Новини

На Закарпатті в окрузі №73 немає явного фаворита, – експерти

У Виноградові відбулося виїзне засідання Ужгородського прес-клубу на тему «Особливості виборчої кампанії по округу №73: кандидати, електоральні настрої, прогнози експертів». Йшлося про хід виборчої кампанії на Закарпатті та, зокрема, в окрузі №73.

За інформацією начальниці відділу ведення державного реєстру виборців Вікторії Бачкай, у Виноградівському районі голосуватимуть близько 90 тисяч виборців. Загалом в окрузі –146 тисяч виборців (діють 115 виборчих дільниць). У окрузі, до якого крім Виноградівського належать дільниці Берегівщини та Іршавщини, зареєстровано 16 кандидатів-мажоритарників. До прикладу, у Виноградівському районі змінити місце голосування вирішили приблизно 390 осіб (на президентських виборах – 240). Голосуватимуть у районі без наявності «прописки» тут, в основному, переселенці, військовослужбовці, а також туристи з місцевого санаторію.

Ярослав Мар’ян, довірена особа кандидата у народні депутати України Тараса Керечанина зауважив: «Приблизно третина виборців нашого округу – угорськомовне населення. Маємо досить багато кандидатів цього разу і, зрозуміло, голоси будуть розподілятися між ними. Тому велика ймовірність того, що легко допомогу здобуде кандидат від угорської спільноти, яка більш згуртована та зацікавлена, щоб мати свого представника у парламенті, тим більше, що тут балотується лідер Закарпатської партії угорців КМКС. Щоправда, зареєстрований і «двійник» Ласло Брензовича (відрізняється лише місцем народження). «Справжній» Л. Брензович роздає у селах листівки, де вказаний «правильний і неправильний» кандидат. Нікуди не зникає і «фактор Балог» - членів родини, яка працює вже два десятиліття в області. У них є команда, кілька сільських голів, які працюють на партію «Єдиний центр», тому Павло Балога має теж хороші шанси здобути серйозний результат на цьому окрузі. Є й низка молодих кандидатів, що змагаються вперше. Наприклад, балотується і уродженець Виноградова Тарас Керечанин – людина з досвідом  освіти в Японії та США».

«За моїм прогнозом, переможець від нашого округу цього разу виграє з найменшою кількістю голосів за всю історію, - каже Я. Мар’ян. – У нас, як правило, вибори проходять без порушень, хіба – технічних. Усі порушення стаються ще до дня голосування, наприклад, непрямий підкуп виборців, через різноманітні подарунки. Разом з тим наразі в районі тривають обшуки, при чому не тільки кандидатів, а і членів ОВК(а конкретніше – обшуковували будинок тещі одного з членів ОВК)».

Василь Кіш, співзасновник інформаційної агенції «Голос Карпат» розповів: «Дійсно наш округ не має явного фаворита, є кілька сильних гравців. Ми зі свого боку вирішили усім кандидатам надати можливість донести свою інформацію до виборців. Мене радує, що чимало з них відгукнулися на наше запрошення і ми публікували ці інтерв’ю. Насторожує позиція тих, хто не прийшов, хоча зрозуміло, що є і ряд технічних кандидатів. Щодо підкупу виборців, які є токсичним явищем в області загалом, то зараз спостерігаємо ряд обшуків озброєними групами силовиків. Дивує, що вони працюють в угорських селах, які і так консолідовані довкола одного кандидата. Тому це виглядає як певний тиск».

На думку В. Кіша, найкращий спосіб протистояти будь-яким маніпуляціям – це збільшувати явку. Сьогодні в округу № 73 партії активно закликають своїх прихильників обов’язково взяти участь у виборах.

Журналістка Олена Мудра готує до виходу статтю з кандидатками у всіх мажоритарних округах Закарпаття: «У нашому окрузі також є жінка-кандидат – балотується головна лікарка Виноградівської районної лікарні. Загалом нашим кандидатам бракує публічності, вони, здається, не вміють сприймати критику, а тому, на мою думку, не готові до конструктиву. Світ змінюється, підростаючий електорат хоче іншої агітації, іншу інформацію від кандидатів, ніж мали наші батьки. Ми не маємо прямої комунікації з кандидатами, не можемо поставити хвилюючі питання, цього бракує. Можливо, їм бракує ораторських вмінь, але як тоді вони планують представляти наші інтереси в парламенті? Я роблю журналістські розслідування як незалежний журналіст, але, наприклад, здивувала реакція прес-служби одного з кандидатів, якого я тільки проаналізувала декларацію. На жаль, мої колеги забувають про стандарти журналістики, хоча позиціонують себе як ЗМІ».

Михайло Лісіцкі, довірена особа кандидата у народні депутати Євгена Ухача зауважив: «Підкуп виборців започаткували особи, які хочуть досягти мети будь-яким шляхом. Але це – справа лукавого. Людина, яка продає свій голос, бере гроші, навіть якщо не голосує – не має морального права пред‘являти будь-які претензії владі. Відсутність інформації про моральний бік справи, на мою думку, є великим недопрацюванням. Питання добра і зла ніхто не скасовував». «Першим кандидатом Верховної Ради у незалежній Україні від Виноградівщини був учитель фізики з Королева. Тоді, у дев’яностих, нам, демократичним силам, це легко далося, коли ще не йшлося про злочинні технології і підкуп», - каже М. Лісіцкі.

Захід проходив у рамках проекту Ужгородськогопрес-клубу «Інформаційнийхаб «Вибори-2019» за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.