Новини

Грудневі вибори у громадах Закарпаття: хто для чого об’єднався та як проходить виборча кампанія

У жовтні 2019 року Центральна виборча комісія оголосила перші вибори у 86 об’єднаних територіальних громадах у 22 областях України. Із них 9 – на Закарпатті. Усього в області налічується 15 територіальних громад, із них 9 – новоутворені, саме в них 22 грудня відбудуться перші вибори голів селищних чи сільських рад, а також вибори депутатів до місцевих рад.

Вибори відбудуться у шести районах Закарпаття. У Берегівському районі у Косонівській територіальній громаді, у Великоберезнянському - у Великоберезнянській селищній громаді, у Іршавському – у Довжанській, Зарічанській, Кам’янській, у Мукачівському – у Горондівській, у Свалявському – Керецківській сільська, в Ужгородському – Оноківській та Холмківській. Крім цього, у Полянській ОТГ відбудуться довибори депутатів у зв’язку з приєднанням до громади села Солочин.

Востаннє на Закарпатті вибори до ОТГ відбувалися ще у 2017 році, тоді обирали голову та депутатів Баранинської об’єднаної територіальної громади. За чотири роки в області успішно утворилися всього 6 об’єднаних територіальних громад, а деякі з новоутворених чекали на об’єднання майже 3 роки. Експерти часто наголошують, що Закарпаття було готове до запуску децентралізаційної реформи, однак бажання громад, які мали намір утворитися добровільно, ігнорувало попереднє керівництво Закарпатської ОДА.

В яких громадах відбудуться вибори

8 із 9 новоутворених ОТГ – сільські громади, крім однієї –Великоберезнянської селищної громади. До складу цієї громади увійшли - селище Великий Березний та села Бегендяцька Пастіль, Костева Пастіль, Розтоцька Пастіль і Руський Мочар. Населення цієї ОТГ складатиме – 8409, площа - 68.1 км2.

Довжанська сільська громаданаразі єдина, яка утворена на межі двох районів – Іршавського та Хустського. До цієї ОТГ увійшли села Довге та Приборжавське, що на Іршавщині і села Каллів, Липецька Поляна, Ожоверх, Слоповий, що на Хустщині. Чисельність населення цієї громади складатиме 13165 осіб, площа - 158.9 км2. За кількістю населення саме ця ОТГ є найбільшою із усіх дев’яти новоутворених.

Ще дві нові територіальні громади з’явилися в Іршавському районі – Зарічанська та Кам’янська. УЗарічанську ОТГоб’єдналися чотири села - Вільхівка, Гребля, Заріччя та Нижнє Болотне. Населення ОТГ – 8363, площа - 41.54 км2.Кам’янська ОТГутворилася у складі восьми сіл - Арданово, Богаревиця, Воловиця, Дунковиця, Кам'янське, Мідяниця, Сільце та Хмільник. Чисельність населення цієї громади становитиме 9447 осіб, площа - 71.58 км2.

Косонська сільська громада, що на Берегівщині, утворилася у складі восьми сіл - Гетен, Запсонь, Каштаново, Косонь, Мале Попово, Попово, Рафайново та Шом. Населення громади – 7908 осіб, площа - 97.01 км2.

На Мукачівщині у Горондівську територіальну громаду об’єдналися всього два села – Горонда та Страбичово. Населення громади після об’єднання – 7227 осіб, площа - 37.47 км2.

У Свалявському районі також з’явилася ще одна громада –Керецківська. У цьому випадку в громаду об’єдналися села Березники та Керецьки. Населення громади – 7296, площа - 171.01 км2.

Ще дві об’єднані територіальні громади проведуть вибори 22 грудня на Ужгородщині. Мова йде про Оноківську та Холмківську сільські громади.Оноківська ОТГскладається з трьох сіл –Невицького,  Оноківців та Оріховиці. Населення цієї об’єєднаної громади становить 4186 осіб, площа - 64.9 км2.Холмківська громада, яка чекала на своє об’єднання ще від 2016 року, утворилася у складі восьми сіл Ужгородського району- Ботфалва, Концово, Минай, Розівка, Сторожниця, Тарнівці, Холмок та Шишлівці. Населення цієї громади – 12214 людей, площа - 49.8 км2.

Громади не бояться чергових виборів

Виборчий процес розпочався ще 2 листопада, а до 9 листопада включно районні виборчі комісії мали утворити сільські, селищні, міську виборчі комісії (ТВК) та сформувати їх склад. Наразі усі комісії утворилися та почали роботу. Складнощі під час утворення територіальних виборчих комісій трапилися лише  у Мукачівському районі, у Горондівській сільській громаді. До 13 листопадаТВК мали утворити територіальні, одномандатні виборчі округи для проведення перших місцевих виборів.

