
У четвер, 21 вересня, в Ужгороді стартує Карпатський гірський міжнародний кінофестиваль (CMIFF). Фестиваль присвячений горам, сталому туризму та збереженню природи. За чотири дні фестивалю глядачі можуть переглянути 36 фільмів. У програмі – повнометражні та короткометражні стрічки, пов’язані з темою гір.
Як повідомили організатори CMIFF, цьогоріч до програми кінофестивалю увійшли як українські, так і іноземні стрічки з усього світу – Польщі, Німеччини, Словаччини, США, Ісландії, Нідерландів, Болгарії, Іспанії, Великої Британії та інших країн. Цьогоріч було зроблено фокус на документальному кіно. На показах у глядачів та глядачок буде можливість поспілкуватися з автор(-к)ами стрічок, зокрема з режисеркою Олесею Моргунець-Ісаєнко, Дмитром Грешко, Владіміром Моравеком та іншими.
Фільмом-відкриттям фестивалю стала стрічка «Король Лір: як ми шукали любов під час війни» режисера Дмитра Грешка, яка була знята в Ужгороді в 2022 році. А фільмом-закриттям став документальний фільм Максима Мельника «Три жінки», який змальовує життя у селі Стужиця Закарпатської області.
«Кожного року ми стараємося відбирати фільми, які б могли позитивно вплинути на місцеві громади та показати приклади позитивного співіснування суспільства в гірській місцевості. Також пріоритетом кінофестивалю є і освітня програма, де ми розвиваємо теми екології, кіно та сталого туризму і активного відпочинку. Для популяризації Карпатського регіону ми також запровадили фотоконкурс. Таким чином в комплексі всі ці заходи сприяють розвитку та популяризації Карпатського регіону як для українців та і іноземних гостей», – коментує вибір цьогорічної програми директор фестивалю режисер-документаліст Дмитро Грешко.
Окрім показів протягом фестивалю, планується серія лекцій та панельних дискусій:
Дискусії про кіно під час війни:
- Панельна дискусія за участі представників влади, кіноіндустрії та кінокомісій України;
- Лекція «Знімай і впливай: роль документального кіно в суспільстві» від програмерки Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA Юлії Коваленко;.
Лекції про туризм:
- Досвід туристичних гідів під час війни
- Як зібратись в перший похід
Лекції про природу та екологію:
- панельна дискусія «Стан екології в Карпатському регіоні під час війни» з Олесею Моргунець-Ісаєнко (режисерка фільму «І кожна річка»);
- панельна дискусія з Іванною Трофименко (ГО «Чисто.Де»), Оксаною Станкевич-Волосянчук (ГО «Екосфера»), Олександром Ковалем («Фрі Свидовець»).
Також в рамках фестивалю відбувається фотоконкурс «Життя Карпат» у співпраці з Frankfurt Zoological Society. В рамках фотоконкурсу буде обрано трьох переможців в різних категоріях. Подати роботи можна до 1 жовтня. Усі подробиці за посиланням.
Програма Карпатського гірського міжнародного кінофестивалю 2023
21.09.2023, ЧЕТВЕР
18:00 Відкриття кінофестивалю та показ документального фільму Король Лір: як ми шукали любов під час війни. Режисер Дмитро Грешко (Україна, 2023). Обговорення фільму з режисером та героями фільму (Театр ляльок «БАВКА»)
21:00 Конкурсна програма: документальний фільм Альпенленд. Режисер Роберт Шабус (Австрія, 2022, 88 хв). (Театр ляльок «БАВКА»)
22.09.2023, П’ЯТНИЦЯ
15:00 “Кіно під час війни”. Панельна дискусія за участі представників влади, кіноіндустрії та кінокомісій України. (Закарпатська академія мистецтв)
17:00 Лекція “Знімай і впливай: роль документального кіно в суспільстві”, Юлія Коваленко – кандидатка культурології, кінокритикиня, програмерка Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA (Закарпатська академія мистецтв)
17:00 Майстер-клас “Як зібратись в перший похід” Юлія Лампека, представниця магазину спортивного одягу та спорядження Gorgany. (Театр ляльок «БАВКА»)
19:00 Конкурсна програма: документальний фільм Адам Ондра: розсуваючи межі. Режисери Ян Сіманек та Петр Заруба (Чехія, Італія, 2022, 77 хв) (Театр ляльок «БАВКА»)
21:00 Конкурсна програма: документальний фільм Снилась мені полонина. Режисер Роберт Жураковський (Польща, 2022, 83 хв) (Театр ляльок «БАВКА»)
23.09.2023, СУБОТА
12:00 Панельна дискусія “Стан екології в Карпатському регіоні під час війни”. Спікери: Олеся Моргунець-Ісаєнко (режисерка фільму “І кожна річка”), Руслан Бабіля (ГО «Чисто.Де»),
Оксана Станкевич-Волосянчук (ГО «Екосфера»), Олександр Коваль («Фрі Свидовець») (Закарпатська академія мистецтв)
13:00 Позаконкурсна програма Позаконкурсна програма актуальних коротких метрів (91 хв), обговорення фільмів з режисерами (Театр ляльок «БАВКА»)
15:00 Конкурсна програма: короткометражні документальні фільми “Частина I – Спорт” (70 min)
