виборчого законодавства, то Михайло Савчин наголошує: це питання професійності поліції. Вони повинні забезпечити належний супровід справи у судах, щоб винні мають бути притягнуті до відповідальності.

Захід проходив у рамках «Інформаційного хабу Ужгородського прес-клубу-2019» за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні

 

Loading...

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
CAPTCHA
Питання для відсіювання автоматичного коментування.
Введіть відповідь на питання