Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України зупинило розгляд документів з оцінки впливу на довкілля щодо спорудження 30 вітряків на Полонині Руні, поданих забудовником – компанією «Вітряний Парк Турянський». Разом з тим, триває розгляд судової справи щодо детального плану території для будівництва вітряків на Полонині Руні.
Про це ввечері у середу, 22 січня, повідомила правозахисна організація «Екологія – Право – Людина» з посиланням на наказ Міндовкілля № 101, підписаний першим заступником міністра Оленою Крамаренко.
«Зупинити адміністративне провадження з розгляду документів, поданих ТОВ «Вітряний парк Турянський» для отримання висновку з оцінки впливу на довкілля, до набрання законної сили рішенням суду», – зазначається у наказі.
«Територія полонини є об’єктом спроб забудови вітровою електростанцією в складі 30 вітряків, що викликало хвилю суспільного обурення та судові позови. Важливе рішення у цій боротьбі ухвалило Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, яке зупинило розгляд документів з оцінки впливу на довкілля (ОВД), поданих забудовником – ТОВ «Вітряний Парк Турянський»», – йдеться у повідомленні на сайті організації «Екологія – Право – Людина».
Судова справа, порушена за позовом ЕПЛ, наразі перебуває на розгляді у Закарпатському окружному адміністративному суді. Як позивач ЕПЛ оскаржує рішення Тур’є-Реметівської сільської ради, яке затверджує детальний план території для будівництва вітрової електростанції на Полонині Руні.
Як уточнюють в організації, 14 січня суд виніс ухвалу про проведення земельно-технічної експертизи для визначення, чи перебувають земельні ділянки, на яких заплановано будівництво вітряків, у межах гірських територій Карпат.
Позивач (ЕПЛ) заперечував проти клопотання про призначення судової земельно-технічної експертизи, оскільки, на думку захисників Полонини Руни, «воно становить собою намагання відповідача затягнути судовий процес та відтермінувати винесення судом рішення у даній справі».
Разом із тим, ще до початку січневих засідань 23 грудня 2024 року компанія «Вітряний парк Турянський» оприлюднила звіт з оцінки впливу на довкілля в реєстрі ОВД та на сайті Тур’є Реметівської сільської ради, відтак 9 січня 2025 року провели громадське обговорення звіту в режимі онлайн.
«Після аналізу звіту з ОВД ЕПЛ та ряд громадських організацій Закарпаття подали свої зауваження до звіту з оцінки впливу на довкілля. Також ЕПЛ повторно звернулася до Міндовкілля про зупинення розгляду документів, поданих замовником у рамках процедури ОВД»,– пояснюють в ЕПЛ.
Як підкреслюють природоохоронці, рішення Міндовкілля про зупинку розгляду документів щодо ВЕС мотивоване «об’єктивною неможливістю розгляду документів щодо планованої діяльності на полонині Руна до винесення остаточного рішення суду».
«Рішення про зупинення ОВД не лише є проміжною перемогою у справі захисту полонини Руна, але й слугує важливим прецедентом для захисту інших природних територій від ризикованих проєктів забудови», – вважають в організації «Екологія – Право – Людина».
Як раніше повідомляв zaholovok.com.ua, детальний план території урочища «Полонина Руна», який передбачає зведення на гірському хребті 30 вітряків, депутати Тур’є-Реметівської сільської ради затвердили на сесії 23 травня 2024 року. За рішення проголосували 14 депутатів сільради.
Затверджений детальний план стосується 1128 га площі території Тур’є-Реметівської сільради. Він передбачає будівництво на території урочища «Полонина Руна» 30 вітряків з висотою щогли 100 м та діаметром ротора 151 метри. Очікується, що від продажу 3% генерації вітропарку громада щорічно отримуватиме 50 млн грн.
Нагадаємо, у вересні 2024 року схоже рішення прийняли і депутати сільради Дубового: там надали дозвіл на розробку детального плану території забудови в межах топогеодезичної зйомки на території Дубівської селищної ради Тячівського району для будівництва вітрової електростанції. Йдеться про полонину Апецька, яка прилягає до Свидовця. Займатиметься цим компанія «Вітропарки України», яка будує ВЕС у Нижніх Воротах та має аналогічні плани щодо Полонини Руної. Фінансуватиме проект у Дубовому TOB «УК «Вітропарки України». Ця компанія також займається встановленням ВЕС у Нижніх Воротах (де планується 17 вітряків), а також має аналогічні ідеї на території Полонини Руни – там заплановано 30 вітряків. До всіх цих проектів дотичне релоковане з Краматорська на Закарпаття підприємство ТОВ «Френдлі Віндтехнолоджі».
Оперативні та перевірені новини – на нашому Telegram-каналі
Фото – Карпатіум