Новини

Місія ООН з прав людини в Ужгороді оприлюднила свій звіт

фото

Ужгород, 28 березня 2022 року – Після збройного нападу Російської Федерації на Україну 24 лютого наявні переконливі ознаки того, що сталися серйозні порушення міжнародного гуманітарного права та міжнародного права прав людини. Про це йдеться у новій інформаційній записці, оприлюдненій сьогодні Моніторинговою місією ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ). Ця інформаційна записка містить висновки ММПЛУ від початку збройного нападу до 26 березня 2022 року. Вона була опублікована разом із 33-ю періодичною доповіддю Управління ООН з прав людини щодо ситуації з правами людини в Україні, яка охоплює період з 1 серпня 2021 року до 31 січня 2022 року.


«Ми шоковані тим, що день у день зростає кількість загиблих та поранених, а також людських страждань у містах і селищах по всій країні.Війна має бути припинена, а винні притягнуті до відповідальності", – сказала голова ММПЛУ Матільда Богнер.

В інформаційній записці зафіксовані факти застосування збройними силами у населених пунктах або поблизу них зброї вибухової дії з широкою зоною ураження, зокрема, ракет, снарядів важкої артилерії та реактивних снарядів, а також завдання авіаударів. Ця зброя призвела до загибелі й поранень цивільних осіб та руйнування об'єктів цивільної інфраструктури, а також залишила людей без доступу до медичної допомоги, продуктів харчування, газу, води та електроенергії.

«Спрямування нападів проти цивільних осіб та об'єктів цивільної інфраструктури, так само як невибіркові напади, заборонені міжнародним гуманітарним правом, – сказала пані Богнер. – Масштаби руйнувань об'єктів цивільної інфраструктури та кількість жертв серед цивільного населення переконливо свідчать про те, що мали місце порушення принципів розрізнення та заборони невибіркових нападів», додала вона.  

З початку збройного нападу Росії, станом на 26 березня ММПЛУ задокументувала щонайменше 1119 загиблих та 1790 поранених серед цивільних осіб, зокрема, 99 загиблих та 126 поранених дітей. Фактична кількість втрат є імовірно вищою, оскільки можливість збору та перевірки інформації з низки місць, де тривають бойові дії, дуже ускладнена. Це особливо стосується Маріуполя та Волновахи (обидва – Донецька область), де повідомляється про велику кількість випадків загибелі або поранення цивільних осіб.

2623 випадки загибелі або поранення цивільних осіб сталися на території, яка контролюється Урядом, 286 – на території Донецької та Луганської областей, яка контролюється самопроголошеними «республіками». 

фото

В інформаційній записці також задокументовані 24 випадки затримання представників органів влади російськими військами та пов’язаними з ними озброєними групами самопроголошених «республік» в районах, що перебувають під їх контролем. 13 представників органів влади згодом були звільнені.   ММПЛУ також зафіксувала випадки свавільних затримань та можливі насильницькі зникнення 21 журналіста та активістів громадянського суспільства, які виступали проти російського вторгнення в Україну у Київській, Херсонській, Луганській, Запорізькій областях. Семеро журналістів і працівників ЗМІ загинули, 13 опинилися у зоні бойових дій, щонайменше один журналіст зник безвісти, його останнє відоме місцеперебування було у зоні активних бойових дій. Також зростає стурбованість щодо можливих каральних заходів і помсти правозахисникам і громадянським активістам, які виступали проти російського вторгнення в Україну, зокрема, кримським татарам. 

ММПЛУ також отримала інформацію про пов'язане з конфліктом затримання більше 300 людей співробітниками українських правоохоронних органів, включаючи три випадки, коли вони не надавали родичам інформацію про офіційний арешт, місця тримання під вартою та  їх долю. 

В інформаційній записці описуються випадки катувань та жорстокого поводження з людьми, яких вважають мародерами, контрабандистами, проросійськими прихильниками й порушниками комендантської години на території, яка контролюється Урядом України. ММПЛУ отримала достовірні твердження про понад 45 випадків вчинення таких порушень з боку цивільних осіб, співробітників поліції та членів Територіальної оборони. ММПЛУ також працює над перевіркою низки тверджень про сексуальне насильство, пов'язане з конфліктом, зокрема, зґвалтування.

Люди, які перебували у вразливому становищі, стали ще більш уразливими після початку збройного нападу. Особам із фізичними та сенсорними формами інвалідності та людям літнього віку в зонах бойових дій важко діставатися бомбосховищ, а також їм бракує доступу до ліків. У закладах тривалого догляду для людей з інвалідністю та людей літнього віку у Київській, Харківській та Луганській областях склалася жахлива гуманітарна ситуація через нестачу продуктів харчування, опалення, електроенергії, води.

Управління ООН з прав людини і далі стежитиме та доповідатиме про ситуацію з правами людини в Україні. ММПЛУ шукає інформацію з першоджерел про порушення міжнародного гуманітарного права та порушення прав людини, та закликає жертв та свідків таких порушень звертатись до Місії, якщо вони готові дати інтерв'ю через:

· E-mail: ohchr-hrmmu@un.org

· ММПЛУ на Facebook: пишіть у месенджер Моніторингова місія ООН з прав людини / UN Human Rights Monitoring Mission

· ММПЛУ у Telegram: ohchr_hrmmu (тільки повідомлення, дзвінки вимкнені)

· ММПЛУ у Viber: +380503746708 (тільки повідомлення, дзвінки вимкнені)

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.