У Нересниці громада відмовилась утримувати пансіонат для переселенців

У селі Нересниця на Тячівщині громада відмовилась утримувати пансіонат для вразливих переселенців. Колишнє приміщення харчоблоку для лікарні відремонтував та привів до ладу благодійний фонд «Схід SOS». Зараз воно повністю готове для проживання 36 людей: тут гарний ремонт, меблі, приміщення облаштоване усім необхідним для того, аби маломобільні люди могли перебувати тут у комфорті. На всі роботи у пансіонаті витратили близько 7 мільйонів гривень, кошти надали міжнародні донори. Проте, коли приміщення було повністю готове до заселення людей, громада Нересниці відмовилася утримувати пансіонат. У громаді кажуть – «це тягар» і планують передати будівлю Закарпатській обласній раді. Однак, облрада наразі не готова брати на себе обов’язки щодо утримання пансіонату. Тим часом у карпатському селі, за тисячу кілометрів від фронту, приміщення, у якому вже навіть застелені ліжка, пустує і не може прийняти людей, у яких уже немає дому.


Нересницька громада розташована у мальовничій гірській місцевості на Закарпатті. Вона об’єднує 12 невеличких сіл із загальним населенням близько 30,6 тис. мешканців. До лінії фронту звідси – понад 1200 кілометрів. Саме тут, у гірській Нересниці благодійний фонд «Схід SOS» відремонтував старе приміщення, аби облаштувати тут пансіонат для переселенців – у першу чергу тих, які потребують догляду через стан здоров’я та вік. Роботу почали восени минулого року.

Як у коментарі zaholovok.com.ua розповів представник БФ «Схід SOS» Євген Голованевський, у договорі з Нересницькою громадою були прописані обов’язки «Схід SOS» щодо ремонту та облаштування приміщення, а також обов’язки громади щодо подальшого утримання будівлі – оплата комунальних послуг та зарплата для соцпрацівників, харчування тощо.

Приміщення у Нересниці

Кошти для ремонту від міжнародних партнерів

«Ми відновлюємо об’єкт, а громада утворює там установу – територіальний центр надання соціальної послуги стаціонарного, і, відповідно, вони мали надавати стаціонарний догляд для людей, які там перебуватимуть. Усі роботи фінансувалися міжнародними партнерами. Ми самостійно знайшли фінансування, зробили ремонт, завершили усе  в кінці травня 2023 року. Приміщення повністю відремонтоване, облаштоване, ми свою часину угоду виконали», –  розповідає Євген Голованевський.

У благодійному фонді «Схід SOS» Євген займається розселенням маломобільних людей, евакуйованих із зони бойових дій чи прифронтових територій. З початку повномасштабного вторгнення «Схід SOS» евакуював понад 80 000 людей, з яких понад 10 тисяч – маломобільні люди (літні люди, люди з інвалідністю, вразливі категорії). З цієї кількості Закарпаття прийняло лише 15 у Виноградівський геріатричний пансіонат. Приміщення у Нересниці із червня 2023 року було повністю готовим для заселення 36 переселенців, які потребують догляду. Однак депутати з Нересниці відмовилися виконувати свою частину угоди та взяти на утримання пансіонат.

«Ми планували відкритися 20 червня, домовлялися з громадою, розповіли, що через тодішні події з Каховською ГЕС може бути хвиля евакуації. Тоді під час розмови голова Нересницької громади нам сказав, що під час сесії кілька депутатів проголосували проти і цього виявилося достатньо для того, щоб вийшла така ситуація», – каже Євген Голованевський.

«Ми були присутні на двох сесіях у Нересниці як гості, щоб визначитися з шляхами вирішення цього питання.  Були дуже емоційні розмови про те, що депутати нібито не знають, що підписав голова громади, вони не хочуть цього, бо, за їх словами, у громаді є більш нагальні потреби.  Саме приміщення знаходиться на території поліклініки. У мене особисто склалося враження, що його просто хочуть якимось чином приєднати до поліклініки», – додає Євген.

Приміщення у Нересниці

За його словами, «Схід SOS» звертався до Міністерства реінтеграції, до Закарпатської обласної ради, обласної  адміністрації, однак наразі ситуація залишається проблемно. «Дев’ять місяців займалися цим питанням і воно не було вирішено. Ми готуємо юридичний шлях. Але він – точно дуже довий», – кажуть у «Схід SOS».

Євген Голованевський зазначає, що зараз щотижня відбуваються координаційні наради, до яких залучені всі області, Міністерство реінтеграції, питання про те, що місць наразі не вистачає для тих людей, які потребують догляду піднімається кожного разу.

«У той самий час у прекрасному, супербезпечному місці є готова приміщення, куди вже можуть заїхати люди. Там вже навіть постільна білизна постелена була. Це уже дорогий проект. Там повністю зроблений ремонт, меблі, все обладнання, навіть кухонне, спеціальний ліфт… Вартість робіт склала близько семи мільйонів. І ми наразі нічого зробити не можемо для того, аби туди заїхали люди», – каже  Євген Голованевський.

