Новини

Голосуй там, де живеш: до 10 вересня можна змінити свою виборчу адресу

У попередні роки виборці в Україні часто стикалися із ситуацією, коли людина, яка фактично кілька років проживає у відповідному місті, не має права обирати його владу (наприклад, мера міста, в якому мешкає, депутатів міськради). Причина – кожен виборець був «прив’язаний» до дільниці, котра визначалася за місцем реєстрації.

Проблема «прописки» в контексті участі у виборах стосувалася людей, які, наприклад, давно зареєстровані, але не живуть в батьківській хаті у селі, а вже роками орендують квартиру і працюють у місті, заробітчан, які часто вже перевезли свої сім’ї й фактично змінили місце проживання, але прописаними залишаються за старою адресою, студентів, які не змінювали своє місце реєстрації, але орендують житло і хочуть впливати на життя громади, в якій проживають. Проте, найбільш гостро це питання зазвучало після 2014 року, коли жителі Криму та східних областей України вимушено виїхали в інші регіони, втікаючи від війни. Переселенці, фактично, були зовсім позбавлені права голосування на місцевих виборах, оскільки вдома, в Донецькій чи Луганській областях, в Ялті чи Сімферополі, вже не проживали кілька років, однак, через відсутність власного житла, офіційно не мали змоги змінити реєстрацію (прописку). Таким чином внутрішньо переміщені особи не мали можливості реалізувати своє виборче право і впливати на формування місцевої влади.

Зараз ситуація змінилася: з 1 липня 2020 року, згідно зі змінами до виборчого законодавства, громадяни України мають можливість змінювати свою виборчу адресу.

Зробити це можна двома способами:

1) звернувшись до місцевого відділу ведення Державного реєстру виборців із відповідною заявою;

2) он-лайн на сайті Державного реєстру виборців. 

Крім того, для осіб, які з певних причин не можуть особисто звернутися до відділу ведення ДРВ і не мають можливості змінити свою виборчу адресу он-лайн (наприклад, через проблеми зі здоров’ям) можуть скористатись цим правом за допомогою законного уповноваженого представника (нотаріально посвідченого).

За словами Анжели Бабкіної, радника з питань внутрішньо переміщених осіб у Закарпатській області та представниці ГО «Закарпаття-Донбас», наразі в краї нараховується близько 4000 переселенців, третина з них – особи до 18 років.

«Під час президентських виборів, внутрішньо переміщені особи, як і всі інші категорії громадян України, могли тимчасово змінити місце голосування. Цим правом жителі Закарпаття користувались досить активно. Переселенці теж, – на минулих виборах цією можливістю взяти участь у президентських виборах скористалися близько 500 людей, з них основна частина – колишні жителі Донецької області, близько 200 – з Луганської, та до 20 осіб з Криму», – розповідає Анжела Бабкіна.

«До цього часу внутрішньо переміщені особи фактично були позбавлені права брати участь у місцевих виборах через проблеми з пропискою: вже тутешню реєстрацію мають тільки ті, хто зміг придбати власне житло. Таких переселенців дуже мало. Тому маємо ситуацію, коли люди живуть у місті більше 5 років, орендують житло, працюють, сплачують податки, але не мають можливості взяти участь у місцевих виборах. Зараз ця проблема виправлена і це далось нам дуже непросто», – додає пані Анжела. 

«Попри позитив цих змін, маємо і певний негатив. Оскільки процедура зміни виборчої адреси дуже спрощена і це може стати приводом для маніпуляцій, в яких «винними» стануть переселенці», – уточнює вона.      

За словами Анжели Бабкіної, наразі правом змінити свою виборчу адресу скористалося дуже мало переселенців: загалом по Ужгороду цю процедуру пройшли вже більше 80 людей, але не всі вони є внутрішньо переміщеними особами.

Не надто високу активність пані Анжела пояснює кількома факторами:

«Перший – люди взагалі не знають про таку можливість. Ми зі свого боку з усіх сил намагаємось донести цю інформацію, однак, люди досі мало знають про такі зміни або не знають взагалі. Другий фактор – побоювання, що господарі квартири чи кімнати, яку винаймають внутрішньо переміщені особи, можуть бути не в захваті або й взагалі проти того, щоб їхня адреса використовувалася у якості виборчої адреси ще кимось. Часто з такою ситуацією стикаються пенсіонери, особливо ті, які орендують житло неофіційно. Третій фактор – сильна розчарованість. Люди знову не вірять у якісні зміни, не вірять владі, не вірять у те, що на неї можна впливати. Хоча ми якраз і намагаємося донести, що задля можливості змінити ситуацію просто необхідно брати участь у виборах», – пояснює Анжела Бабкіна. 

«Відповідно до змін у законодавстві, змінити виборчу адресу громадяни мають право у міжвиборчий період плюс п’ять днів від офіційного старту виборчої кампанії. Тобто, тим, хто планує брати участь у цьогорічних місцевих виборах і хоче змінити свою виборчу адресу, потрібно поспішати: є час  до 10 вересня», – уточнює пані Анжела.

«Наша організація є членом коаліції, яка намагалася досягти результату, який ми зараз маємо.  Десь 4 роки ми намагалися пояснювати і доводити, мати право голосу – це дуже важливо», – каже представниця ГО «Закарпаття-Донбас».   

«Ужород – перше місто в Україні, яке надіслало звернення місцевих депутатів до Верховної Ради і наголосило на тому, що преселенці мають право і мають мати можливість брати участь у виборах. Ми так довго до цього йшли, але вийшло так, що багато людей не знають про це. Чому для нас це є важливим? Ми тут живемо більше 5 років. Ми сприймаємо Ужгород як другу домівку.  Наразі для нас важливо відчувати, що відбувається у громаді, в якій ми живемо», – зазначає  Анжела Бабкіна.

За словами керівника відділу ведення Державного реєстру виборців Ужгородської міської ради, Григорія Жиркова, наразі в Ужгороді зареєстровано 88 заяв на зміну виборчої адреси. З них 40 заяв надійшло в електронному варіанті.

«Донедавна для зміни виборчої адреси громадянину потрібно було надати документи, які підтверджують факт проживання за відповідною адресою, проте зараз це обмеження знято. Людина має звернутися до відділу ведення реєстру виборців із паспортом та відповідною заявою, або оформити заяву он-лайн з використанням електронного цифрового підпису. Якщо громадянин за якихось обставин не може самостійно прийти до відділу ДРВ, він може подати заяву через уповноважену особу. Це саме стосується і подання заяви на зміну виборчої адреси он-лайн», – пояснює Григорій Жирков.  

Офіційно на розгляд заяви на зміну виборчої адреси дається 15 днів, проте, на практиці людина отримує відповідь від спеціалістів реєстру вже на наступний день.

Перевірити себе у списках виборців та змінити свою виборчу адресу можна на сайті drv.gov.ua

У разі, якщо особа відсутня у реєстрі виборців, спочтаку треба подати заяву на включення до реєстру, а вже потім – на зміну виборчої адреси. Термін – до 10 вересня включно.

Аня Семенюк, спеціально для Zaholovok.com.ua

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.