Обговорення фільмів з режисерами. (Театр ляльок «БАВКА»)
17:00 Позаконкурсна програма І кожна річка. Режисерка Олеся Моргунець-Ісаєнко (Україна, 2022, 80 хв) Обговорення фільму з режисеркою. (Театр ляльок «БАВКА»)
19:00 Конкурсна програма: Короткометражні ігрові фільми (83 min) Обговорення фільмів з режисерами. (Театр ляльок «БАВКА»)
21:00 Конкурсна програма: документальний фільм Ми не згаснемо. Режисерка Аліса Коваленко (Україна, Франція, Польща, 2022, 88 хв) (Театр ляльок «БАВКА»)
24.09.2023, НЕДІЛЯ
12:00 Лекція «Досвід туристичних гідів під час війни». Спікери: Марія Заболотна та Костянтин Балабанов (Закарпатська академія мистецтв)
13:30 Конкурсна програма: Короткометражні анімаційні фільми (58 min) (Театр ляльок «БАВКА»)
15:00 Конкурсна програма: Короткометражні документальні фільми “Частина II – Суспільство” (81 min) (Театр ляльок «БАВКА»)
16:30 Конкурсна програма: документальний фільм Гірські провідники. Режисер Павол Барабас (Словаччина, 2022, 68 хв) (Театр ляльок «БАВКА»)
18:00 Позаконкурсна програма: Бандити про баладу. Режисер Владімір Моравек (Чехія, Словаччина, 2022, 84 хв), обговорення фільму з режисером. (Театр ляльок «БАВКА»)
20:00 Закриття кінофестивалю, оголошення переможців кіноконкурсу та фотоконкурсу. Показ документального фільму закриття Три жінки. Режисер Максим Мельник (Німеччина, 2022, 84 хв) (Театр ляльок «БАВКА»)
Повний список фільмів CMIFF:
Документальні повнометражні фільми
«Три жінки», реж. Максим Мельник (Німеччина)
«Снилась мені полонина», реж. Роберт Жураковський (Польща)
«Адам Ондра: розсуваючи межі», реж. Ян Сіманек та Петр Заруба (Чехія, Італія)
«Ми не згаснемо», реж. Аліса Коваленко (Україна, Франція, Польща)
«Гірські провідники», реж. Павол Барабас (Словаччина)
«Альпенленд», реж. Роберт Шабус (Австрія)
Короткометражні документальні фільми. Частина 1 - Спорт
«Народжений допитливим», реж. Джулія де Гузман (США)
«Сванетія – прихований рай», реж. Філіп Айзенберг (Австрія)
«Право Ліво – фільм про повороти», реж. Самуель МакМехон (Швейцарія)
«Операція «Шпиль півдня»: Електричний проспект», реж. Георгі Кезеров, Стоіл Дімітров (Болгарія)
«Мій фантом», реж. Лайн ван ден Берг (Нідерланди)
Короткометражні документальні фільми. Частина 2 - Суспільство
«Вівчар», реж. Маттіас Жуло, Люсьєн Ру (Швейцарія)
«Зима йде, минає», реж. Андреа Каліновá (Словаччина)
«Причал», реж. Вікторія Семенова, Павло Семенов (Україна)
«Узи природи», реж. Свен Пітоом, Гріма Ірмудотір, Джонатан Дамборг (Ісландія)
«Наступний день», реж. Гленн Дюмортієр (Бельгія)
«ДОВКОЛА», реж. Флора Боровик (Україна)
«Алло, я на горі», реж. Ліза Пирожкова (Україна)
Короткометражні ігрові фільми
«На краю», реж. Маттео Сандерс (Австрія)
«Поки тут тихо», реж. Олена Подолянко та Новруз Хікмет (Україна)
«Іди в ліс», реж. Люсі Прост (Франція)
«Нагорода для Бернадетт», реж. Андреас Ельсенер (Швейцарія)
«Велика маленька війна», реж. Мирослав Латик (Україна)
Короткометражні анімаційні фільми
«Легенда Золотого Рогу», реж. Лі Вучко (Словенія)
«Гігант і насіння», реж. Сара Шабані (Німеччина)
«Еголенд», реж. Ігнасій Лопес Фабрегас (Іспанія)
«Хижий виклик», реж. Карні Аріелі, Сол Фрід (Велика Британія)
Позаконкурсна програма актуальних коротких метрів
«Герман Хубер – цінність часу», реж. Том Дауер (Німеччина)
«Жорсткий», реж. Марчін Поляр (Польща)
«Зникнення Януша Кларнера», реж. Францішек Бербека (Польща)
«Харків Мʼюзік Фест відбувся», реж. Вʼявеслав Туряниця (Україна)
«Вмираючий лебідь», реж. Стівен Фінглтон (Україна)
«Поламані», реж. Соломія Томащук (Україна)
Позаконкурсна програма повних метрів
«Король Лір: як ми шукали любов під час війни», реж. Дмитро Грешко (Україна)
«І кожна річка», реж. Олеся Моргунець-Ісаєнко (Україна)
«Бандити про баладу», реж. Владімір Моравек (Чехія, Словаччина)

Конкурсні програми буде оцінювати журі у складі кандидатки культурології, кінокритикині, програмерки Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA Юлії Коваленко, режисерки Олесі Моргунець-Ісаєнко, продюсера та співзасновник камерного кінотеатру в Києві KINO42 Іллі Гладштейна та продюсерки документального фільму відкриття «Король Лір: як ми шукали любов під час війни» - Поліни Герман.
Нагадаємо, 4-й Карпатський Гірський Міжнародний кінофестиваль (CMIFF) відбуватиметься з 21 по 24 вересня в місті Ужгород в Закарпатському академічному обласному театрі ляльок «Бавка» і Закарпатській академії мистецтв.
Організатори: Закарпатська фільмкомісія, Закарпатська обласна рада, Закарпатська обласна військова адміністрація, Ужгородська міська рада, Закарпатський академічний обласний театр ляльок «БАВКА».
