У центрі Ужгорода будують новий ТЦ
Мешканці заявляють про захоплення зелених зон
В історичному центрі Ужгорода, у районі Малий Галагов, будують новий офісно-торговий центр Lago. Йдеться про масштабне будівництво на вулиці Митній, 15, де колись був приватний будинок часів Чехословаччини і де функціонувала дитяча школа «Мудрик». Спорудження триповерхової будівлі у документах значиться як «реконструкція магазину з розширенням». Фактично це – нова будівля ТЦ Lago з підземним паркінгом та облаштованою територією. Власники вже виставляють приміщення у новому бізнес-центрі на продаж, а мешканці сусіднього будинку на вулиці Гойди, 24 намагаються відстояти свій двір. Забудовники ж мають плани зробити з нього заїзд на підземний паркінг.
Ранок у дворі в історичному центрі Ужгорода – людний. Біля будинку на вулиці Гойди, 24, який через сквер сусідствує із будівлею Закарпатської ОДА, зібралися місцеві мешканці. Люди чекають на депутатів Ужгородської міської ради – членів земельної комісії. Вони пообіцяли прийти на місце, аби розібратися, у чому ж тут проблема. Однак, не згадують, що у червні минулого року голосували за рішення, які до цієї проблеми призвели.
Серед тих, хто прийшов з міськради на зустріч з мешканцями будинку, є голова земельної комісії, депутат Ужгородської міськради Володимир Мильо, начальник відділу землекористування Олександр Чепкий, відомий скандальними будівельними справами депутат Павло Маєрчик, а також колишній журналіст, автор популярного Telegram-каналу і депутат міськради Віталій Глагола. Їхній появі мешканці будинку раді – кажуть, зранку думали знову переносити зустріч, утім, таки прийшли.
Із чого все почалося?
З два десятки ужгородців – мешканців будинку на вулиці Гойди, 24 – чекали народних обранців, аби на місці проілюструвати свої попередні звернення до міської ради: кажуть, зверталися до земельної комісії, писали правоохоронцям, відтак – подали і до суду.
Історія почалася із продажу будинку часів Чехословацької Республіки, де в останні роки працювала дитяча школа «Мудрик».
«Минулого року поруч з нашим двором придбали ділянку на Митній, 15, демонтували гарний старий будинок і почали будівництво без належно (на той час) оформлених документів. Власниця – літня жінка на ім’я Посипанко Ольга Степанівна. Вона подала документи на об’єднання двох ділянок, а також почала розробляти проект і готувати відповідну документацію на будівництво», – розповідає мешканка будинку на Гойди, 24 Мар’яна Дорожко.
За словами жінки, це були дві різні земельні ділянки – одна для житлової та громадської забудови, інша була відведена під комерцію. Після об’єднання обидві земельні ділянки стали комерційного призначення.
*вигляд будинку, який знесли, та вигляд майбутнього ТЦ Lago
«Вони почали зносити той одноповерховий будинок у вересні 2024 року. Тоді практично повністю був зруйнований будинок, який гармонійно вписувався у Малий Галагов. Мешканці будинку були надзвичайно здивовані, коли 13 грудня, під час повітряної тривоги, представники забудовника почали руйнувати паркан, який огороджує нашу прибудинкову територію. До того часу тут стояли два гаражі – вони були знесені представниками забудовника. Начебто вони їх купили, але до цього стверджували, що на ці гаражі немає жодних дозвільних документів», – каже Мар’яна Дорожко.
Зелений двір в Ужгороді – для бізнес-центру
Мешканці будинку на вулиці Гойди, 24 обурені тим, що роботи, за їх словами, ведуться з порушенням будівельних норм, адже це – територія історичного центру, а сама будівля знаходиться в охоронній зоні пам’яток Ужгорода та в зоні охорони археологічного культурного шару 2-ї категорії. Це підтверджується листом Департаменту культури Закарпатської ОВА за підписом його керівника Євгена Тищука, який, зокрема, й затвердив проект «реконструкції з розширенням», що насправді вилився у будівництво нового бізнес-центру. Розробник проекту – підприємець Олександр Ольховик.
«На об’єкті насправді ведеться нове будівництво, клас наслідків не може бути СС1. Для цього треба проводити будівельну експертизу. Ми зверталися у ДАБІ, була комісія, проголосували про те, що потрібно вийти на об’єкт і зробити перевірку, але водночас наголосили, на постанові про те, що наразі контролюючі органи позбавлені права проводити позапланові перевірки на об’єкті будівництва, якщо немає відповідного наказу від Міністерства розвитку громад», – пояснює Мар’яна Дорожко.
