Швейна майстерня для жінок
працює у ромській гімназії у Берегові
На базі Берегівської гімназії «Опре Рома» працює швейна майстерня, де жінок навчають шити з нуля. Тут займаються роми, а також переселенці, які приїхали у Берегово після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Заняття починають із найпростішого – основ шиття, однак ті, хто тут навчається, уже самостійно шиють екосумки, косметички, наволочки, скоро візьмуться і за складніше – ремонт одягу та пошив піжам.
Школа для дітей, але працювати треба і з батьками
У ромській гімназії у Берегові навчається 278 школярів. Усі учні – роми, які живуть неподалік: гімназія «Опре Рома» («Вперед, роми») розташована всього за 500 метрів від поселення. Тут уроки ведуться угорською мовою, проте діти посильно вивчають українську, а також англійську. Для дорослих на базі ромської гімназії працює інтеграційний центр, де навчають грамотності, а також вчать оформлювати необхідні документи, писати заяви, проводять заняття з української. Крім того, дорослі тут мають можливість отримати нові навички – наприклад, навчитися шити. Майстерню, обладнану всім необхідним для навчання шиттю, гімназії допоміг облаштувати Міжнародний фонд NEEKA.
«Першочергове наше завдання – створити відповідні умови для навчання дітей. Але для того, щоб був позитивний результат, ми повинні, у першу чергу, займатися і з батьками. Налаштувати батьків, направити їх саме в те русло, щоби вони усвідомили, як важливо дітей навчати. І могли самі розвиватись, інтегруватись в українське суспільство», – каже Агнеса Кудрон, директорка Берегівської гімназії «Опре Рома».
Приміщення, де зараз діє швейна майстерня, за словами директорки, було у жахливому стані: підлога зруйнована, стеля обсипається, використовувати клас для навчання було неможливо. Відтак, фонд NEEKA допоміг і у навчальному закладі повноцінно запрацювала майстерня, де жінки можуть навчити шити.
«Це крило відводиться для навчання дітей. Однак, через війну у нас зменшилась кількість учінв, частина приміщень не використовувала. А це взагалі було у запущеному стані, особливо кабінет, де зараз швейна майстерня. Підлога знищена, стеля в жахливому стані, це єдине приміщення, яке ми не встигли і не мали змоги привести до ладу, однак тут допоміг Міжнародний фонд NEEKA. Вони запропонували свої можливості, все у нас разом вийшло», – розповідає Агнеса Кудрон.
Починали з азів, зараз шиють косметички і шопери
У швейній майстерні, яка працює на базі Берегівської гімназії «Опре Рома» навчаються жінки, які до цього не пробували себе в шитті. Починають з основ, однак, вже за кілька уроків тут можна навчитися самостійно виготовляти прості вироби, предмети для побуту.
Як розповідає майстриня Ярослава Грицик, жінки дуже зацікавлені, адже бачать результат своєї роботи одразу, можуть використовувати свій виріб чи навчитися ремонтувати одяг. Пані Ярослава працює у швейній майстерні вже четвертий місяць, каже, що учениці – старанні, наполегливі, добре вчаться і вже роблять успіхи.
«Працюю з жінками, сьогодні ми шиємо наволочки з рюшечками. Ми приїжджаємо сюди вже не вперше. Це крута можливість для ромських жінок, для внутрішньо переміщених осіб, які мають такий прекрасний хаб, де можуть навчатися новому, у нашому випадку – шиттю», – каже Ясролава Грицик.
Спочатку жінок, які приходять на навчання у швейну майстерню у Берегові, ознайомлюють із технікою – швейними машинками, оверлоками, далі пробують робити невеликі шви, вчать кроїти, а потім – шити готові нескладні вироби. Пізніше планується виставка робіт жінок, які займаються у швейній майстерні.
«На навчання одночасно беремо небагато жінок, буквально кілька, щоб приділити кожній максимум уваги і дійсно навчити. Шили раніше шопери, косметички, жінки мали змогу собі забрати виготовлені вироби і користуватися. Сьогодні ускладнені умови – наволочка. Але все одно даємо нескладні завдання. Бо це здається, що просто, але насправді це – нелегка праця, треба шити, шити і шити», – пояснює Ярослава Грицик.
Мешканка Берегова Етела навчається у швейній майстерні з квітня. Жінка каже, що дуже подобається сам процес шиття, все зрозуміло пояснюють, процес не такий швидкий, потребує уваги і зосередженості, проте, результат завжди радує.
«Нині вивчаємо техніку шиття. Основи я знаю, але зараз треба відпрацювати це все на практиці. Це не так просто, як може здаватися. Із квітня займаюся тут, навчання дуже подобається. З того часу навчилась шити сумки для покупок», – розповідає Етела.
Надалі діяльність швейної майстерні планують розширювати та залучати до навчання більше жінок. «Ми працюємо четвертий місяць, з радістю приїжджаємо, бачимо, що жінкам цікаво, бачимо запити, тому плануємо проводити ще більш масштабне навчання, залучати ще більшу кількість жінок», – каже майстриня Ярослава Грицик.
Ірина Бреза, Аня Семенюк, спеціально для zaholovok.com.ua
Більше світлин дивіться у розділі «Фоторепортаж»