На питання, як Нересницька громада пояснила свою відмову утримувати пансіонат, Євген каже, що там кажуть, що нібито не можуть брати на себе всі витрати. «Від громади потрібно було юридично утворити відділення стаціонарного догляду територіального центру соціального захисту, забезпечити соцпрацівників та оплачувати комунальні послуги.  Але і тут варто зазначити, що витрати на комунальні у таких закладах частково компенсує держава. Харчування і догляд за людьми таких категорій теж не повністю лягають на громаду, тому що 75% з пенсії кожної людини, яка проживала б у такому стаціонарі, теж йдуть на покриття послуг», – підкреслює Євген.  

Приміщення у Нересниці, вигляд зсередини
Приміщення у Нересниці до ремонту
До ремонту у приміщенні
Коридор у приміщенні до ремонту
Одна з кімнат
Кімната до ремонту
Стіни до ремонту у приміщенні в Нересниці
До ремонту
До ремонту у пансіонаті
Ситуація до ремонту

Що кажуть у Нересницькій громаді?

«Про всі умови угоди громада знала від початку. Ми рухаємося юридичним шляхом, але це надовго. Ми не хочемо відшкодування коштів, ми хочемо, щоби громада виконала своє зобов’язання. Фронт рухається, ситуація змінюється щодня, скоро може бути потреба в терміновій евакуації. У нас є відремонтоване приміщення, але ми не можемо туди заселити людей, які потребують догляду», – додає Євген Голованевський.

За його словами, пансіонат призначений для маломобільних людей: «Це можуть бути літні люди, про яких нема кому подбати, у кого зруйновані домівки і буквально нема куди піти, можуть бути люди з проблемами зі здоров’ям, які потребують догляду. Якщо вони б продовжували жити у себе вдома, то вони могли попіклуватися про себе, а так – їм просто нема куди йти».

У розмові із zaholovok.com.ua голова Нересницької сільради Василь Гасинець відмову громади утримувати відремонтоване приміщення пояснив тим, що депутати не захотіли підтримувати це рішення, «бо це тягар для громади». Також він зазначив, що Нересницька громада вирішила передати приміщення у власність обласній раді.

«Депутати не хочуть підтримувати це рішення, бо це є тягар для громади. Зараз обговорюється питання про передачу приміщення у власність Закарпатській обласній раді. Ми прийняли це рішення ще перед новим роком. Йдеться і про спів фінансування теж, але є юридичні нюанси. Було багато нарад, багато обговорень, як з цього вийти. З нашого боку ми вирішили передати приміщення області, бо бюджет області точно більший, ніж в громади, чи не так?», – сказав Василь Гасинець.

Щодо часу, який потрібен на реалізацію цього рішення, голова громади каже: «Поки про час я не можу говорити. Не можу сказати, що це буде завтра. Думаю, проект рішення буде винесений на сесію Закарпатської облради у березні. І найближчим часом ця ситуація вирішиться. Завтра буде нарада з міністерством, там теж буде розглядатися це питання», – зазначив Василь Гасинець.

Разом із тим, цифри, які б доводили неспроможність громади утримувати приміщення, Василь Гасинець не назвав.

Відремонтоване приміщення у Нересниці

Робота пансіонату – досі під питанням

У  благодійному фонді «Схід SOS» знають про бажання громади Нересниці передати приміщення Закарпатській обласній раді, проте зазначають, що про це місцева громада «Схід SOS» навіть не попереджала, а обласна рада обов’язки утримувати пансіонат на себе теж не бере.

«Так, у громаді спробували передати приміщення на область в операційне управління. Це був хитрий спосіб позбутися відповідальності. Це було ще минулого року. По договору це можливо лише з нашого дозволу, нас ніхто навіть не попередив про цю історію. Ми були на сесії сільради, бо в якийсь момент вирішили дивитися на те, як це все відбувається. Депутати проголосували за передачу, але перед сесією з нами це ніхто не узгоджував, у нас немає жодних документів про це», – каже Євген Голованевський.

Такий крок Нересницької громади ситуацію поки ніяк не вирішив: обласна рада з того часу не взяла на себе жодних обов’язків щодо утримання відремонтованого пансіонату для переселенців. «Область цього не прийняла, немає рішення про те, що обласна рада погодилася це зробити. Питання це не вирішує. Якби область взяла приміщення у своє управління і продовжила роботу, для нас це не було б проблемою. Але після того область нам написала, що йдіть юридичним шляхом, бо ми допомогти вам не можемо. Ця передача поки носить лише віртуальний характер, як бажання Нересницької громади здихатися проблеми. Але це є ні вирішенням проблеми, ні виконанням своїх обов’язків громадою. І область на себе ці обов’язки також не прийняла», – зазначає  Євген Голованевський.

