Новини

На Закарпатті - сигнали про підкуп виборців. У поліції зареєстрували провадження

В Ужгороді чинний депутат та один із кандидатів в депутати Ужгородської міської ради – Мирослав Горват повідомив поліцію про масовий підкуп виборців в одному з мікрорайонів міста, за цим фактом поліція Закарпаття відкрила кримінальне провадження. Крім цього, обласний осередок партії «Альтернатива» оприлюднив список з іменами людей, які, за інформацією політсили, нібито займаються підкупом виборців в Ужгороді. Однак деякі з цих осіб заявили про свою непричетність та вимагають від представників партії офіційних вибачень.


19 жовтня на сторінці кандидата в депутати Ужгородської міської ради від партії «Рідне Закарпаття», депутата Ужгородської міськради, обраного від політсили «Єдиний центр» (теперішня назва «Команда Андрія Балоги) Мирослава Горвата з’явився допис про те, що у мікрорайоні Радванка, що в Ужгороді, «почався підкуп виборців».

«В місті Ужгороді у мікрорайоні Радванка почався масовий підкуп виборців. Люди, чиї прізвища не раз озвучували в мережі, безкарно скуповують голоси. Я звертаюся до Національної поліції України, щоб правоохоронці терміново зреагували на ці випадки. Водночас, я нагадую, що ті, хто бере гроші теж потраплять під кримінальну відповідальність», – написав Мирослав Горват.

Як зазначили комунікаційниці ОПОРИ у поліції Закарпатської області, на місце події виїжджала слідчо-оперативна група, від заявника відібрали пояснення, а у справі наразі відкрили кримінальне провадження за статтею 160 Кримінального Кодексу України – підкуп виборців.

Крім цього, 18 жовтня на сторінці політичної партії «Альтернатива» опублікували допис зі списками людей, які, за інформацією представників партії, займаються підкупом виборців в Ужгороді.

«Цю інформацію ми збирали по крихтам останні тижні. "Альтернатива" – це народна команда. Нашою головною силою є підтримка простих людей. Саме наші прихильники, активісти і інформатори повідомляли нас про всі відомі їм факти підкупу. І ми продовжуємо отримувати інформацію щодня. Тож чекайте нових викриттів у наших наступних публікаціях», – йдеться у дописі.

Додається, що інформацію з допису «вже передали голові Закарпатської ОДА і правоохоронним органам міста та області».

Однак окремі люди, чиї імена згадані в списках прикріплених до допису, зазначали, що вони не причетні до підкупу виборців, назвали інформацію наклепом та просили представників партії публічно вибачитися.

«Вимагаю офіційного вибачення та спростування інформації від партії «Альтернатива» за внесення мого прізвища у цей ганебний список! Перед тим, як щось подібне оприлюднювати, треба хоча б перевіряти інформацію!», – зазначив, зокрема, у коментарях до посту Олександр Доктор, який був депутатом міськради Ужгорода каденції 2010-2015 років від партії «Єдиний Центр» (теперішня назва - «Команда Андрія Балоги»), наразі - кандидат в депутати Ужгородської міської ради від політичної партії «Рідне Закарпаття».

Також ситуацію комунікаційниці ОПОРИ прокоментувала жителька Ужгорода Аранка Цуга, ім’я якої також внесли у списки людей, які, за інформацією партії «Альтеранатива», нібито займаються підкупом виборців в Ужгороді. У списку вказано, що Аранка Цуга нібито займається підкупом виборців на користь чинного міського голови Ужгорода Богдана Андріїва.

«Уявлення не маю як моє ім’я потрапило у ці списки. Я до Андріїва ніякого стосунку не мала, я не працювала на нього. Я багато років працюю на виборах агітаторкою, але ніколи з ними я не мала нічого спільного. Я в житті нікому нічого не пропонувала. На всіх виборах я працювала можна сказати безкоштовно. Тобто я влаштовувалася на роботу до когось в якусь партію на місяць-два на певну зарплату, офіційно. І так працювала зі своєю командою агітаторів. Команда в мене була на проспекті. Я все життя працюю і ще ніколи нічого такого не було. Мені неприємно, що моє ім’я паплюжать у цьому списку», - зазначила у коментарі ОПОРІ Аранка Цуга. 

Також жінка додає, що хоче, аби представники партії «Альтернатива» публічно вибачилися перед людьми, які безпідставно потрапили до цього списку.

«Якщо вони не вибачаться, то у мене є вже напрацювання, ми ще встигнемо до виборів, у п’ятницю-суботу, подати на партію «Альтернатива» позов до суду за наклеп. Не я одна, нас кілька осіб. Якщо вони перед нами не вибачаться до п’ятниці, ми подамо до суду», – додала Аранка Цуга.

Крім цього, у фейсбуку є сторінка «Чесні вибори», на якій періодично оприлюднюють імена людей та назви політсил, які на думку неверифікованих авторів сторінки, займаються в Ужгороді підкупом виборців. На таких дописах сторінки, як правило, тегнуто голову Закарпатської ОДА Олексія Петрова, Поліцію Закарпатської області та Службу безпеки».

«Наразі на Закарпатті на рівні чуток наявна неверифікована інформація про запуск сітки підкупу виборців, – розповідає координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Закарпатській області Ярослав Гулан. – Втім наразі спостерігачі ОПОРИ не мають жодних доказів про організацію прямого підкупу. Закликаємо виборців, які, можливо, отримують пропозицію продати голос по телефону, щонайменше записати аудіорозмову і надати  її поліції або, анонімно, на поштову скриньку закарпатської ОПОРИ - zakarpattya@opora.org.ua, щоб ми передали дану інформацію поліції». 

Згідно з частинами 1, 2 статті 160 Кримінального кодексу України прийняття пропозиції, обіцянки або одержання виборцем, учасником референдуму, членом виборчої комісії або комісії з референдуму, офіційним спостерігачем для себе чи третьої особи неправомірної вигоди за вчинення або невчинення будь-яких дій, пов’язаних з безпосередньою реалізацією ним своїх виборчих прав, прав на участь у референдумі, - караються штрафом від трьохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий строк.

Пропозиція, обіцянка або надання виборцю чи учаснику референдуму, кандидату, члену виборчої комісії або комісії з референдуму неправомірної вигоди за вчинення або невчинення будь-яких дій, пов’язаних з безпосередньою реалізацією ним свого виборчого права, права на участь у референдумі, - караються обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на строк від двох до шести років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк п’ять років.

Окрім того, експерти ОПОРИ підготували детальний текстовий експлейнер про різновиди підкупу виборців, відповідальність за нього та алгоритми дій з боку суб’єктів виборчого процесу, виборців та поліції.

За коментарями звертайтеся:

Ярослав Гулан, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Закарпатській області

тел.: 0976446639; 09903198862

e-mail: zakarpattya@opora.org.ua

Ольга Беца, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області

тел.: 0502309596

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.