Крім того, власники нового торгово-офісного центру на Митній, 15 хочуть облаштувати проїзд до нього фактично по двору на Гойди, 24. Мешканці – проти. І заявляють про неточності, помилки чи підробки у документах, якими міська рада дозволила забудувати зелену зону.
Ділянка, через яку планують облаштувати під’їзд до ТЦ зі сторони вулиці Гойди, це – вхід у двір будинку №24, де росли дерева, частину з яких вже зрубали, і де зараз також розташовані каналізаційні люки. Їх, кажуть мешканці, разом із зеленою частиною двору хочуть забетонувати для облаштування проїзду. Саму земельну ділянку для цього міська рада надала забудовникам у сервітутне користування. За це депутати міської ради (у тому числі й частина тих, які входять до земельної комісії та були на зустрічі з мешканцями) проголосували на сесії ще влітку 2024 року.
«Ці ділянки віддали для проїзду – кажуть мешканці будинку на Гойди, 24 – вимірюючи ширину клаптика зеленої зони. – Частина нашої прибудинкової території буде облаштована як зручний комфортний і безкоштовний проїзд до торгового центру», – обурюються люди, нагадуючи, що для власників/забудовників ТЦ є заїзд зі сторони вулиці Митної.
«Ми ж будемо позбавлені зеленої зони і права проходу по цьому шляху. Бо ж в паркінг торгового центру ми ходити не будемо. Це суттєво зменшить нашу прибудинкову територію, якої ітак не вистачає. І у нас зменшиться катастрофічно зелена зона», – каже ужгородка Мар’яна Дорожко.
У грудні 2024 року представник Ольги Посипанко, який представився її молодшим сином Сергієм, надав мешканцям будинку на Гойди, 24 документ – рішення Ужгородської міської ради, про відведення цієї ділянки, де забудовники хочуть облаштувати проїзд, у сервітутне користування.
«На той момент жодного договору сервітуту укладено не було і не було проведено його державну реєстрацію. Після того, як ми почали задавати питання, спочатку з’явилася схема організації дорожнього руху по шляху, якого не існує. І з’явилася реєстрація укладання договору. Хоча деякі депутати Ужгородської міської ради, до прикладу Олександр Волосянський, звертався і просив не погоджувати цей договір», – розповідає Мар’яна Дорожко.
«Тут буде красиво – але так, як захочуть забудовники»
Ще одну частину двору, яка розташована ближче до вулиці Митної, забудовники, судячи із зображень проекту бізнес-центру Lago, також мають намір «облагородити». Мешканці побоюються, що і цю частину двору заберуть.
«Проект передбачає, що ця ділянка буде відкрита. Тобто, частину нашого двору, згідно з цими документами, загарбає пані Посипанко. Очевидно, цей двір стане просто проїзним. Які компроміси? Тут буде красиво, але так, як вони захочуть. Нам це прямо сказали. Це буде облаштовано під комерцію, двір буде відкритий і це буде використовувати кожен, хто буде заїжджати до цієї комерційної установи», – каже Мар’яна Дорожко.
Зараз мешканці будинку на вулиці Гойди, 24 звернулися до правоохоронців, а також подали до суду. Вони просять скасувати відведення земельної ділянки через низку порушень, скасувати договорі сервітуту і залишити можливість проходу двором не лише для власників майбутнього ТЦ.

*на ілюстрації - проект нового бізнес-центру на Митній, 15, DIM.RIA
«Це наша прибудинкова територія. Якби там був реальний шлях, якби там реально був міжквартальний проїзд, нам би совість не дозволила висловлюватися проти. Але у мене питання: чому депутати Ужгородської міськради, які складали присягу, чому працівники міської ради, які теж, сподіваюся, мають працювати на інтереси громади, дозволили одній громадянці Посипанко облаштовувати зручний безкоштовний заїзд до будівлі комерційного призначення для збільшення прибутків і водночас без згоди цих всіх людей, а тут проживає десь 180 мешканці, чого їх позбавили права користування прибудинковою територією і зеленої зони?», – питає Мар’яна Дорожко.
Мешканці будинку на Гойди, 24 припускають, що після завершення будівництва ТЦ, який зараз належить 72-річній Ользі Посипанко, одразу продадуть. Крім того, висловлюють думку, що фактичні власники нового бізнес-центру – інші, а не літня жінка, на яку видано всю документацію. Сама власниця оформила довіреність для розпорядження ділянкою і будівлею на вулиці Митній, 15 на Олександра Громового, який, ймовірно, є братом керівника Управління спільною власністю територіальних громад Закарпатської облради та колишнього заступника начальника управління Міндоходів у Закарпатській області Антона Громового. Раніше його пов’язували із бізнес-проектами ексдепутата Ужгородської міськради Івана Волошина.
