Новини

На «Гуцульскій ріпі 2011» спекли рекордний ріпляник

На Рахівщині відбувся VI традиційний етно-фестиваль «Гуцульська ріпа», присвячений «стратегічному» для селян овочеві – картоплі.

Саме так традиційно «найвище» закарпатське село Лазещина відзначає закінчення збору урожаю картоплі та святкує день села.

У селі Лазещина фестиваль відбувся вп’яте, бо 2008-го у зв’язку з паводком «Гуцульську ріпу» проводили у географічному центрі Європи (село Ділове). Та, за словами організатора фесту Богдана Пранничука (голова правління Закарпатського обласного Центру розвитку сільського туризму), саме у Лазещині ріпка смакує найбільше – допомагають і неповторні краєвиди, і сама атмосфера у селі.

Цього року вчительки з місцевої школи приготували рекордну страву – ріпляник (картопляний пиріг) розміром метр на півтора. Ним пригощали усіх охочих.

Картопля варена, печена, терта, товчена, парена… Картопляники, фарширована картопля і деруни, ріпляники, терченики і ще кілька десятків страв з ріпи. Така велика їх кількість з’явилася на обідньому столі у горян через тотальну бідність. Тільки за приблизними підрахунками місцевих господинь картопляних наїдків у повсякденному меню налічується більше півсотні, -- йдеться у репортажі закарпатських власкорів «5 каналу». На стрімких схилах гір пшениця не росте, а от картопля родить добре. Їй – годувальниці – уся шана.

Крім гуцульських страв учасники фестивалю могли скуштувати і угорські варіанти приготування картоплі – ними частувала делегація з села Варієво Берегівського району.

Господиня Ганна Калинюк розповіла журналістам: «Колись давно наші прадіди йшли на роботу на цілу неділю, вони не мали можливості вертатися кожен день і жінка йому пекла терченик або  такий ріпляник, і до того давала кусок сала».

Основне покликання фестивалю – зберегти старовинні національні рецепти страв з картоплі та познайомити численних туристів з гуцульською культурою і традиціями.

Богдан Пранничук прокоментував сайту Zaholovok.com.ua: «На щастя, черговий фестиваль відбувся і гостей зійшлося, як ми і очікували, досить багато (одночасно на фесті перебували понад 2 тисячі осіб). Звичайно, ми знову отримали певні уроки і удосконалюватимемо організацію у наступні роки. Погода нам сприяла. Успішно відбулася і презентація системи оздоровлення ходінням по гарячому вугіллю. До слова, допомогу в організації нам надав санаторій «Карпатія» (керівник Анрій Сугай), за що я дуже йому вдячний».

На «Гуцульській ріпі» побували гості з Румунії, Словаччини і Чехії. А Лазещина невдовзі підпише угоду про співпрацю, культурні, спортивні, туристичні обміни із селом Раславіце (Словаччина), представники якого теж куштували фестивальні страви.

Автор фото: Микола Скунць

Більше світлин -- згодом у матеріалі розділу "Фоторепортаж"

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.