Ранкова кава з Нелею Лазар
З Нелею Лазар ми познайомилися завдяки волонтерам, які організували акцію для збору коштів для Павлика Мотички із діагнозом СМА. Засновниця найбільшої мережі лабораторій на Закарпатті «Астра Діа» фінансово долучилася до руху «Купи зустріч -- подаруй Павлику життя» і «придбала» зустріч і з журналісткою Zaholovok.com.ua. Зустрітися ніяк не виходило ще з літа. Але ми таки покавували і поговорили, користуючись нагодою записали «Ранкову каву».
- Ви часто берете участь у благодійних акціях. Чи вірите у те, що добро врятує світ?
- Багато людей долучаються до благодійних заходів. За моїми спостереженнями все-таки більшість - жінки. Напевно, природою закладено так, що ми маємо бути більш чутливими до своїх дітей, і водночас ми більш чутливі до проблем інших людей. У мене було велике бажання допомогти дитині (Павлику Мотичці), а також поспілкуватися з людьми. З більшістю співрозмовників я була знайома, крім того радо познайомилася і з мером. Мене вразило, що він дуже швидко відреагував на запит поспілкуватися. Ми поговорили про медицину, мер подарував мені книгу про наше місто з автографом.
З іншим учасником акції – лікарем Степаном Карабиньошем ми зустрілися випадково в лабораторії «Астра-Діа», хоч напередодні домовлялися про зустріч. Ми радо поспілкувалися, він поділився зі мною своїми планами на майбутнє. Я бажаю йому в подальшому досягнення цілей і реалізації задумів. Пізніше відбулися ще дві зустріч під час акції «Купи зустріч – подаруй Павлику життя» з депутатом райради Володимиром Комарницьким. Це близький по духу мені чоловік, ми вже давно знайомі і спілкуємося на різні теми. Також я мала зустріч із Сергієм Сідеєм, медичним директором «Деренівська Купіль». З медиками, як завжди є про що поговорити і поділитися досвідом один з одним.
- З чого Ви починали у власній справі і до чого доросли? Здоров’я людей -- це велика відповідальність, а від якісних аналізів залежить точний діагноз та тактика лікування.
- Це дуже відповідальна робота, бо ми, правильно стверджуєте, маємо справу із здоров’ям людей. На той час, коли я розпочинала бізнес, моя ціль була -- якісна лабораторна діагностика у Тячівському і Рахівському районі. Про прибутки тоді не йшлося. Найголовніше для мене було те, що я не залучала додаткові кошти від різних інвесторів. Лабораторія швидко почала отримувати своїх прихильників і лікарів, які користувалися нашими послугами, і до цього часу користуються. Вже через два роки я вирішила, і на те був свій привід, зробити крок до масштабування. Тоді ж з’явився співвласник, який мав певний досвід у медичному бізнесі. Ми вже разом почали виводити Астра-Діа на рівень мережевої лабораторії. Відкрили лабораторію в Ужгороді і одночасно, майже в кожному районі нашого краю запустили відокремлені відділення, де проводяться дотепер забори біоматеріалу. Згодом облаштували бактеріологічну та вірусологічну лабораторії. Це були послідовні кроки без залучення колосальних інвестицій. Вже у 2016 з’явилася нова співвласниця. Сьогоднішня «Астра Діа» – це жіночий бізнес.
З кожним роком ми динамічно розвиваємося, ставимо довгострокові цілі і досягаємо їх.
- Нещодавно на Закарпатті проходив бізнес-форум, де Ви були спікеркою. Серед тем заходу- як досягти вершин у бізнесі, здійснити певний прорив. Що вважаєте найголовнішим проривом у Вашій роботі?
- У нас таких було кілька, коли ми доходили до того, що потрібно робити якісь певні радикальні кроки і рухатися вперед. У 2016 - це відкриття бактеріологічної лабораторії, режимного об’єкту, де виконуються бакпосіви на різні інфекції, культивуються мікроби, виводиться чиста культура. Ми можемо виявити збудника та визначити чутливість до певних антибіотиків. І приміщення, і сам персонал на такому об’єкті має відповідати всім вимогам ліцензійних умов праці.
Одночасно ми відкрили вірусологічну лабораторію, де методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) виявляються різні віруси, інфекції та проводяться навіть генетичні дослідження.
