Новини

Музична пропаганда по-російськи або як працює путінська машина. ВІДЕО

За останній рік українцям неодноразово доводилося читати заголовки, на кшталт, “Мережу підірвав новий кліп про Путіна”. При чому кліпи ці були, як у підтримку російського президента, так і проти нього.

Перш за все, тут варто звернутися до психології, зокрема феномену маси.

Далі буде теорія, яку можна пролистати 

Він надто важливий, коли йдеться про втрату в ній індивідом власної індивідуальності. У масі людина забуває про власну відповідальність, необхідність зважати на погляди інших. Вона сліпо підкоряється загальним інстинктам. Маси та масова свідомість мають досить тісні зв’язки з музикою. Музика формує та впливає на масову свідомість. У цьому випадку вона виконує роль різних функцій. Музика впливає на масову свідомість подібно до впливу наркотику. Психоделічний вплив музики, або, як кажуть західні фахівці, «драг екшн» (drug action), може бути збуджуючим. Тоді людина відчуває немов би приплив енергії, бажання виявити свою силу, волю, агресивні інстинкти. Такому варіантові «наркотичного» вживання музики відповідають деякі зразки афро-негритянської культової музики, шаманські камлання, екстатичні фольклорні обрядові танці, композиції хард-року. Сюди ж можна віднести і нав'язливі популярні ритми.

Окрім того пісня, як така, несе у собі ще і смислове навантаження, яке спільно з нав'язливим ритмом засідає у свідомості людини.  

Погоджується з подібним твердженням і “Телекритика”:

“Масові заходи, організація державних і професійних свят, виступи лідерів, безпосереднє звернення до населення, мистецтво, архітектура, музика, радіо, телебачення, друкована продукція, навіть насадження специфічної політичної мови - все це може бути формами пропаганди й засобами впливу”.

Взагалі практика використання музики, як засобу пропаганди не є чимось новим.

Ще у радянські часи музика розглядалась як засіб партійної пропаганди. Перевага надавалась творам, у яких провідними були ідеологеми ВКП(б), а з української класики — революційним мотивам.

Не останню роль відігравала музика і на окупованих фашистами землях, хоча мова тоді йшла швидше про радіомовлення у цілому.

На думку А. Гітлера, „Було б розумно встановити в кожному селі гучномовець, щоб таким шляхом інформувати людей про новини і дати їм привід для розмов; це краще, ніж допустити їх до самостійного вивчення політичних, наукових і тому подібних відомостей. І хай нікому не приходить у голову передавати підкореним народам по радіо відомості з їх колишньої історії. Передавати слід музику і ще раз музику! Бо весела музика сприяє старанній роботі. А якщо люди зможуть більше танцювати, то і це повинно вітатися".

Тематичний план програм радіопередач включав: повідомлення ОКВ; звернення й розпорядження окупаційної влади; оголошення міської управи; огляди місцевої преси, зокрема статей просвітницького змісту; трансляцію богослужінь, вистав, концертів класичної музики, українських народних пісень, рекламу й оголошення приватного характеру, - пише Яшан О.О.

У наш час яскравим прикладом пропагандистської машини стала сусідня держава — Росія. Окрім власне пропагандистських новин, які часто ще й є фейковими, ненависть до України та спотворене сприйняття реальних подій створюють ще і спеціально відзняті фільми та музичні кліпи. Часто пропагандистами виступають самі виконавці.

Так, 21 лютого на акції “Антимайдан” у Москві заспівали Олег Газманов, Віка Циганова, Юлія Чичеріна, а музикант Григорій Лепс звернувся до народу у запису. Крім цього зі сцени звучав реп про братерство Росії та України: "SOS, SOS, прийом Україна, це Росія, ми з тобою єдині, SOS, SOS, прийом Україна, це Росія, ми непереможні".

За інформацією деяких журналістів багато учасників мітингу прийшли на акцію не безкоштовно, - пише Газета.ua

Що стосується пропагандистських серіалів, то Україна вже офіційно заявила, що зацікавлена у польській кінопродукції і має намір купувати польські фільми та серіали.

А от музичні кліпи та залишаються ефективним засобом російської пропаганди, бо ж вільно поширюються у мережі Інтернет. Спеціалісти припускають, що їх також може спонсорувати сама російська влада.

