На Закарпатті розробляють аудіогід по Невицькому замку 12-ма мовами

Про це під час прес-конференції в облдержадміністрації детально розповіли заступник голови Закарпатської ОДА Ольга Травіна, доктор економічних наук, професор кафедри міжнародних економічних відносин УжНУ Володимир Химинець, голова ГО «Невицький замок», історик Олександр Дзембас, директор КП «Ужгородське районне агентство розвитку» Рената Манайло-Приходько.


Йшлося про реалізацію проекту «Розвиток інфраструктури у сфері туризму і рекреації Закарпаття, шляхом реставрації пам’ятки архітектури національного значення — Невицького замку (перша черга невідкладних робіт)», який втілюється за рахунок коштів державного бюджету, отриманих від Європейського Союзу.

– За цей період виконано масштабні пошуково-дослідницькі роботи, написано монографію про історію Невицького замку, – повідомила Ольга Травіна.– Розробляється екскурсійний маршрут по Невицькому замку у форматі аудіогіду 12-ма мовами, що передбачає 6 зупинок-локацій від входу до центральної вежі з підйомом на оглядовий майданчик. Ведуться переговори щодо створення туристичного сайту, підключення об’єкту до електромережі для проведення робіт та закупівлі модульного офісу та санітарного блоку.

Загальний бюджет проекту складає понад 11 млн 248 тис гривень. В рамках його реалізації передбачено насамперед проведення реставраційних та пошуково-дослідницьких робіт, а також залучення до сфери надання послуг місцевого населення.
Посадовиця наголосила, що обласна державна адміністрація на чолі з Ігорем Бондаренком постійно контролює хід виконання проекту і висловила подяку народним депутатам України Михайлові Лабі, Роберту Горвату, директору департаменту економічного розвитку ОДА Денису Ману за дієве сприяння у роботі.

Володимир Химинець розповів, що цей секторальний проект – перший в Україні. Через це, на жаль, виникла затримка у виділенні на нього коштів. Розрахований він на 24 місяці, відтак, у результаті до кінця наступного року дві вежі замку і 4 опори мають бути відреставровані, буде відновлено дах на основній вежі і влаштовано там оглядовий майданчик. У подальшому передбачено реставрація стін замку, їх консервація, облаштування території навколо об’єкта, відтворення історичних ковальських та гончарних майстерень тощо.

Олександр Дзембас поділився, що наступного року планують відновити археологічну експедицію в Невицькому замку. Наразі ж важливо максимально зберегти автентику споруди і наголосив, що в області необхідно створити історико-археологічний заповідник, який комплексно вирішуватиме проблеми збереження і використання замків області. Наразі ж на розгляді обласних депутатів знаходиться проект створення КП «Замки Закарпаття».

Начальник відділу охорони культурної спадщини департаменту культури облдержадміністрації Томаш Сопко підтримав ідею створення заповідника і повідомив, що роботи з реставрації замку розпочнуться після проведення передбачених законом тендендих процедур і мають завершитися до кінця наступного року. Дах на головній вежі буде відновлено у тому вигляді, яким ми його пам’ятаємо, хоча ця споруда не дуже давня. Його було зведено за часів перебування нашого краю у складі Чехо-Словаччини.
Ольга Травіна запевнила медійників, що облдержадміністрація регулярно інформуватиме громадськість про хід реалізації проекту з реставрації Невицького замку, - повідомляє прес-служба ОДА.

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
CAPTCHA
Питання для відсіювання автоматичного коментування.
Введіть відповідь на питання