Головне в нашій роботі - автоматизація та систематизація процесів. Все має відбуватися під контролем і по правилах, що легко відстежується завдяки ІТ технологіям.
Досягнення маємо і в напрямку маркетингу, бо це є бізнес -- основа нашої діяльності. Потрібно завжди знати, як рухатися вперед, яку маркетингову стратегію розробити та застосувати, щоб бути лідерами галузі в регіоні. Лідерство постійно підтверджується різними відзнаками і номінаціями. Наприклад для нас дуже важливою відзнакою є те, що ми стали переможцями Всеукраїнського ювілейного рейтингу «Сумлінні платники податків – 2020»! Урочиста церемонія нагородження відбудеться в Києві. Для нас це високе досягнення, цей рівень ми будемо постійно підтримувати і невпинно рухатися вперед. Навіть під час пандемії ми не зупинялися. На початку цього року відкрився наш новий лабораторний центр навпроти міської лікарні. Це дуже сучасна лабораторія, обладнана новітньою аналітичною модульною системою та іншими аналізаторами світових лідерів лабораторної діагностики - Roche, Siemens, Sysmex і т.д.
Також відкрився новий, сучасно оснащений лабораторний центр в Тячеві, де родзинкою стала скляна стіна між лабораторією і кабінетом забору крові. Так пацієнт може спостерігати за лабораторними процесами.
- Відчувається, що Ви займаєтеся тим, що любите і в чому є експерткою.
- Цей процес мені подобається, це моя ніша. Я розуміюся в лабораторній справі. Вважаю, що люди, які відчувають свою роботу, живуть нею, штовхають нашу економіку вперед. Це складно, треба пройти довгий шлях, а не просто вкласти гроші і чекати результатів.
Таких людей, що мають мету потрібно поважати, давати їм можливість розвиватися і відстоювати свою позицію. Я, починаючи свою справу, хотіла зробити щось якісне і потрібне для людей, мріяла масштабуватися і доказати собі, що мені це під силу. Добре, що я оточена такими ж людьми, як сама - фаховим колективом.
- Як Ви при такому темпі роботи відновлюєте свій ресурс? Чи маєте час на відпочинок?
- Насправді внутрішня енергія відновлюється дуже важко. Коли дитина здорова, у сім’ї повний порядок, то йде процес самовідновлення. Можу прийти додому, поспілкуватися з родиною, поїхати кудись і я вже відчуваю приплив сил і енергії. Я розумію, що у мене є своя броня, свій тил: моя сім’я, родина: мати, сестра, рідні мого чоловіка. Я маю у своєму оточенні таких людей, на кого я можу покластися. З ними поновлюю свої сили.
Відпочинок люблю, наприклад, виїхати кудись закордон, де ніби і про роботу не думаю. Як кожній жінці мені подобається шопінг. Десь можу зависнути у сітіцентрі, пройтися по бутіках. Звісно, що все не куплю, але сам процес захоплює. Приємне відчуття, коли щось гарне одягнеш і починаєш собі подобатися. Це теж позитивно впливає на самопочуття. Настрій відразу піднімається. Жіночність тішить, можна бути сильною, але залишатися жінкою.
Щоб поновити сили, людина має дбати і про своє здоров’я, у тому числі потрібно вміти відпускати проблеми. Не можу сказати, що медитую, але намагаюся з будь-якої проблеми виходити без втрати нервів. Інакше це відображається на здоров’ї. Хотілося б трохи більше спорту додати, часу не вистачає. Під час карантину, коли доступ у зали був обмежений, намагалася вдома займатися. Спорт відновлює сили.
- Які три речі вам потрібно для щастя?
- Я вже вважаю себе щасливою. Як би у мене не розвивалися події, які б не були проблеми на роботі, переконана, що я, як жінка виконала свою місію. Найголовніше -- я є мамою. Дуже добре, що я -- любляча дружина, маю коханого чоловіка. Він у мене як громовідвід, дуже добре мене розуміє. Зі мною, а я трохи імпульсивна людина, не кожен би вжився. Чоловік вміє мене розрадити і, якщо є якісь проблеми, то він ніколи не залишається осторонь. Відчувається його броня, вплив, справжність. Ці речі і дають нам відчуття щастя. Як і те, що я змогла організувати роботу, яка є справою мого життя. Бо вести бізнес у тій сфері, яка є близька душі, в якій ти добре розумієшся, це теж, вважаю шлях до щастя. Ти професіонал і ти зумів досягти якихось певних речей певного рівня. Для себе з’ясувала, що я можу, і собі і іншим людям допомогти. Сім’я, робота і ситуація в державі впливають на моє відчуття щастя у житті. Ще б у нас була більш стабільна ситуація в державі, всі б дотримувалися законів, менше було б стресів.
