Новини

Майже 6000 санкцій проти РФ: які ймовірні наслідки

Як і в боксерському поєдинку, вірю в те, що удари (санкції) по супернику (росії) нокаутують його! За два тижні російського вторгнення в Україну кількість санкцій проти рф сягнули майже 6000. Це більше, ніж в Ірані та Північній Кореї. Проукраїнський СВІТЕ, дякуємо!

Відтоді, як 24 лютого почалося вторгнення росії в Україну, багато чого сталося в фінансовому секторі світу і події наразі розвиваються дуже стрімкими темпами. Сьогодні росія здригнулася від масштабних фінансових санкцій, які запровадив проукраїнський світ. Наша українська фінансова система зазнає втрат від війни, АЛЕ ЗАЛИШАЄТЬСЯ ФУНКЦІОНАЛЬНОЮ, в той час фінансова система Європейського Союзу досить легко поглинула початковий шок, як і глобальна фінансова система.

Оскільки йде війна, то неможливо переконливо відокремити те, що відбувається на фінансовому фронті, від ширшого, насамперед військового середовища. Проте, все ж таки, дії фінансового сектору були досить вагомими, щоб заслуговувати на особливу нашу увагу.

Велика Британія, США та союзники відповіли на вторгнення Росії в Україну синергією фінансових санкцій, включаючи заморожування активів і заборону російським банкам у ключовій системі обміну фінансовими повідомленнями під назвою SWIFT. Що зараз відбувається, які ймовірні наслідки і що це все означає? Загалом, в чому важливість такого підходу?

рубль впав

Це ненасильницька ядерна атака на економічну систему росії. Санкції обмежили можливість центрального банку росії отримати доступ до своїх іноземних резервів на суму понад 300 мільярди доларів і обмежили доступ їх банківської системи до системи міжнародних платежів. Як наслідок - це нищівно позначається на вартості російської валюти, як ми побачили одразу після оголошення санкцій, коли за добу рубль впав майже на 30%. Зазвичай, коли валюта країни знецінюється, центральний банк цієї країни використовує свої іноземні резерви, щоб купувати місцеву валюту та платити за неї в іноземній валюті, щоб стабілізувати валютний ринок. Санкції позбавили російський центральний банк цієї можливості.

Сьогодні для всіх українців важливою є швидкість введення санкцій. У цей період найбільш значущими санкціями проти росії, ймовірно, будуть ті, які, за виразною фразою Річарда Ніксона, мають на меті «змусити економіку кричати», а як наслідок, додам від себе, і не фінансувати війну!

Умовно фінансові санкції наших проукраїнських друзів до росії можна поділити на 5 блоків:

  1. санкцій проти конкретних російських осіб;
  2. санкції проти окремих російських банків, включаючи (але далеко не обмежуючись) розрекламовану здатність ЄС вимагати відключення їх від SWIFT (мої наступні роздуми, публікація буде присвячена саме цьому);
  3. неможливість використання Центральним банком Російської Федерації (ЦБ РФ) його міжнародних резервів в ряді юрисдикцій, які включають США, ЄС, Великобританію, Канаду, Японія, Австралія, і Швейцарію;
  4. на додаток до цих урядових рішень, деякі ключові фінансові компанії з власної ініціативи обмежують свої російські послуги, наприклад VISA, MasterCard, що додає загальних розладів;
  5. Євросоюз і США припинили постачати євро і долари на росію.

Я переконана в тому, що вплив такої синергії санкцій, спрямованих на ЦБ РФ, на російську валюту та економіку та сімейні бюджети є надзвичайно руйнівною. Чому? Та бодай тому, що вони були дуже несподіваними. У минулому США вводили санкції проти інших центральних банків. Наприклад, у 2019 році під вплив санкцій потрапили Венесуела та Іран. Проте, чого ніколи раніше не було, так це скоординовані дії всієї юрисдикції Групи семи (G7) проти ЦБ.

