Моніторинг державних закупівель Закарпаття виявив порушення на 9 мільйонів гривень

В Ужгородському прес-клубі відбулася презентація результатів проекту про моніторингу державних закупівель, що проводиться в рамках програми "Сприяння зменшенню корупційних проявів на місцевому рівні", що реалізовується за підтримки Програми розвитку ООН в Україні та Міністерства закордонних справ Данії.

Як розповів Мирослав Сімка, керівник проекту, експерт з державних ГО "Українська Галицька Асамблея", розпочинався проект з моніторингу рік тому у трьох базових областях: Львівській, Івано-Франківській та Тернопільській. За допомогою проекту розвитку ООН вдалося розширити дію проекту з червня цього року на Волинську та Закарпатську область.

«Всього ми проаналізували понад 8768 закупівель - це всі закупівлі, які проводилися на території 5-ти західних областей. Загальна сума, на яку здійснено закупівлі, становила понад 12,5 млрд. грн. Щодо регіональних особливостей, то майже 7 млрд.грн. припадає на Львівщину, трохи менше на Івано-Франківщину, на решту областей майже однакові суми- трохи більше мільярда грн.», - розповів Мирослав Сімка. За його словами, по 36-ти закупівлях ведуться справи, тут є підтверджені корупційні дії.

У період від січня до липня 2015 року у Закарпатській області відбулося 1292 закупівлі. За результатами моніторингу експерти виявили порушення у 19 державних закупівлях на загальну суму 9 288 384,30 гривень і скерували 12 депутатських запитів до правоохоронних органів, які в свою чергу повинні провести розслідування та з’ясувати всі обставини вчинених порушень. Станом на серпень цього року відкрито 1 кримінальне провадження та розірвано 10 договорів, які проведені з порушеннями.

«Кожне порушення у процедурах державних закупівель має конкретне ім’я. І наше завдання визначити це ім’я, аби порушники понесли відповідальність. Пора вже зрозуміти, що це державний бюджет – це не гроші чиновників. Це гроші держави, а точніше кожного громадянина. І використовувати їх неефективно чи пускати на корупцію – це злочин» - коментує Мирослав Сімка.

Найбільше, за даними експертів, порушень на Закарпатті виявили у тендерах, які проводило Управління державної служби охорони при УМВС України в Закарпатській області. Відкрито кримінальне провадження. Йдеться про закупівлю приладів стеження специфічної апаратури для роботи. «Це торги, в яких порушено всі норми чинного законодавства у сфері держзакупівель, - каже Мирослав Сімка. - Сама закупівля має супроводжуватися оприлюдненням інформації, окрім документації та оголошення про проведення торгів більше жодної інформації оприлюднено не було. Крім того, з фірмою-переможцем було укладено угоду на 1,5 млн.грн більше, ніж було заявлено. Ми не можемо пояснити цих метаморфоз. Тому прокуратурою Закарпатської області за даним фактом відкрито кримінальне провадження. Велика частина з цих коштів вже є поза межами бюджету і сумнівно, що за ці кошти була придбана ця техніка. Сумнівно, що вартість тієї техніки становить 4,5 млн».

Серед порушників у проведенні державних закупівель за даними досліджень опинилися Свалявський технічний коледж НУ харчових технологій, відділ освіти Свалявської РДА. «По Свалявській РДА вже розірвано 10 договорів, які передбачали придбання продуктів харчування для дітей, - коментує Мирослав Сімка. – Також зловжила у процесі державних закупівель Закарпатська обласна рада. Йдеться про закупівлю послуг охорони, де знову фігурує держслужба охорони. Закарпатська облрада звернулася до міністерства МВС з прохання надати роз’яснення, які саме охоронні структури в Україні мають право використання зброї. Отримала відповідь, що таке право має виключно державна служба охорони. На підставі цього листа облрадою з чистою совістю обрала для надання послуг державну службу охорони, адже всі інші три приватні структури такого права. А щоб був ще один учасників торгів, запросили держохорону з Тернопільської області, які «щиро» вирішили допомогти. Якщо дослідити аналогічні торги по Тернопільській області, то там подавалася держохорона із Закарпаття».

Мирослав Сімка наголосив, що всю інформацію про державні закупівлі експерти проекту беруть з відкритих джерел і аналізують. Схема роботи така: відстеження на веб-сайті закупівель, зведення даних у таблицю, звернення в контролюючі органи, співпраця з правоохоронцями. «Весь моніторинг здійснюється виключно на офіційних джерелах, виключно за комп’ютером, не виходячи з інтернету», - додав Мирослав Сімка.

Проект «Тендер і злочин» – антикорупційний проект громадської організації «Українська Галицька Асамблея», що полягає у проведенні моніторингу державних закупівель, що проводяться органами влади та місцевого самоврядування. За один рік діяльності проекту вдалося розірвати незаконні державні закупівлі на суму 276 мільйонів гривень. Проект має на меті лише виявити порушення та порушників, а викорінити корупцію з державних закупівель. 

Loading...

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
CAPTCHA
Питання для відсіювання автоматичного коментування.
Введіть відповідь на питання