Також мене надихають позитивні люди. Є такі люди, які заряджають на гарні думки. Потрібно спілкуватися з такими людьми, слідкувати у соцмережах, вони вміють бути щасливими і робити щасливим оточення.
- За ким слідкуєте у соцмережах, що хорошого переймаєте?
- Взагалі мені дуже подобаються успішні люди. Ніколи нікого не копіюю, тому що вважаю себе достатньо сильною особистістю, але можу рівнятися на людей, які мені імпонують. І себе теж відношу до успішних жінок, не буду применшувати своїх досягнень. Але просто знаю свої мінуси і там, де, напевно, є мій мінус, шукаю таких людей, які в цьому напрямку мають плюсик. Я бачу, який спосіб життя веде людина, починаю рівнятися. У мене такі подруги, хороші сильні жінки. Вважаю своєю перевагою, що не відчуваю конкуренції між жінками. Взагалі вважаю, що сильні жінки не мали б конкурувати між собою. Навпаки, мали б показувати приклад, як стати успішними. Між жінками має бути солідарність. Мені здається, що на Закарпатті мало жіночих організацій, де могли б вирішуватися стратегічні проблеми з різних важливих соціально-економічних сфер. Добре було б, щоб такі жінки об’єдналися і ставили перед собою цілі. І впливали на суспільство.
- Не хочете започаткувати такий рух? Активних впливових жінок бракує у громадському секторі.
- Це дуже відповідально. У мене великий об’єм часу займає моя робота, і я ще мушу знайти якийсь час для своєї родини, сім’ї і самовідновлення. Я б долучилася. Але для лідерства треба мати більше часу та досвіду у громадській роботі.
- Чи маєте певний вислів, кредо, яким керуєтеся, використовуєте у складних ситуаціях?
- Якось мене вже запитували і я думала, що придумаю собі щось. Я собі на той час думала «ну, вигадаю». У мене їх дуже багато. Напевно, найближче до всього: «Людина творець свого щастя». Ніхто не викує і не створить, якщо ми самі не прикладемося до цього процесу. Для того, щоб відчути повний драйв якогось процесу, напевно, треба віддати свої ресурси для того.
- До речі, завжди було цікаво, наскільки є реальними сюжети фільмів, де бацили і віруси завойовуються світ. Вони це можуть зробити?
- Це зараз у тренді у всесвітньому кінематографі. Хоча і раніше було багато таких фільмів. Насправді наука зайшла далеко, тепер можна здійснювати маніпуляції з генами і вводити їх в інші організми. Цим займається наука генна інженерія.
Віруси і в природі не припиняють мутувати і ми це спостерігаємо в сьогоденні на прикладі пандемії з COVID 19.
Залежить, наскільки людство готове до таких викликів. Є люди з ослабленим імунітетом з супутніми захворюваннями такий організм має слабі резерви боротися з інфекціями.
Імунітет також послаблюють постійні стреси. Люди тепер живуть у такому світі, де вони постійно нервуються і переживають. Більшість людей і навіть молодь не буде мати тих резервів, щоб боротися з інфекціями, якщо не буде дбати про своє здоров’я. На щастя у нас наука працює задля того, щоб зберегти здоров’я людей.
Дивлюся двояко на це питання. Може бути і виклик, але може бути і рішення цієї проблеми (коронавірус) завдяки розвитку науки, розробки вакцини. Розумію, що вона буде бустерна, сезонна вакцина, тому що рівень антитіл падає, імунітет проти коронавіруса слабшає і я це спостерігаю по статистиці у нашій лабораторії. Відповідно при повторному контакті з вірусом реакція імунної системи буде не та. При повторному щепленні організм почне знову виробляти антитіла, буде покращуватися клітинний імунітет і ми будемо захищені.
