В Ужгородському прес-клубі відбулася прес-конференція учасників проєкту соціально-психологічної підтримки для поранених, ветеранів та членів родин військовослужбовців, “які чекають” – «Повернення до життя». На початку червня 2022 року в Міністерстві охорони здоров'я оголосили невтішну статистику – через війну психологічної підтримки потребуватимуть близько 15 млн українців. Попередні дослідження і досвід країн, що постраждали від збройних конфліктів, демонструють: щонайменше кожна п’ята людина буде мати негативні наслідки для психічного здоров’я, а кожна десята відчує ці наслідки на рівні середньої тяжкості або важкої хвороби.
Інформація щодо кількості людей на війні не розголошується, але військові в своїх інтерв'ю схиляються до думки, що через бойові дії пройдуть до 2 мільйонів українців. Це означає, що кількість родин, які живуть у стані гострого стресу, надзвичайно велика, але не всі розуміють потребу в спеціалізованій підтримці. Проєкт націлений на підтримку понад сотні закарпатських родин, яким потрібні сили та емоційні ресурси і передбачає серію психологічних заходів – групових терапевтичних зустрічей (робота з психологом, арт-терапія, музикотерапія, спільне приготування їжі для поранених, догляд за рослинами, тваринами тощо); ретрит з участю психологів та спеціалістів з арт-терапії; серію освітньо-правових заходів – групові та індивідуальні онлайн та офлайн юридичні консультації для учасників бойових дій, поранених, ветеранів та членів їхніх родин.
«Вперше такий проект реалізовується на території Закарпатської області і для Руху підтримки закарпатських військових це досить відповідально, тому що тема надання психологічної юридичної підтримки для нас була завжди такої «терра інкогніта», - каже Галина Ярцева, керівниця проєку «Повернення до життя», голова правління ГО «Рух підтримки закарпатських військових-Ужгород». - До кінця проекту через нашу підтримку має пройти умовно 160 людей. Це досить високі показники, а наше завдання - це максимально залучити у проект тих людей, які потребують чи юридичної чи психологічної підтримки. Складнощі тому, що нам треба щоразу доносити до цих людей, говорити їм: «Вам потрібна ця допомога». Нам всім потрібна ця підтримка, тому що градус напруги в суспільстві досить високий. Ми вже ніби звикли до нього, наше завдання навчитися екологічно співіснувати в нових реаліях. Мільйонна армія повертається додому. Ми маємо дати військовим зрозуміти, що вони для нас герої, ми їх чекаємо, готові їх зустрічати такими, якими вони приходять з війни. Ми не бачимо, що в них відбувається всередині, наскільки пошматовані їхні душі і серця. Але маємо навчитися роздивлятися це і навчитися гасити конфлікти, які будуть однозначно будуть на превеликий жаль».
Детальніше про роботу психологів розповіла Тетяна Іванова, кризова психологиня м.Дніпро, психологиня проєкту. «Я приїхала з Дніпра, з 2014 року як психолог працювала у Кризових службах, спочатку Майдану, потім було Дніпро, ми працювали з родиннами військових. Я війну переживаю під таким гаслом «роби, що можеш там, де ти є, з тим, що ти маєш. Тому я тут, - каже Тетяна Іванова. – Для військових поранених важливо це відчуття сім'ї. На «нулі» вони були воїнами, були незламними, а коли вони попали у шпиталь, їм потрібно підтримка».
Марина Когут, кандидатка юридичних наук, доцентка кафедри теорії та історії держави і права УжНУ, керівниця Юридичної клініки УжНУ прокоментувала напрямок юридичної підтримки у проєкті. За її словами, студенти УжНУ часто відвідували шпиталі, місцеві лікарні, щоб провідати військових, принести їжу, поспілкуватися. Згодом виникла ідея юридичної підтримки для військових, оскільки був запит. «Але у якійсь мірі військові такі, трошки як їжачки, не приймають чужих. Ми розуміли, що нам потрібна людина, яка буде для нас гідом до військових. Власне з таким запитом ми прийшли до Галини Ярцевої, а вони якраз розвивали цей проєкт, - розказує Марина Когут. - У нас сформований алгоритм, зрозумілі питання, які можна вирішити. Є інформаційні листи по най простіших і класичних юридичних питаннях. Військові в якійсь мірі трохи бояться юридичної сфери, у нашому суспільстві ще, на жаль, є оцей пережиток радянщини, що все юридичне -- це бюрократія, все що бюрократія - це корупція, а все що корупція це нам не під силу. В юридичній підтримці є велика потреба. Чим ближче ми будемо до перемоги і після перемоги, потреба в ній тільки зростатими . І тому зараз готувати навіть студентів, які після випуску уже будуть мати досвід, правильний вектор руху для юридичної освіти».
Проєкт відбувається за підтримки Європейського союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду «Відродження».