ЦБ РФ є членом не тільки клубу Банку міжнародних розрахунків (BIS), але й його більш ексклюзивних підрозділів, наприклад, Ради фінансової стабільності або Базельського комітету. 28 лютого 2022 року, як заявив BIS, буде застосовувати санкції до ЦБРФ «у міру необхідності», що розуміється як узгодження з позицією G7. Це не має прецеденту з моменту створення BIS у 1931 році, навіть під час Другої світової війни.

Протягом останніх років ЦБ РФ диверсифікував (розпорошував) свої міжнародні резерви в долари США, британські фунти, євро (а також китайські юані та золото). Іншими словами, схоже, що сценарій, який розгорнувся 26 лютого поточного року, не був відображений на карті ризиків, яка лежала в основі нарощування фінансової «Фортеці фінансової стабільності росії» з моменту вторгнення в Крим у 2014 році. Оглядаючись заднім числом, це був явний прорахунок з боку команди високо компетентних фахівців ЦБ РФ.

У ЄС початковий шок уже значною мірою поглинули подушки безпеки, створені після попередньої великої фінансової кризи. Діяльність російських банків в ЄС оперативно згортається (точніше «ліквідовується»). Один з найбільших російських банків Sberbank Europe AG в Австрії ліквідовано одразу після вторгнення росії в Україну. Високою є ймовірність того, що другий за величиною, ВТБ Банк (Європа) SE в Німеччині піде тим самим шляхом (не можу втриматися від того, щоб не описати напрямок його руху: вслід за російським кораблем).

Що буде далі, звісно, можна тільки здогадуватися і буде залежати від розвитку військових подій. Варто ще раз зазначити, що останні фінансові санкції були далеко не односторонніми, а навпаки, були прийняті, безперечно, з локальними варіаціями, надзвичайно широкою групою фінансових юрисдикцій, яка виходить за межі «Заходу».

сбербанк

фото BBC

Як фінансові санкції вплинуть на «простих» громадян росії?

Переконана в тому, що вони постраждають найбільше. Ми вже бачили довгі черги до банкоматів російських банків для зняття готівки. Хоча російський уряд продовжуватиме підтримувати ці банки в короткостроковій перспективі, але ж чи на довго? Маю сумніви що так! Обвал рубля робить імпорт дуже дорогим, підвищуючи вартість товарів, які споживає пересічний росіянин. Як наслідок, швидше за все, інфляція зросте. Мало того, щоб стабілізувати курс рубля, російський центробанк підвищив процентну ставку з 9,5% до 20% на рік!!! Хоча цей крок зупинив вільне падіння рубля, він багато коштує у повсякденному житті пересічного громадянина росії. Які наслідки буде мати збільшення облікової ставки? Витрати на іпотеку зростуть, споживчі кредити дорожчатимуть, а в подальшому кредити «висихатимуть». У той же час російський бізнес постраждає через неможливість отримати фінансування з усього світу. Усе це може призвести до економічної рецесії та втрати робочих місць.

Які з усього цього висновки

Світовий фінансовий порядок навряд чи стане таким, як раніше. У короткостроковій перспективі санкції негативно вплинуть на здатність російського уряду фінансувати війну, а в довгостроковій перспективі відбудуться певні корективи у світовому фінансовому та політичному порядку. Країни по всьому світу боятимуться таких важелів впливу, і це може стати ефективним інструментом для майбутніх геополітичних заворушень. Санкції, під які потрапила росія, можуть стати гарним прикладом для уникнення кривавих конфліктів. Нарешті, санкції також висувають на перший план питання незалежності центральних банків від уряду. Який прямий вплив повинен мати уряд на політику федеральних резервних банків? Це питання, які будуть задаватися в середньостроковій і довгостроковій перспективі після того, як криза залишиться позаду. Зрештою, в якому напрямку буде рухатися російський банківський ринок, ми всі зрозуміли – спадатиме по експоненті 😊. Україна переможе агресора на всіх фронтах!

марина король

Марина КОРОЛЬ,  доктор економічних наук, заступник декана з наукової роботи факультету міжнародних економічних відносин УжНУ

для Zaholovok.com.ua

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.