Нас рятують і рятуватимуть вчені, я надіюся на їхні світлі голови. Вони справді спроможні подолати великі проблеми.
Є і генетичні хвороби, які можна побороти завдяки генній інженерії і медицині. Зокрема, і СМА (спинально- м’язову атрофію). Цей укол, який коштує мільйонів, і на який дітям збирають усім світом, він редагує саму ДНК. Він її може змоделювати так, що процес м’язової атрофії припиниться.
- Хто зараз небезпечніший: віруси чи бактерії. Бо раніше багато смертельних хвороб були спричинені насамперед бактеріями.
- Небезпечне і те, і те. Навіть такі бактерії , які давно у всіх на слуху - стафілококи, стрептококи, кишкова паличка вони теж небезпечні. Через те, що багато-хто неправильно лікується, легковажить ліками, у великої кількості людей вже існує антибіотикорезистентність. Самолікування та хаотичний прийом антибіотиків або незавершений прийом породжує супербактерії. Коли імунітет у людини слабшає, ця бактерія розмножується і її якось треба знешкодити, вбити. Якщо ж в організмі людини є певна резистентність до антибактеріальних препаратів , то дуже важко підібрати антибіотикотерапію, привичні бактерії у вигляді стафілокока і стрепотокока можуть бути смертоносними. До цього треба відноситися з дуже великою відповідальністю.
На будь-які бактерії, віруси, паразити організм людини виробляє захист - імунітет. Але якщо йде мова про інфекційні захворювання, які давно вивчені і ми можемо запобігти їхньому поширенню, бажано не нехтувати щепленням.
Лише в організмі віруси можуть продовжувати свій рід, адже для цього їм потрібна клітина. У природі віруси живуть завжди, але погода впливає на їхню здатність виживати поза організмом та швидко мігрувати від людини до людини.
Віруси жити і розмножуватися в міжклітинному просторі не можуть. Їм треба якимось чином потрапити в клітину, використати наш генетичний матеріла для копіювання собі подібних, зруйнувати клітину і йти далі.
Більшість мікроорганізмів у нашому оточенні не є патогенними, а частіше навіть корисними, адже тренують наш імунітет. Є одне хороше загальне правило: здоровий мікробіом - це різноманітний мікробіом. Він містить широкий спектр різновидів бактерій, що живуть усюди в нашому тілі й на ньому.
У цю сукупність поряд з корисними входять і шкідливі (патогенні) бактерії. Шкода чи користь залежать від кількості хвороботворних мікробів в організмі людини. Наприклад, кишкова паличка – невід’ємна частина мікрофлори, але при наявності сприятливих умов вона активно розмножується, виділяючи токсини, які отруюють організм. Результатом стають запальні процеси в кишечнику, нирках, сечовому міхурі та інші неприємності.
- Наше традиційне питання: чи вживаєте ви каву, яку саме, подобається це ритуал?
- Я дуже люблю каву і розумію, що бувають такі моменти, що не можу її вживати. Сказати, що мене кофеїн якось бадьорить, то зранку – так. Після обіду я цього не відчуваю і намагаюся каву не вживати. Дивлюся на це питання як медик. Зранку збадьорилася, в обід можу дозволити, увечері -- у дуже рідкісних випадках. Організм має готуватися до сну. Зайвий вихід кортизолу для організму є непотрібним.
Каву люблю у будь-якому вигляді: чи це капучіно, чи американо, еспресо. Люблю кав’ярню «Смаголіно». Не буваю тут часто, але якщо вже зайду, то кава дуже смакує!
Ірина Бреза, спеціально для Zaholovok.com.ua
Фото: Аня Семенюк
P.S.
Ми любимо вранці пити каву. Часто п’ємо її у компанії з цікавими людьми. Чуємо при цьому цікаві думки, які інколи розважають, часом – змушують замислитись, і все більше викликають бажання записати їх і поділитися з читачами нашого сайту. Тому започаткували рубрику «Ранкова кава». Усього з кількох запитань (частина – із знаменитої анкети Марселя Пруста), тільки щоб вдало розпочати інформаційний день за горнятком кави у гарному товаристві. Чекаємо Ваших пропозицій щодо осіб, яких Ви хотіли б "почути" за "ранковою кавою".
Ваш Zaholovok.com.ua