Закарпатська міфологія на картах таро
Як художниця з Ужгорода популяризує український фольклор закордоном
Проєкт ужгородської художниці Марії Тобішек (Химинець) − «Ukrainian Night Tarot by Old God's Temple», який полягає у створенні колоди таро з ілюстраціями, натхненними українськими міфами і казками, на платформі Kickstarter для підтримки митців зібрав вже майже 200 тис. доларів. Про ініціативу − від ідеї до повноцінного проєкту Марія Тобішек розповіла zaholovok.com.ua.
Марія родом з Ужгорода, навчалась у Закарпатському коледжі мистецтв, де отримала диплом молодшого спеціаліста, а пізніше вступила до Віденського університету здобувати ступінь магістра на факультеті графіки й рисунку. Ще під час навчання в Ужгороді вона активно досліджувала та колекціонувала закарпатську міфологію: вивчала різні польові дослідження фольклористів, фахівців і студентів УжНУ.

Як виникла ідея: «Випадково чи не випадково?»
«Уся моя робота майже завжди стосувалася саме української міфології. Не знаю, воно мені якось до душі завжди припадало. Водночас ця тема в західних країнах дуже недосліджена − саме про Україну. Завжди узагальнюють міфологію до лише слов’янської. А про українську дуже багато неправдоподібної інформації в англомовних мережах. Ну і, відповідно, хотілось розвінчати ці міфи», − розповідає Марія.
До створення карт вона приступила раптово. Згадує, це було під час пандемії коронавірусу, тоді усі майстерні були закриті.
«Не було можливості навіть вийти з дому, не говорячи про те, щоб піти вручну щось друкувати. І стався такий період застою, коли я дуже довго думала, що робити і як. Тоді ще почала працювати на планшеті. Зробила одну карту – Смерть, по ілюстрації Ігоря Вишинського. Я її опублікувала і вона привернула багато уваги в соцмережах. Людям сподобалося, почали питати чи буде повна колода. Я цього тоді взагалі не планувала», − каже художниця.
Також згадує, що за кілька тижнів до створення першої карти їй наснився сон: спогад з дитинства про бабусю, у якої були свої карти таро. Вона не дозволяла дітям чіпати ці карти і ховала у скрині, куди Марія пізніше все одно намагалась зазирнути.
«Мені вночі приснилося, що я тримаю перед собою такий от великий лист паперу, а на ньому були надруковані чорно-білі карти. Я прокинулася, записала собі на листочку: «Намалюй карти», і пішла спати далі. І потім через кілька тижнів взялася за цю роботу. Ось так воно вийшло. Випадково, не випадково? Важко сказати», − ділиться Марія.
Український фольклор, який продається закордоном
Художниця вирішила продовжити розвивати ініціативу, створивши частину колоди в межах власної дипломної робити магістра. Саме під час перегляду проєкт помітили представники компанії Causa Creations й запропонували співпрацю. Надалі проєкт вирішили реалізувати через платформу Kickstarter, яка допомагає збирати кошти на втілення проєкту.

Виготовлення фінансується завдяки передзамовленням. Завершити створення колоди планують у 2026 році, однак усі хто оформлює передзамовлення тепер отримають колоду за пів ціни. На початку була ціль зібрати 11 тис. доларів. Станом на 22 травня проєкт зібрав понад 195 тис. доларів.
Найбільше замовлень надходить із західних країн Європи, а також зі США і Канади, часто – від українців, які наразі перебувають за кордоном, каже Марія.
Наразі художниця допрацьовує колоду, над ілюстраціями вона працює самостійно, однак у процесі створення усіх складових колоди також бере участь її чоловік, австрійський графічний дизайнер і фотограф Йонатан Тобішек, а також команда Causa Creations. Разом з картами в охочих буде можливість замовити дерев’яні скриньки від майстерні Koka wood, пахощі студії Dukhmian, свічки ручної роботи з бджолиного воску від закарпатського майстра Marel Mure та тканини для читання карт від харківського бренду Cryza, а також збірку української, зокрема закарпатської, міфології двома мовами – українською та англійською, мотиви яких намальовані на картах.
Про таро. Мистецтво чи пророкування
Сама ж Марія Тобішек саме картами таро користується не часто: «Все має бути в міру, ставитися до карт усвідомлено. Багато людей колекціонують карти таро як мистецтво, не обов'язково для пророкування, а ще точки з точки зору психології. Інколи читання карт стосовно певної ситуації може наштовхнути на вирішення проблеми шляхами, про які ти міг навіть і не подумати».
У майбутньому Марія разом з командою планує більше зосередитися саме на популяризації української міфології, пропрацювати окреме видання своїх архівованих збірок з міфології та видати таку книжку.
Валерія Рубаняк спеціально для zaholovok.com.ua
Фото надані Марією Тобішек