«Зараз ми активно готуємося до виборів. У нас були проблеми на етапі утворення територіальних виборчих комісій, але в останній день вони все ж утворилися. Члени комісії вже прийняли присягу та почали свою роботу, утворили округи, створюють юридичну особу. Складно сказати, чому комісія не запрацювала одразу. Ймовірно, це трапилося через організаційні проблеми. Голова комісії обдзвонив не всіх членів тощо», - розповів голова Горондівської сільської ради Іван Туряниця.

На Закарпатті є й такі ОТГ, які чекали на утворення по 2-3 роки, тому експерт з децентралізації, директор Закарпатського центру розвитку місцевого самоврядування Програми U—LEAD з Європою Іван Дем’янчук зазначає, що ці вибори в об’єднаних громадах області наразі є дуже важливими для Закарпатті.

«Ці вибори є дуже знаковими для Закарпаття, адже останні 2 роки у нас в області не було виборів до ОТГ. Причиною цього було те, що попередня влада блокувала процес створення об’єднаних громад. Це дуже добре, що зараз громади мали можливість утворитися. Громад утворилося 9, а після прийняття перспективного плану у вересні село Солочин мало можливість приєднатися до Полянської ОТГ. Переважна більшість громад добровільно створилися, вони не були у проекті перспективного плану», - зазначає Іван Дем’янчук. 

Попри те, що в 9 ОТГ Закарпаття вибори відбудуться ще цьогоріч, варто розуміти, що під час чергових місцевих виборів у 2020 році, вибори у цих громадах відбудуться знову.

«Ці громади не бояться повторних виборів, ні через місяць, ні через два, ні через півроку. Вони хочуть створити об’єднані громади, уніфікуватися і бути визнаними і йти на прямі бюджетні відносини, робити багато чого для своєї громади. Важливо провести вибори ще цього року, адже громади, які будуть утворені наступного року, ймовірно вже матимуть всі бюджетні переваги лише з 2021 року, а ті, у яких вибори відбудуться зараз – ще цього року. Це дуже добре, адже обрані представники громад уже матимуть змогу розпочати роботу, отримають доступ до коштів податків фізичних осіб тощо. Так, у 2020 році у цих ОТГ знову будуть вибори, але представники громад не хвилюються через це», - розповідаєІван Дем’янчук. -Мінус в тому, що вибори відбудуться аж 22 грудня, наприкінці року та напередодні свят. Через це складно буде за кілька днів консолідувати та запустити усі організаційні процеси, аби все благополучно запрацювало з першого січня».

Іван Дем’янчук наголошує, що те, що вибори на Закарпатті відбуваються - добрий знак, адже люди повірили, що реформа децентралізації може відбутися і на Закарпатті, просто через певне блокування попередньою обласною владою ми мали цю затримку. На думку експерта, якщо б розблокування процесу розпочалося десь навесні цього року, то ми мали б більше утворених громад.

Згідно з Конституцією України, чергові місцеві вибори у 2020 році в Україні мають відбутися в останню неділю жовтня, однак під час з’їзду партії «Слуга народу» новопризначений голова політсили Олександр Корнієнко зазначив, що місцеві вибори можуть відбутися і раніше, навесні або ж влітку 2020-го.

«Ми стоїмо на тому, що місцеві вибори мають завершити реформу децентралізації. Якщо реформа децентралізації закінчиться раніше, ніж за 70 днів до місцевих виборів, як того вимагає Конституція, то, можливо, вони відбудуться раніше»,- заявив Корнієнко.

Стосовно того, що наступні вибори в ОТГ будуть вже за кілька місяців після перших, не у всіх однозначне ставлення. Наприклад, голова Холмківської сільської радиТетяна Вачилязадоволена, що нарешті вдалося утворити свою громаду та розпочати виборчий процес, адже за об’єднання громада боролася протягом двох років. Однак пані Тетяна наголошує, що не всі мешканці громади розуміють, чому наступні вибори мають відбутися лише за кілька місяців.

«У нас все поки триває добре, виборча кампанія розпочалася успішно, територіальна виборча комісія утворилася. Ми раді, що нарешті проведемо вибори, адже боролися за утворення ще з 2016 року. Боролися дуже плідно: мітингували, перекривали дорогу, падали духом, але потім знову боролися, - розповідає голова Холмківської сільської радиТетяна Вачиля. -Той факт, що вибори відбудуться ще цьогоріч і тішить, і не тішить водночас, адже наступного року – знову вибори. Це трошки неправильно, на мою думку, що вибори за кілька місяців відбудуться знову. Цього також не дуже розуміють мешканці громади, але ми пояснюємо, що таке законодавство, тому ми нічого з цим не можемо вдіяти».

Оскільки у 9 новоутворених ОТГ Закарпаття успішно розпочалася виборча кампанія, нагадуємо, що18 листопада розпочинається процес висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови на відповідних перших місцевих виборах, а до 27 листопада включно триватиме подання до ТВК документів для реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

Ольга Беца, для Zaholovok.com.ua

Матеріал підготовано у рамках проекту Ужгородського прес-клубу «Створення виборчої медіа-майстерні на Закарпатті -2019» за підтримки Української медійної програми (Інтерньюз).

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.