Мотивувати через ІТ

Ромських дітей на Закарпатті навчатимуть програмуванню

На Закарпатті для ромських дітей планують запровадити заняття з  базового візуального програмування, аби мотивувати учнів вчитися та розвиватися. Наразі для цього триває навчання менторів – вчителів та громадських діячів, які працюють з ромськими дітьми, готові навчатися нового та передавати свої знання школярам, використовуючи ігрову методику. З майбутніми ІТ-менторами працюють тренери з Мальти. Після тренінгу на учасників чекає інтенсивний онлайн курс із базового програмування. Після завершення навчання ментори у своїх містах і селах навчатимуть дітей створювати анімації, прості ігри та цифрові історії. Для цього школярі матимуть усе необхідне обладнання, ноутбуки та навіть Lego-роботів.


Національна координаторка мережі REYN-Україна та голова благодійного фонду «Благо» Елеонора Кулчар,  у коментарі zaholovok.com.ua розповіла, що у 2023 році мережа REYN-Україна та БФ «Благо» виграли грант від угорських партнерів  Partners for Democratic Change Hungary, в результаті якого отримали 67 ноутбуків для навчання та роботи з ромськими дітьми в Україні. Наразі у навчанні IT-3D в Ужгороді беруть участь 15 педагогів та представників громадськості не тільки із Закарпаття: є учасники з Берегова, Мукачева, Ужгорода, Тур’ї Пасіки, а також з Черкас та з Одеси.

Елеонора Кулчар

«Усі – дуже різні. Закарпаття – це більше вчителі та працівники державних шкіл, а Одеса, Черкаси – представники фондів, з якими ми працюємо вже дуже давно. Зараз тренери з Угорщини та Мальти (фонд «Global Human Dignity» («Глобальна людська гідність» – Ред.) проводять для них навчання за програмою IT-3D. Вони готують менторів, які працюватимуть з ромськими дітьми на місцях. І навчатимуть дітей базового програмування. Наш спільний проєкт передбачає, що після успішного завершення навчання ментори отримають техніку для роботи.

Ми, як ініціатори та координатори цього проєкту, завдяки нашим угорським партнерам, уже отримали 67 ноутбуків для ромських дітей. Власне, завдяки цьому і маємо зараз можливість проводити навчання. Цей тренінг присвячений покращенню освітнього рівня ромів – від дітей до дорослих. Це буде ще один із кроків інтеграції ромів у наше суспільство», – розповіла Елеонора Кулчар.

Габор Дароці (Daróczi Gábor), виконавчий директор фонду «Global Human Dignity», зазначив, що наразі тренінг для менторів, які працюватимуть з ромськими дітьми, триває три дні, протягом яких учасники з різних регіонів України навчаться основ скретч-програмування (візуальна мова програмування, яка дозволяє створювати власні інтерактивні  цифрові історії, прості ігри, анімацію. – Ред.), а далі на них чекає онлайн-курс.

Тренери тренінгу для ромських активістів
Учасники заходу під час наа=вчання
Учасники тренінгу
Учасники навчаються основам програмування

Після завершення – робота з дітьми на місцях. Загалом проєкт «Afterschool Geekery» об’єднує учасників не лише з України, а й із сусідніх Словаччини та Угорщини. 

«Зараз мій колега Пітер вчить майбутніх менторів скретч-програмуванню. Scratch від MIT –  Massachusetts Institute of Technology (Массачусетський технологічний інститут – Ред.) – найбільшого у цій сфері, власне, і був створений з одною метою – вчити тих дітей, які важко пишуть та читають, які ніколи не вивчали програмування і мови програмування. За допомогою Scratch вони можуть вивчати кодування на базовому рівні. А відтак –  створити просту гру, чи, наприклад, анімацію», – розповів Габор Дароці. 

За словами Габора, тренери можуть передати ці навички базового програмування майже усім дорослим, які мають початковий рівень володіння комп’ютерами і не бояться техніки.

«Це найважливіше – не боятися.  Ми даємо їм базові знання про те, як навчати дітей і як їх зацікавити. Забезпечимо менторів технікою і плануємо закупити Lego Robot Kit для кожного місця, де відбуватимуться ІТ-заняття. Ми з досвіду знаємо, наскільки це цікаво дітям. Lego – це завжди велика радість, а Lego-роботи – це початок для створення програм, які дозволяють керувати роботами. Це фантастична річ, щоб викликати у дітей бажання вчитися», – запевняє Габор Дароці. 

Пітер Мікес під час навчання
Учасники тренінгу з базового програмування
Учасники вчаться працювати з лего-роботами
Вивчення основ програмування під час тренінгу

«Знаєте, у нас не дарма така назва проєкту – «Afterschool Geekery». Раніше слово geek мало негативне значення, але зараз воно використовується у смішному та доброму сенсі та означає «захоплений комп’ютерами». Ми хочемо, щоб ці діти ставали ентузіастами у роботі з комп’ютерами, з програмуванням і, хто зна, можливо між ними з’явиться новий Білл Гейтс чи Ілон Маск. І він буде із маленького українського села», – додає Габор.

