Новини

Фільм Дмитра Грешка про вплив війни на природу України представили у Карлових Варах

Команда фільму у Карлових Варах

На 59-му міжнародному кінофестивалі у Карлових Варах у Чехії відбулася світова прем’єра документального фільму «Дівія» режисера із Закарпаття Дмитра Грешка. Фільм представили в основному конкурсі та претендує на головну нагороду фестивалю — «Кришталевий глобус». Команда фільму на кінофестивалі розгорнула український прапор і вийшла у футболках із написом «У нас немає планети Б».


У документальному фільмі «Дівія» режисер Дмитро Грешко досліджує вплив війни на природу. Стрічка представлена в основному конкурсі Crystal Globe Competition і претендує на головну нагороду фестивалю. Відомо, що серед учасників основного конкурсу лише два документальні фільми.

Команда фільму "Дівія"

 

На червону доріжку вийшла майже вся міжнародна команда, що працювала над створенням фільм «Дівія»: режисер та військовослужбовець Культурних сил Дмитро Грешко, продюсерка Поліна Герман, продюсер Гліб Лукʼянець, копродюсер Річард Валк, режисер монтажу Олександр Легостаєв, виконавча продюсерка Тася Пугач, виконавчий продюсер Ден Френк, саунддизайнер Михайло Закутський та адміністраторпроєкту Антон Касьян.

Як у коментарі zaholovok.com.ua розповів режисер Дмитро Грешко, який наразі є віськовослужбовцем ЗСУ, але зміг потрапити на світову прем’єру фільму «Дівія», стрічку у Карлових Варах сприйняли дуже добре: «Був повний зал, а це 1200 місць, і перший, і другий день. В цілому дуже позитивні відгуки, зараз багато даю інтерв'ю, і всім дуже подобається концепція, це, звісно, приємно», – сказав Дмитро. 

Дмитро Грешко

 

У своєму виступі у Карлових Варах Дмитро Грешко, зокрема, зазначив: «У першу чергу я хочу подякувати вам за те, що ви сьогодні тут. Цей фільм — результат трирічної роботи нашої відданої команди. І ваша присутність тут — це не просто підтримка, це знак того, що історії, які ми розповідаємо, важливі. Також хочу подякувати Чехії, Європі та світу за підтримку. Ми знімали „Дівію“ під час повномасштабної війни. І саме завдяки тим українцям, які щодня захищають нашу країну від російської агресії, ця стрічка змогла побачити світ. Я дякую їм — за мужність, за можливість працювати і створювати навіть у найтемніші часи. Цей фільм я хочу присвятити українським кінематографістам, які загинули, обороняючи свою землю. Вони — частина нашої пам’яті, нашої культури і нашої правди. Вони не забуті. Слава Україні».

Команда фільму "Дівія"

Продюсерка фільму Поліна Герман під час виступу у Карлових Варах попросила глядачів «відчути фільм серцем»: «Уявіть свій дім. Свою вулицю. Свій ліс. А тепер уявіть, як усе це знищують, і ви цього не обирали. Що б ви відчули?».

Продюсер Гліб Лукʼянець наголосив, що фільм є міжнародною копродукцією Польщі, України, Нідерландів та США за підтримки Польського інституту кіномистецтвата Нідерландського кінофонду. «Зараз, коли існує глобальне зло, ми не можемо діяти окремо, тільки обʼєднуватися в міжнародні партнерства, саме так ми створили Дівію», наголосив він. 

Режисер Дмитро Грешко у розмові із zaholovok.com.ua розповів, що відвідувачі фестивалю цікавляться тим, як відбувалася зйомка, питають, як організовували процес, чи було це безпечно, чому саме в такий спосіб знято, цікавляться, чому команда фільму не використовувала титри.  

«У мене особисто враження від кінофестивалю дуже хороші, нас дуже добре прийняли, фільм поставили в дуже хороший час, в неділю ввечері, і це прямо prime time. Дуже багато публіки, яка власне дивиться кіно, і ще саме головне, що це аудиторія більш широка, бо тут не тільки документальне кіно показують, а й ігрове, тому можна отримати дуже різноманітні відгуки про фільм», – ділиться Дмитро Грешко.  

Дмитро Грешко

 

Попри роботу над фільмом, з 2025 року Дмитро долучився до лав ЗСУ та став учасником платформи Культурні сили. «Це – унікальний проєкт, який починався як виступи артистів по лінії фронту. І не просто артистів, а тих, хто мав бойовий досвід. А пізніше це розвинулося вже у культурну дипломатію, візити наших військових-артистів у США, Францію, Туреччину, Нідерланди. В минулому році був виступ нашого бандуриста зі Стінгом, в цьому році лідер U2 Боно саме наших військових вивів на червону доріжку Канського кінофестивалю — всі світові медіа розповіли, що він вдячний ЗСУ за підтримку. Багато робиться саме з міжнародки, про один із таких турів зроблено роудмуві, мене долучили до роботи саме з цим фільмом і по кількох інших проєктах. Дуже радий, що можу бути у війську корисний саме у своїй професії», – каже Дмитро Грешко.  

 

Про фільм

«Дівія» — це медитативна подорож пораненою землею, де звук має визначну роль. Портрет України до та під час повномасштабного вторгнення. Без діалогів чи закадрового тексту фільм розгортається як метафізична симфонія, де пейзажі мовчки свідчать про руйнування та тиху стійкість. Попелясті ліси, поля, вкриті кратерами, та іржаві скелети військових машин переслідують кадр — кожне зображення є слідом насильства, закарбованим у ґрунті.

Та навіть за таких умов природа не завмирає. Змінюються пори року. Трава пробивається крізь випалену землю. Починається регенерація — повільно, наполегливо. Крізь шанобливу тишу рухаються сапери, пошукачі тіл, екологи та зооволонтери. Їхня присутність, майже примарна, передає і горе, і мовчазну надію. «Дівія» запрошує глядачів у простір, де співіснують краса та спустошення, і де сам акт спостереження стає формою оновлення.

Фільм створено продакшенами Gogol Film (Польща) та UP UA STUDIO (Україна). Копродюсер — Річард Валк (Valk Productions, Нідерланди). Крім того, «Дівія» щойно стала одним із трьох переможців другого конкурсу програми proMOTION 2025 від Українського інституту, яку реалізують у співпраці з Єврімаж.

 

Новини інших ЗМІ
Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.