Новини

Кожен третій злочин на Закарпатті допомагають розкрити спецсобаки

Сьогодні в кінологічному центрі ГУ УМВС України в Закарпатській області – 27 спеціально тренованих собак. В основному – вівчарки, але є ще спанієлі, лабрадори, ротвейлери . Більшість собак закуповують. Ціна однієї хорошої вівчарки (з відповідними документами та родословною) – від 500 у.о. Найпопулярніше ім’я для міліцейського собаки – Мухтар.

 


«Собачі викрутаси»

Начальник обласного кінологічного центру, підполковник міліції Олександр Лазар пояснює: «Мухтари» бувають розшукові та патрульні.  Останніх використовують для охорони громадського порядку - суто для патрулювання містом та під час масових заходів. Розшукових собак вчать виявляти зброю, вибухівку, наркотики. Крім того, використовують для пошуку злочинців, стріляних гільз, власників речей. При затриманні, собака вміє переключатися на серйознішого злочинця. До прикладу, якщо злочинець стріляє – собака переключається на цього зловмисника, адже він може поранити працівника міліції. Усіх чотирилапих навчають витримці, долати смугу перешкод,  та різним командам: «сидіти», «лежати», «місце», «охороняти», «до мене» і т.д. До того ж, команди подаються як голосом, так і жестами. Бо ж є ситуації, коли потрібно діяти безшумно, аби не сполохати злочинця.

 

«По гарячих слідах»

Чи не найбільше злочинів серед своїх «колег» розкрила лабрадор Саманта. Кожен третій злочин міліціонери розкривають завдяки спеціально тренованим псам. Вони знають своє діло. «Минулого року, - пригадує Олександр Лазар, - ми виїжджали на станцію Занька, на Воловеччині. Там було скоєно вбивство у гірській місцевості. І собака від трупа, десь кілометрів за два, привела нас до хати. Там ми затримали злочинця».

 

«А от Діна, - хизується її господар Семен Поцко, - нещодавно врятувала життя. Це було в Іршаві. Люди заявили про зникнення літнього чоловіка. Він вийшов з дому і не повернувся. Протягом доби ми шукали його з собакою і, врешті, Діна привела до дідуся. Він лежав серед кукурудзяного поля і не рухався. Виявилося, чоловік знепритомнів. Хтозна, скільки б він іще там пролежав, якби не вівчарка. Як потім казали лікарі, іще кілька годин такого лежання під палючим сонцем для чоловіка могли стати смертельними». Крім того, нещодавно трирічна Діна з Мукачева стала переможницею обласних змагань серед службових собак. Вона втерла носа 12тьом конкурентам. За кілька днів ця енергійна мукачівка вирушить до Одеси, захищати честь області. Там змагатиметься за звання найкращого міліцейського собаки України. Зараз закарпатських «Мухтарів» інтенсивно тренують і годують, адже за кілька днів іще двоє найкращих (для страховки Діні) поїдуть до Одеси.

 

«Служба-службою, а обід за розкладом»

До речі, смачні наїдки для вухатих і хвостатих ось уже 20 років з Любов’ю готує Любов Куриленко. З її слів, найкраще харчування для собак – це м'ясо і побільше. Так само в собачому раціоні мають бути каші та овочі. «Готуємо різні каші: вівсяні, пшеничні, ячмені, кукурудзяні, гречані. Спочатку варимо бульйон, відварюємо м'ясо, натираємо сирі овочі (буряк, моркву). Потім цим бульйоном заливаємо кашу. Воно вже не вариться, а лише запарюється, щоб залишилися всі вітаміни», - розповідає пані Люба. За раз собака з’їдає два літри поживної каші. Іноді до раціону додають сухий корм. Гавкунів годують зранку та ввечері і ті, схоже, не бідують.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.