Тренер Пітер Мекіс (Péter Mekis) під час проведення тренінгу для майбутніх менторів, які працюватимуть з дітьми, закликає учасників відшукати в собі внутрішню дитину, аби повністю поринути в процес, зрозуміти, як це все працює і в майбутньому повторити це уже у себе на занятті.

«Якщо ви знайдете внутрішню дитину в собі, то вам дуже сподобається цей тренінг. Основне – ігрова методика. Ми використовуємо метод гри і перетворюємо навчання на цікавий ігровий процес. Це захоплює учнів», – каже Пітер Мекіс.

Він – угорець за національністю, але живе на Мальті. Має неабиякий досвід роботи з дітьми, в тому числі ромськими, зараз працює над розробкою спеціального мобільного додатку, який би допомагав дітям, які живуть у непростих умовах, вивчати букви та вчитися читати.

Пітер Мекіс

Пітер під час спілкування з учителями із України на тренінгу розповідає зворушливу історію, як він жив і працював у притулку для біженців в Угорщині. Там було близько 30 ромських дітей з Ужгородського району, із села Демечі.  Більшість із них ніколи не були у школі.

«Робота з ними – це був один із найважчих, але один із найцікавіших досвідів у викладанні. Я багато чого навчився у цих дітей. І раджу також вам бути відкритими, почати вчитися від дітей, з якими працюєте, цікавитися ними, проживати їхнє життя», – сказав Пітер Мекіс.

Пізніше у коментарі zaholovok.com.ua Пітер Мекіс розповів, що наразі допомагає майбутнім менторам вивчити платформу для програмування. «Ми будемо вчитися базовому програмуванню, створюватимемо прості ігри, анімації та цифрові історії. Ми вчимо людей, як це робити так, ніби вони діти і це ми робимо для того, щоб також показати навчальну методологію для них самих, щоб вони могли отримати знання та вчити дітей», – пояснив Пітер Мекіс.

Він додав, що після триденного тренінгу на учасників, які стануть менторами дітей, чекає інтенсивний онлайн-курс, який триватиме місяць. Усі починають з базового рівня, який не вимагає особливих навичок у програмуванні: Пітер запевняє, що навчитися може кожен дорослий, який не боїться комп’ютера та вміє  користуватись мишкою.

«Ми також  вивчатимемо і методологію, яка може використовуватись для навчання непривілейованих дітей, як використовувати програмування як інструмент, а не як ціль. Ціль –  впевнені у собі, мотивовані та творчі діти», – каже Пітер Мекіс.

Учасники тренінгу

На питання, яким чином проводитимуться навчання для дітей, якщо вони, до прикладу, мають погані навички з читання та писання, Пітер відповідає, що це саме те, що може спонукати дітей вчитися краще:

«Це непростий кейс, і він, як на мене, незвичайний для ромських дітей в Україні. Але так ми зацікавлюємо їх вчитися і ми не звертаємо увагу на їхній бекграунд. Відколи ми використовуємо це візуальне програмування, багато дітей краще знають створювати код, ніж писати ручкою. Але на якомусь етапі вони точно матимуть мотивацію навчитись добре читати і писати, бо це їм буде потрібно для продовження навчання».

Пітер Мекіс додає, що під час роботи з дітьми команда створила скретч-програми, які допомагають дітям з алфавітом та читанням. Також він працює над розробкою спеціального мобільного додатку, який вчить дітей розпізнавати букви «Це щось схоже на Duolingo, але про базову грамотність. Це було зроблено для непривілейованих дітей. І я почав цю роботу саме завдяки закарпатським дітям», – каже Пітер.

Загалом проєкт триватиме протягом двох років. Команда працює над тим, щоб у кожному місті чи селі, де працюватимуть ментори з дітьми, була спеціально обладнана кімната чи клас з усім необхідним, включаючи ноутбуки та  Lego-роботи, аби заняття з ІТ проходили регулярно.

Робота зі скретч-програмуванням

*Довідка: Закарпатський обласний благодійний фонд «Благо» заснований у 2003 р. Протягом всього часу Фонд працює з ромськими громадами м. Ужгород та Закарпатської області. Робота фонду спрямована на освіту та розвиток ромських дітей та їх сімей, відстоювання їх прав, соціалізацію та інтеграцію у суспільство. З початком повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України  Фонд допомагає також внутрішньо переміщеним особам, організовує їх проживання та підтримку.

З  2018 року ЗОБФ «Благо» та його керівниця Елеонора Кулчар координує Мережу REYN-Україна.

Мережа працює по всій території України та має чотирьох регіональних координаторів у таких областях:  Одеська, Хмельницька, Черкаська, Львівська. Мережа REYN-Україна об’єднує освітян, соціальних працівників, медиків, батьків, представників влади, організації та волонтерів, які працюють з ромськими дітьми та прагнуть підвищувати власний професіоналізм та удосконалювати підходи до роботи. REYN-Україна є частиною великої міжнародної родини REYN до якої входить 11 країн Європи, серед яких і Україна.

 

Аня Семенюк, спеціально для zaholovok.com.ua

Фото авторки та з офіційної сторінки мережі REYN-Україна

Scroll To Top