У більшості дітей одними з найчастіших захворювань вважаються ГРВІ та інші ураження верхніх дихальних шляхів. Це пов'язано з особливістю місцевого імунітету — він недостатньо розвинений для захисту від збудників, які в осінньо-зимовий період постійно перебувають у повітрі. Цьому сприяють дитячі колективи, у яких легко поширюється інфекція, часті гіповітамінози та переохолодження. При цьому одна з частих скарг — вологий кашель із мокротинням. Він виникає у більшості дітей, які відвідують дитячий садок або школу. Батьків турбує постійне відкашлювання, проте слід пам'ятати — кашель необхідний організму як захисний механізм, і насамперед слід допомогти дитині позбутися мокротиння, що накопичується. Для цього застосовують відхаркувальні (у тому числі подорожник у формі сиропу).
Причини появи мокротиння
Щоб правильно підібрати лікування, необхідно знати, чому виник описаний стан. Для цього може бути кілька причин:
- Інфекційні процеси в носоглотці. У цьому випадку мокротиння не утворюється в дихальних шляхах, а стікає по задній поверхні носоглотки у трахею. Відкашляти його значно складніше, тому що не може повноцінно сформуватися кашльовий рефлекс.
- Фарингіт та ларингіт. Стають причиною кашлю через сильне подразнення слизової оболонки. Можуть відчуватися першіння та свербіж. Слизу при цьому виробляється порівняно невелика кількість.
- Трахеїт і бронхіт. При цьому уражаються ділянки дихальних шляхів, які активно виробляють мокротиння, тому спостерігатиметься характерний вологий кашель із великою кількістю секрету.
- Бронхопневмонія та пневмонія. За такого обсягу уражень найяскравіше проявляється загальна інтоксикація, що супроводжується вологим кашлем.
- Алергічні реакції. На тлі бронхіальної астми утворюється невелика кількість склоподібного мокротиння, яке дитині важко відкашляти.
Також батьки можуть помічати появу у дитини нападів кашлю при гастроезофагеальному рефлюксі. Через закидання шлункового вмісту в стравохід під час сну запалюється слизова оболонка глотки, і в дихальних шляхах накопичується велика кількість слизу.
Через різноманітність можливих причин лікарі завжди проводять ретельну діагностику, щоб визначити, чим лікувати виявлену патологію.
Принципи лікування
Є кілька правил, яких варто дотримуватись у лікуванні станів, що супроводжуються продуктивним кашлем:
- оскільки вологий кашель необхідний організму, за його появи ніколи не призначають протикашльові засоби;
- рідке мокротиння легше відкашлюється, тому лікарі рекомендують відхаркувальні препарати;
- якщо у мокротиння змінився колір чи консистенція, варто повідомити про це лікаря.
Решта способів лікування спрямовані на знищення збудників (антибіотики) та на відновлення загального самопочуття.