Тут починаються відеоприклади 

Хоча сам виконавці з таким твердженням не погоджуються. До прикладу, новосибірська співачка Машани вже заявляла, що її кліп на пісню «Мой Путин» - власна ініціатива.

«У меня нет команды, которая мне указывает, у меня нет продюсера. Я про что хочу, про то и пою. Если я захочу завтра написать про гречку, то вы знаете, я напишу и сниму клип про гречку», – заявила співачка кореспонденту «Новосибирских новостей». 

Машани, до слова, згодом презентувала ще один кліп, уже про санкції, але скандальної популярності попередника він не набув. Окрім того, варто зауважити, що кліпи Машани включають титри багатьма мовами, зокрема і японською.

Тут і далі, аби у читача не виникало помилкових вражень, на противагу російській пропутінській пропаганді надаватимемо кліпи антиросійського характеру. До прикладу, останній хіт Інтернету, який з'явився після таємничого 10-денного зникнення російського президента.

Іноді пропутінська пропаганда з'являється з невідомих джерел, як, наприклад, цей кліп про хлопчика. Про невідоме походження кліпу писали і російські ЗМІ.

Зате український хіт “Путін- ***ло” має цілком ясне походження. Він, нагадаємо, вперше з'явився як “кричалка” футбольних фанатів навесні 2014 року. Дуже скоро пісня була виконана багатьма людьми по всьому світу та у різних варіаціях. 

Варто відмітити, що на російськомовній аудиторії російська пропагандистська машина не зупинилася. Впливати взялися і на англомовних слухачів.

Так, продюсер музичного хіп-хоп-проекту Architects Music Group K.Кінг разом зі своїм колегою Бені Маніачi записав пісню під назвою Vladimir Putin. У тексті темношкірі співаки шанобливо висловилися про президента Росії і співали, що хочуть бути такими ж крутими. Кліп схвально оцінив і російський репер Тіматі.

Але не всі закордонні музиканти такі. Ось, наприклад, німецький гурт Rammelhof записав пісню про Путіна із назвою Wladimir (Put Put Putin), що нагадує звуки, які видає курка.

А от інший чорношкірий гурт KRIMEUR російського президента підтримав. Що дивно, у французькомовному кліпі написи російські. Як стверджують Інтернет-користувачі переклад пісні є приблизно наступним:

“все секси чики для Путина
вся буржуазия за Путина
все молодые за Путина
если я читаю ему рэп то он крут
в париже поют про Путина, в киншассе поют про Путина...."

Кумедних кліпів про Путіна в мережі все ж не менше. Наступний ролик опублікував на YouTube користувач Best Garry. Починається пісня зі слів "Жил был мальчик Вова, коротенькие ножки...". передає Еспресо.TV.

На відео кадри з виступів Володимира Путіна та військових парадів у Москві перебиваються виступами Адольфа Гітлера та парадів німецьких фашистів.

Повертаючись до російських музикантів, можна згадати пісню співачки Юлії Винокурової із Самари, котра виклала на YouTube пісню «Давайте, бабы, Путину поможем». У тексті фігурує текст «страны НАТЫ, где бабы без грудей и бородаты», який супроводжує фото австрійського трансвестита Кончіта Вурст.

Не всі російські музиканти, однак, підтримують Путіна. Так, у відеохостингу YouTube набрав популярності відеоролик, на якому відомий російський рок-музикант Гарік Сукачов виконує пісню "Путін ворог народів". Пісня супроводжувалася кадрами останніх подій в Україні.

Загалом же російська сцена розділилася. У цілому Путіна підтримали артисти Лев Лещенко, Надія Бабкіна, Михайло Боярський, Микола Расторгуєв та Олег Газманов, піаніст Денис Мацуєв, диригенти Юрій Башмет і Володимир Співаков. Повний список цих митців дивіться тут. 

Одночасно у мережі був оприлюднений і список російських митців, які підтримують Україну та засуджують дії президента Росії щодо війни у Криму. Серед них - популярні музиканти та актори: Лія Aхеджакова, Армен Джигарханян, Едуард Рязанов, Михайло Жванецький, Марк Захаров, Володимир Гостюхін, Андрій Кончаловський, Леонід Бронєвой, Леонід Куравльов, Наталя Фатєєва та інші.

Підтримку України можна було помітити і у діях російської примадонни Алли Пугачової.

Денисюк Ярина для Zaholovok.com.ua

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.