Кімната у пансіонаті у Нересниці після ремонту
Хол приміщення
Ліжка у кімнаті
Хол пансіонату у Нересниці
Хол пансіонату для маломобільних переселенців
Кухонне обладнання
Ліжка у приміщенні
Кімната пансіонаті у Нересниці
Кімната пансіонаті у Нересниці
Кімната пансіонаті у Нересниці
Кімната пансіонаті у Нересниці
Ліжка у кімнаті пансіонаті у Нересниці
Умивальник у кімнаті в пансіонаті для переселенців
Кімната пансіонаті у Нересниці
Кімната пансіонаті у Нересниці

У Закарпатській обласній раді наразі зазначають, що ситуація з передачею приміщення – на етапі обговорення. У розмові із zaholovok.com.ua заступник голови облради Василь Дем’янчук зазначив, що дійсно, Нересницька громада зверталася до Закарпатської облради щодо передачі приміщення, яке відремонтував «Схід SOS», у власність області. Проте, за словами Василя Дем’янчука, є багато юридичних нюансів, які виникають у цій ситуації і її треба розглядати детально. Також сьогодні готується зустріч із представниками «Схід SOS» для того, щоб шукати шлях для вирішення проблеми з приміщенням у Нересниці.

Із представниками Закарпатської ОДА zaholovok.com.ua поки що сконтактувати не вдалося, проте редакція готова додати їхню позицію щодо ситуації в Нересниці до цієї публікації.

 

Аня Семенюк, спеціально для zaholovok.com.ua

*Фото приміщення у Нересниці до та після ремонту надані благодійним фондом «Схід SOS»

P.S.: Ввечері у середу, 13 березня, Закарпатська ОВА на своїй офіційній сторінці у Facebook опублікувала відеокоментар заступника голови ОВА Петра Добромільського. Зокрема, він зазначив, що у Нересниці громада «не розібралася, скільки коштів треба буде задіяти», а також додав, що є рішення перемістити у відремонтоване приміщення реабілітаційний центр із Покровського району.

«Територіальна громада тоді не розібралася, скільки коштів треба буде задіяти для того, щоб утримувати цих внутрішньо переміщених осіб, які потребують додаткового догляду. Нами буквально нещодавно було прийнято рішення, щоб об’єкт не пустував, бо дійсно зробили якісний ремонт, перемістити туди з Покровського району Донецької області заклад  «Милосердя»», – сказав Петро Добромільський.  

«Це реабілітаційний центр для осіб з комплексними порушеннями і, відповідно, інвалідністю. Спільно з Міністерством реінтеграції були проведені наради, відправлені відповідні листи донору, позитивну згоду заздалегідь донор уже дав, але чекаємо остаточне рішення. Найближчим часом ці люди будуть евакуйовані в цей заклад і цей заклад буде використовуватися за призначенням для внутрішньо переміщених осіб, які евакуювалися. Вони самі будуть це фінансувати за рахунок коштів з бюджету Покровська, це буде довгострокове рішення на весь час війни, а також рік після цього. Потім буде прийматися рішення в подальшому», – заявив заступник голова Закарпатської ОВА.

За його словами, наразі йдеться про 65 людей: «Це 20 діток з порушеннями, а також працівники цього центру та батьки цих діток. Заклад розрахований на 36 осіб, але ми ще задіємо шелтер територіальної громади, де будуть розміщені інші люди. Тобто два об’єкти будуть задіяні для того, щоб евакуювати цих людей із зони бойових дій», – сказав Петро Добромільський.

Натомість вранці у четвер, 14 березня, благодійний фонд «Схід SOS» оприлюднив заяву, в якій зазначив, що заява Петра Добромільського «є передчасною».

«13 березня команда фонду дійсно отримала листа від Закарпатської ОВА щодо можливості релокації центру «Милосердя» у відремонтоване приміщення, що належить місцевій сільській раді. Ми вже погоджуємо цей варіант із партнерами, коштом яких вдалося повністю відремонтувати приміщення.Ми підтримуємо релокацію центру комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Милосердя» зі прифронту, але мусимо отримати дозвіл від партнерів на зміну цільового використання приміщення», – зазначили у «Схід SOS».

«Передчасна заява Петра Добромільського виставляє нас недоброчесними перед партнерами, які надали фінансування та спостерігають за процесами навколо проєкту. Цільове призначення приміщення визначено договором між БФ «Схід SOS» і Нересницькою сільською радою, а також договором із міжнародним донором проєкту», – підкреслили у благодійному фонді.

Як нагадали у між БФ «Схід SOS», депутати Нересницької громади пропонували Закарпатській ОВА взяти в операційне управління центр у Нересниці для забезпечення проживання та соціального догляду вимушено переміщених осіб з інвалідністю та представників маломобільних груп населення старшого віку.

«На жаль, обласна військова адміністрація свідомо від цього відмовилася, про що сповістила фонд офіційним листом», – зазначили представники «Схід SOS».

«Проблема блокування евакуації осіб старшого віку залишається актуальною, адже фонд не отримав жодної альтернативи для розміщення врятованих людей, які впродовж 9 місяців вимушено проживають у транзитному шелтері в місті Дніпро», – підкреслили у благодійному фонді.

«Ми повідомимо про офіційне узгодження щодо можливості заселити у відремонтоване приміщення людей із Покровського центру комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Милосердя». До того часу просимо Закарпатську ОВА не спекулювати на темі евакуації з прифронту», – наголосили у благодійному фонді «Схід SOS».

 

Scroll To Top