За даними аналітичної системи YouControl, Антон Громовий разом із Анатолієм Посипанко заснували компанію «Антік Плюс», яка, зокрема, займається і будівництвом (Антон Громовий зараз юридично має лише минулий зв’язок із цією фірмою). Крім того, Анатолій Посипанко є власником чи керівником кількох компаній, серед них – і ті, що займаються будівництвом, продажем і орендою нерухомості. Одна з таких компаній – ТОВ «А-СТОС», керівницею якої значиться Ярина Шестак, яка, як інженер-землевпорядник і фізична особа-підприємець, розробляла землевпорядну документацію для ділянок, які Ужгородська міська рада надала в користування власниці нового ТЦ Ользі Посипанко.
Реакція депутатів: що далі?
Під час зустрічі з мешканцями будинку на вулиці Гойди, 24 депутати Ужгородської міської ради, члени земельної комісії зазначали, що вони не зовсім в курсі ситуації, намагалися розібратися та часом переходили на емоції. Мешканці будинку при них переміряли території та показали невідповідність реальності документам.
Олександр Чепкий, начальник відділу землекористування Ужгородської міської ради на прохання прокоментувати такий стан справ, зазначив:
«Наразі комісія обстежила спірну ситуацію, усі розгляди комісії мають відбуватися у міській раді під відеофіксацію, тому рішення комісії буде прийматися на місці – в міськраді. Додатково ми звернемося в управління правового забезпечення, щоб дали роз’яснення щодо можливості одностороннього припинення договору сервітуту».
Представник власників нової будівлі, Станіслав Матіко, на прохання прокоментувати ситуацію, зазначив: «Зі сторони мешканців якогось конструктиву ми не почули, в міську раду зверталися ще перед цим щодо виділення проїзду зі сторони Митної – нам двічі відмовили. Після цього подали повторно, сказали, що проїзд може бути виключно зі сторони вулиці Гойди, після чого і дали сервітут. З цього і почалася ця історія. Ми навпаки йдемо на конструктив, ми не проти, наприклад, щоб якісь були рішення по прибудинковій території», – запевняє Станіслав Матіко.
«В цілому, будівництво цього будинку заплановано не тільки, щоб себе обгородити, грубо кажучи, а привести в порядок територію не тільки самого будинку, а й в принципі всю цю прибудинкову іншу територію. Ми не говоримо про те, щоби забрати ділянку, це в принципі неможливо – забрати ділянку, так, як думають мешканці. У нас є сервітут, це право користування чужою ділянкою. Якщо будуть якісь питання, щодо того, що хтось буде забирати території – такого немає. Це може бути тільки у плані благоустрою території», – додав адвокат забудовників.
«Ми активні у плані спілкування, буде видно, як все буде на засіданні комісії, як вирішить міськрада, як ми дійдемо згоди з представниками ОСББ – ми тільки за спілкування у межах якихось розумних питань», – сказав Станіслав Матіко.
Будівельні роботи тим часом активно тривали, хлопці-робітники просили їх сфотографувати на пам’ять, адвокат забудовників запевняв, що власники налаштовані на конструктив, а земельна комісія обіцяла зібратися о 10:00 у середу, 28 травня, на засідання та розглянути можливість розірвання договору сервітуту.
«Поки що в планах так. Але як воно реально буде?», – каже мені на питання про точний час засідання начальник відділу землекористування Олександр Чепкий.
Рішення – за земельною комісією
Мешканці будинку на Гойди, 24 рішуче налаштовані відстоювати свій двір і просити про розірвання договору сервітуту. Попри те, що знесений паркан, попри те, що «зроблені помилки» в документах, попри те, що зрубані дерева і попри те, що замість клаптику зеленого двору забудовники там бачать заїзд у підземний паркінг нового ТЦ у Малому Галагові.
Разом з тим, реклама бізнес-центру в Ужгороді говорить про його «унікальність» та «ексклюзивність»: «LAGO — це новий рівень сучасного будівництва. Головна концепція полягає в тому, що будівля повинна відповідати потребам сучасної людини, її стилю життя та особливостям ведення бізнесу, забезпечуючи водночас естетичне задоволення й практичну зручність у використанні».
«Ми хочемо, щоб тут у нас залишився наш парк», – розчую вже у диктофонних записах розмов мешканців будинку на Гойди, 24. Зворушливо називати цей клаптик зеленого двору в центрі міста парком, але – цілком прийнятно в реаліях сучасного Ужгорода.
Аня Семенюк, спеціально для zaholovok.com.ua
*у розпорядженні редакції є всі згадані у тексті документи