Сєвєродонецькі павучки в Ужгороді

Як волонтери-переселенці плетуть сітки для військових

Коли війна наздоганяє тебе і руйнує життя вдруге, дуже важко не опустити руки і пробувати щось далі робити для майбутнього. Проте, коли поряд знаходяться люди, які пережили те саме, і відчувають твій біль, як свій, це змушує єднатися, допомагати і собі, і близьким, а найбільше – день у день робити хоч один маленький крок для Перемоги. Так вважають «Сєвєродонецькі павучки», які у крихітному приміщенні в центрі Ужгорода роблять велику справу – плетуть маскувальні сітки для військових. Наша розповідь – про випадковості, які об’єднали переселенців з Сєвєродонецька, та про щоденний волонтерський труд – плетену зброю.

Ганна Щеблєтова, вчителька української мови та літератури із Сєвєродонецька, дружина військового зараз живе в Ужгороді. Тут жінка вже вдруге почала життя з початку: у 2014 році війна вже змушувала Ганну покидати дім. Тоді вчителька виїхала із рідної Донеччини у Сєвєродонецьк, за вісім років життя у місті вже вважала його своїм. Однак, у перші дні повномасштабного вторгнення була змушена знову рятувати себе і своїх дітей: виїхала одразу 24 лютого, через  знайомих потрапила до Ужгорода і зараз тут налагоджує не тільки власний побут, а й волонтерство, яким займалася у Сєвєродонецьку.

«У 2014 році випадково потрапила у Сєвєродонецьк. Шукала, як і чим можу допомогти війську. Знайшла павучків і з ними 8 років плела маскувальні сітки. В Ужгороді першою сєвєродончанкою,  яку  я зустріла, була дружина військового, якому ми видали 23 лютого останню сітку. Через неї я дізналася, що в Ужгороді є ще наші містяни, просто ми якось не пересікалися. Вирішили, що варто спробувати тут відновити наше волонтерство і плести сітки, бо ми знаємо, як це робити», – розповідає Ганна Щеблєтова.

«Сєвєродонецькі павучки» почали стабільно працювати в Ужгороді із серпня цього року. Закупили необхідні матеріали, основи для сіток, тканину. Довго шукали приміщення, з цим допомогла Ужгородська міськрада – зараз павучки базуються у невеличкому приміщенні в  історико-культурному комплексі «Совине гніздо» у самому центрі Ужгорода. Тут небагато місця і трохи холодно, але багато душевного тепла: основна частина волонтерів – мешканці Сєвєродонецька, які через війну переїхали  в Ужгород. Тут усі розповідають власні історії, переживають одне за одного, допомагають і своїй невеличкій спільноті, і військовим, організовують розіграші, аби мати змогу закупити матеріали для маскувальних сіток і збирають різні смаколики для відправки військовим на передову.

«Основна частина нашого руху – сєвєродончани. Потім вже підтягнулися дівчата з Харкова, Києва, Херсона. Найстаршій нашій волонтерці – пані Марії – 84 роки, наймолодшій – чотири роки. Це моя донька Даша, яка частенько тут буває теж. Чим ми ще можемо допомогти військовим? Ми переселенці, у нас ресурси обмежені, але плести ми можемо, знаємо, як це робити», – каже Ганна Щеблєтова.

«По-різному люди приходять. Але у нас уже є своя команда, основа. Це і сєвєродончани – Альона, Ігор Цвєтная, Марина Даниленко, Наташа і Володимир Маруха. Є з Луганської області  дівчата, є Олеся з Херсона, Світлана  із Запорізької області. З Харкова, з Києва Всі любимо Україну, дуже радіємо, коли до нас приєднуються ужгородці», – ділиться волонтерка.

До роботи павучків приєднуються і місцеві мешканці. Волонтери розповідають, що Михайло Коцюба із Ужгородського району  частенько до них заходить і працює. Чоловік  чекає сина-військового, так само як і кілька жінок-волонтерок, які плетуть сітки, чекають на своїх рідних з передової. Кажуть, дуже добре розуміються і знаходять хоч трохи розради у волонтерській роботі та спілкування.

