Від 19 вересня на Закарпатті перебуває Консультативна місія ЄС з оцінки ризиків та загроз, пов'язаних із надзвичайною ситуацією на території діяльності ДП «Солотвинський солерудник».
Метою візиту експертів є комплексна оцінка загроз та ризиків в районі сольових шахт смт Солотвино, а також визначення основних етапів для наступних кроків в ліквідації надзвичайної ситуації, що склалась на території солерудника.
Нагадаємо, ще з лютого 2007 року ДП «Солотвинський солерудник припинив свою діяльність по видобутку кам'яної солі, також було закрито підземне відділення Української алергологічної лікарні. Сталось це внаслідок некерованого затоплення гірничих виробок. З часом поверхня шахтного поля почала просідати утворюючи величезні вирви (карсти), котрі поступово заповнюються водою.
У небезпечній зоні деформації земної поверхні опинились 292 житлові будинки та об'єкти інфраструктури смт Солотвино. Дану подію було класифіковано як надзвичайну ситуацію державного рівня.
Процес утворення карстових проваль триває й досі. У квітні 2015 року відбувся провал ґрунту глибиною близько 45 метрів поблизу Солотвинського водоканалу, виникла загроза руйнування 3-х опор ліній електропередач, які у подальшому було перенесено на безпечну відстань. Людських жертв не було. Інтенсивний розвиток екзогенних геологічних процесів (утворення карстів) не зупиняється, і це загрожує не лише населенню Солотвина, а й порушенням екологічної безпеки сусідніх країн. Адже окрім активних карстоутворень існує ймовірність потрапляння солоної мінералізованої води у річку Тису, що спричинить загибель прісноводних організмів та вплине на її прибережні смуги. Також, не варто забувати що Тиса є лівою й найбільшою притокою Дунаю, тож це може мати вплив на екологію кількох європейських держав
Представники експертної місії Євросоюзу провели у Солотвині ряд засідань із представниками Мінагрополітики, керівництвом Закарпатської області, Управління ДСНС та іншими зацікавленими особами. Також спільно із українськими фахівцями-геологами оглянули провалля на території солерудника та прилеглих до його території вулиць та будинків у селищі, провели оцінку зсувів та тріщин.
З метою подальшої експертної оцінки проведено відбір проб води у карстових проваллях, для чого залучено працівників Воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону Управління ДСНС України в Івано-Франківській області та водолазів Хустського водолазно-рятувального відділення У ДСНС України у Закарпатській області. Протягом двох днів рятувальники під чітким керівництвом експертів ЄС здійснювали відбір води на території озера Чорний Мочар та в місцях карстових проваль. Після детального вивчення ситуації фахівцями Консультативної місії ЄС буде розроблено рекомендації, що визначатимуть наступні кроки для правильного вирішення цієї проблеми.