Сітки – це розхідний матеріал

Керівниця «Сєвєродонецьких павучків» Ганна Щеблєтова розповідає, що зараз в Ужгороді волонтери плетуть сітки дуже інтенсивно: такого темпу в Сєвєродонецьку не було. Зараз волонтери постійно мають замовлення від військових і кажуть, що не завжди встигають. Зараз плетуть і білі маскувальні сітки на зиму, але на передову просять і «осінні» кольори: сніг тримається на так довго, тому треба пристосовуватися до погодних умов, аби зберегти техніку.

«Маскувальні сітки – це розхідний матеріал. У Сєвєродонецьку ми не плели в такій кількості тому, що не було такого запиту. Ми допомагали всім військовим, які були у нас на нулі в Луганській області, але такого запиту, як зараз не було. Наразі ж накриваємо дивізіон «Крабів». Шість польських «Крабів» за один раз. Або танки – не один, а чотири одразу. Або ж десять машин. За день приблизно плетемо сітку 6 на 8 метрів», – розповідає Ганна Щеблєтова.

Спочатку волонтери ретельніше рахували, скільки сіток плетуть, але з ростом замовлень – перестали вести підрахунок. До «павучків» звертаються або військові безпосередньо, або їх родичі та друзі. Є і підрозділи, з якими сєвєродончани уже знайомі досить давно і плетуть для них маскувальні сітки постійно. «Буває, що одночасно відправляємо і білі, і осінні. Це Запоріжжя, Миколаївщина, Луганщина, Донеччина, Харківщина, Житомирщина, – всі напрямки, куди відправляли. Де тільки наші сітки не працюють. Єдине що під Херсон ще не були. Зараз уже маємо велику чергу. І серце кров'ю обливається, бо є дуже багато потреб. Це добре, бо значить є техніка, яку треба накрити, але не встигаємо все», – каже волонтерка.

Матеріали для сіток волонтери і збирають, і закуповують. Кошти на тканину та основу для сіток беруть із розіграшів. Коли тільки запускали роботу – у серпні – допомагали дуже багато переселенців із Сєвєродонецька, які роз’їхалися по всій країні та закордон.

«Нам допомогли всі, хто нас знав із Луганської області. Люди зараз розкинуті по світу, але всі розуміють, що це варто робити. Вони всі відправили кошти на волонтерську картку, ми придбали основу,  деревину для рамок, наші хлопці зробили нам рами і ми запустилися. Кожного дня, без відпочинку і без свят»,  – кажуть волонтери.

Раніше «павучки» плели сітки переважно із бавовняної тканини, але потім, у розмовах та консультаціях з військовими, зрозуміли, що вона такі сітки дуже швидко мокнуть, набирають вологу, стають важкими і рвуться. Інколи – можуть «світитися» у деяких приладах. «Тому вибираємо для плетіння спанбонд зі спеціальним покриттям. Військові перевіряли його і він не видає їх, кращий для маскування і достатньо легкий. Ми купуємо цілими рулонами. І трохи вплітаємо бавовняні частини, щоб було економніше», – розповідають павучки.

Кошти на матеріали волонтери виручають із різноманітних розіграшів – від футболок із патріотичними написами до теплих чобітків та різних тематичних прикрас. Передають призи сєвєродончани-переселенці із різних міст – від Івано-Франківська до Одеси. «До трьох тисяч гривень за один розіграш ми збираємо. Плюс намагаємося і трохи донатити, і збирати окремо на дрони, на рації, старлінки. Різне купували. Коли звертаються, завжди стараємося допомогти», – каже Ганна Щеблєтова.  

«Павучки» намагаються разом із сітками передати військовим на фронт щось іще: смаколики, каву, чай, солодощі, обереги, які виготовляють діти, і малюнки. Кажуть, на передовій особливо радіють таким привітам із тилу. Тому просять усіх небайдужих приносити для військових щось смачне та обіцяють доставити це на передову.

Розкидані повсюди, але тримаємось разом

Війна змусила багатьох людей з різних куточків України розлучитися зі своїми друзями і рідними, залишити домівки і попрощатися із минулим, часто добре налагодженим життям. Історії переселенців часто схожі та однаково наповнені болем. Усі з них зараз добре знають, як непросто починати все з нуля. Особливо коли це вже вдруге.

Керівниця «Сєвєродонецьких павучків» в Ужгороді Ганна Щєблєтова – теж двічі переселенка. Волонтерка каже, що не раз задавала собі питання, чому знову вона і чому її сім’я. «Війна знову наздогнала мене. І це було страшно. Мій чоловік-військовий залишився у Сєвєродонецьку, я взагалі не знала, чи ще його зустріну, їхала з думкою, що це може бути остання зустріч. Забрала дітей одразу 24 лютого. Бо маю вже досвід: у 2014 році я уже вивозила сім’ю з-під обстрілів. Ужгород я не вибирала. Просто так сталося. Коли їхали по дорозі до Києва, десь на середині шляху нам подзвонили і сказали, що не їхати, бо столиця теж під обстрілами. Ми просто сіли в евакуаційний поїзд, який, як виявилося, їхав до Хмельницького. Потім зателефонувала знайома з Ужгорода і запитала, як ми і чи маємо куди їхати. Так і опинилася тут. Я дуже вдячна людям, які прийняли нас у перші тижні війни, бо стан у мене був жахливий. Постійно думала, чому знову ця війна, чому ще раз покидаю дім, чому взагалі так… Старшій доньці 21 рік, а молодшій – чотири рочки. Старша вже знала, як це жити під обстрілами, а молодша просто тряслася від звуків війни. Тому я не мала права залишатися там, хоч і лишили вдома усе, вихали в тому, в чому сиділи у підвалі в знайомої», – зі сльозами на очах згадує Ганна.  Додає, що була спроба пожити закордоном – у Словаччині. Але довго не змогла бути без України і тому повернулася в Ужгород .

Попри сумні історії та біль, волонтери кажуть, що такої міцності та єдності, яка є зараз, не відчували ніколи. «Ми дуже підтримуємо одне одного. Ти тільки кажеш, що треба – всі одразу кидаються допомогти. Ці люди люблять Україну. Вони не кликали Путіна. Вони боролися 8 років і це правда. Всі, кого я знаю за вісім років життя у Сєвєродонецьку, ніхто не зрадив України. Або пішли воювати, або волонтерам допомагати. Це безумовна підтримка. І без неї ми би не вижили. Горюємо, у нас дуже багато, на жаль, військових загиблих з Луганської області, ну але отак живемо. Ми розкидані повсюди. Але стали такими рідними і близькими, що колись би не уявила», – каже Ганна Щеблєтова.

Ти не можеш піти на війну, але вмієш плести сітки

Олена Цвєтная разом із чоловіком Ігорем – теж приїхали в Ужгород зі Сєвєродонецька. Сім’я змогла вивезти частину обладнання зі свого рекламного агентства. Розповідають, що зараз мають обмежені ресурси, але клієнти, які були у них у Сєвєродонецьку, залишилися: тепер мають замовлення на друк з різних куточків України. Крім замовлень, Олена з Ігорем на постійній основі виготовляють призи для розіграшів «павучків», щоб мати змогу закуповувати матеріали. Кажуть, що приходять сюди, як тільки є вільна хвилина – аби побачити своїх, допомогти плести сітки і хоч трохи відволіктись від страшної реальності.

«Ми виїхали 25 березня, коли вже літаки почали літати. Дуже було гучно, страшно. І там, де ми перебували, вже сипалась стеля. Приїхали в Ужгород  1 квітня до друзів, які нас прихистили. Десь через місяць ми зустріли Аню у місті. Цікаво, бо у Сєвєродонецьку  ми бачились, але близько знайомі не були, здружилися уже тут. Разом шукали приміщення, щоб плести маскувальні сітки нашим хлопцям і дівчатам. Чоловік робив рамки. Працюємо потрохи, допомагаємо», – розповідає Олена Цвєтная.

Волонтерка приходить сюди майже щодня, з 11 години і до другої-третьої. каже, що коли працює із сітками – стає морально й психологічно трохи легше: «Ми приходимо з Маринкою Даниленко, теж із Сєвєродонецька, але ми познайомились в Ужгороді. Зараз ми живемо в сусідніх будинках. Як тільки маю вільну хвилину, йду сюди. Тут набагато легше. Це неможливо навіть порівняти. Коли ти сидиш вдома і сходиш з розуму від новин про те, що відбувається у тебе в місті... Це неможливо. Зараз ми тут зустрічаємося, якщо у когось є проблеми, обговорюємо, вирішуємо, чим можемо допомогти. От дівчатам треба було переїхати, домовились і всі разом допомогли їм перевезти речі. За дві години справились. Тут ми не ділимось, хто який і хто звідки,  а один одному допомагаємо. Так набагато легше жити. Тим більше, що ми працюємо для армії, а армія допомагає нам. Коли щось робиш добре для іншого, тобі стає краще, трохи спокійніше і навіть з'являється якась упевненість у завтрашньому дні», – каже Олена.  

Інші волонтери підхоплюють розмову і кажуть, що мовчати для «павучків» неможливо: тут або співають патріотичні пісні, або слухають українську музику, або жваво обговорюють новини із рідних міст. «От коли про Херсон, не могли зупинитись: кіпішу було на все "Совине гніздо". А так – кожен розповідає про своє –  що хороше відбулося, що погане. Хтось поховав когось із близьких, у когось зруйнували житло, а у когось сталося щось приємне. Це ж життя, різне зараз переплітається», – каже Олена Цвєтная.  

Загалом, у «павучків» є своєрідна традиція: коли волонтерити приходить хтось новенький – розповідає свою історію виїзду. «Так якось склалося. От ми виїжджали на машині знайомих. Просто друзі друзів сказали, де стоїть машина і де взяти ключі до неї. Інші друзі друзів запропонували каністру бензину і отак потрохи виїхали. На чужій машині, з чужим бензином. Але усією сім'єю –  моя мама, брат, невістка, племінник, чоловік і дві кішки. А на нашій машині вже виїжджали інші люди… Тут усі свої історії розказують», – ділиться Олена.

Ганна Щеблєтова додає, що спілкування і волонтерство додає усім сил. «На початку роботи нас це буквально рятувало.  Бо ти не можеш піти на війну, ти не можеш взяти зброю, бо у мене діти і я не маю на кого їх залишити. Але я можу плести сітки.  Наша допомога – це наша зброя», – каже волонтерка.  

Світла нема, води нема? Йдемо і працюємо

Олеся Чеснокова – переселенка з Херсона. Жінка приходить у «Совине гніздо» плести сітки майже щодня. Також розповідає нам свою історію. «Виїжджала з другої спроби у серпні. Перша спроба була невдала: мали намір виїхати ще у квітні, але там поставили блокпост бурятів і у нас не вийшло. Вдруге пробували в серпні. І опинилися тут», – розповідає Олеся. Волонтерка каже, що плетіння сіток відволікає її від поганих думок: «Треба себе чимось себе зайнятись. Майже кожен день тут прихожу. Але залежить від вільного часу. Спілкуємося про різне. Від кулінарії до обговорень скорішої перемоги. Легше, коли приходиш волонтерити. Трохи відволікає від поганих думок і від новин з інтернету. Але коли були новини про Херсон – тут  було дуже шумно, це неможливо було не обговорювати. Ми тут і раділи, і ридали, і святкували. Було все», – розповідає Олена Чеснокова.  

Керівниця «павучків» Ганна Щеблєтова додає, що на волонтерство завжди чекають усіх охочих допомогти: ще одні руки ніколи не будуть лишніми. «Чесно кажучи, деякі місцеві мешканці нас  агресивно сприйняли, ніби ми винні у тому, що відбувається зараз в країні. Люди не розуміють, що ми теж вісім років допомагали. Там десь нас «карателями» обзивали, а тут теж, виходить, в чомусь винні. Тому ми дійсно дуже раді, коли до нас приходять ужгородці, спілкуються, допомагають, приносять каву і печиво для військових, чи власноруч сплетені шкарпетки. Це дуже цінно. І це нас усіх робить сильнішими. У нас всі дівчата і хлопці круті, просто дійсно незламані: світла нема, води нема, а ми йдемо і працюємо», – сміється Ганна.  

Аня Семенюк, спеціально для Zaholovok.com.ua

Більше світлин дивіться у розділі «Фоторепортаж»

Відео про «Сєвєродонецьких павучків» – у розділі «Мультимедіа»

Матеріал створено в рамках проєкту «Життя війни» за підтримки Лабораторії журналістики суспільного інтересу та Інституту гуманітарних наук (Institut für die Wissenschaften vom Menschen)

Scroll To Top