Мешканці будинків ОСББ на вул. Добролюбова, 6 заявляють про те, що в їхньому дворі планують збудувати чергову п’ятиповерхівку під ніби благородною метою розвитку спорту від «Федерації боксу Закарпатської області» (засновники Андрій Стрижак, Михайло Данило, Ігор Замятін та Ольга Кривка). «Спортсмени» просять виділити землю "для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об‘єктами розважальної та ринкової інфраструктури..." Мешканці ОСББ написали вісім звернень на ім‘я голови військової адміністрації області Віктора Микити і міського голови Богдана Андріїва, були на зустрічах, та закликають керівництво і депутатів не дати забудувати чергову зелену зону.
В Ужгороді, у дворі на Добролюбова, 6 розташована занедбана котельня, як і багато де ще по місту. Спочатку будівлю в оренду взяла "Федерація боксу Закарпатської області", яка згодом викупила приміщення у приватну власність ніби під створення спортивного залу. Далі – більше: громадська організація, яка готує спортсменів, звернулася до депутатів міста з проханням дати їм дозвіл на оформлення проєкту землеустрою за цільовим призначенням "для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об‘єктами розважальної та ринкової інфраструктури...".
Про всякий випадок – є ще одна організація з подібною назвою, просимо не плутати: Федерація боксу в Закарпатській області:
"Звісно, що людям, які живуть навколо двору, у такому вигляді нове сусідство виглядає геть небажано з двох причин: чому якісь незрозумілій організації раптом дають у власність землю посеред прибудинкової території навколишніх, і чому їм погоджують таке цільове призначення, яке вочевидь означає, що посеред двору виросте багатоповерхівка, а процес її будівництва створить купу дискомфорту і негативного впливу на здоров‘я людей, у вигляді шуму, пилу, неможливості гуляти в дворі і так далі. Крім того, незрозуміло, чи можна взагалі будувати багатоповерхівку на болоті, засипаному шлаком і будсміттям і чи це не призведе до руйнування навколишніх будинків», – каже одна з мешканок прилеглих будинків Наталія Волошина.
Те, що котельня має шанси перетворитися у багатоповерхівку всередині двору, мешканці почали дізнаватися у серпні цього року. Підозри підтвердилися офіційною інформацією на сайті Ужгородської міськради. Саме там розміщено протокол земельної комісії, де фігурує заявник "ФБЗО", – скріншот протоколу №66 від 20.07.2022 цій організації давали 0,4785 га в нашому дворі під будівництво та обслуговування багатоквартирного житлового будинку..." Потім це питання пішло на сесію, - розповідає Наталія Волошина, – але на черговій сесії його зняли на довивчення. Водночас землю дворі нашого ОСББ у користування нам не дають з 2020 року. Позаду нашого будинку, на місці старого садочка і колишнього приміщення УжНУ вже будується багатоквартирний будинок».
Жителі будинків навколо двору, в якому стоїть котельня, написали вісім звернень на ім‘я голови військової адміністрації області Віктора Микити і міського голови Богдана Андріїва. Після цього мер особисто двічі відвідав двір і зустрівся з людьми, які живуть у будинках, що безпосередньо межують з двором. Спочатку міський голова приїхав у двір з колегами, потім зустрівся з активом жильців і представником "ФБЗО" у міській раді, після цього жильці пішли на земельну комісію, де пояснили свою позицію, на що члени комісії дружно запевняли, нібито вони підтримають позицію жителів будинку (ОСББ Добролюбова 6). Дійшли згоди, що земельна ділянка навколо котельні буде надана у «старих межах», якої цілком вистачає для облаштування парковки начебто спортивного центру. Зміни було подано на розгляд земельної комісії, яка проте 14.09 не відбулася.
Вже 21 вересня земельна комісія все-таки відбулася, на комісію впустили двох представників ОСББ. «Ми просимо документи, а там знову все змінено і «боксерам» планують виділити додаткові 0,2 га, яких не вистачає для будівництва багатоповерхівки. Всі домовленості про виділення землі в межах котельні порушені, і ми починаємо знову, - коментує Наталія Волошина. – Окремо хочу відзначити, що найбільше "відстоювали" права "ФБЗО" в порядку спадання активності: Віталій Смірнов, Анатолій Ковальський, Віталій Глагола і, звісно, голова земельної комісії Володимир Мильо, який внесений у базу даних сайту «Миротворця» через подвійне громадянство. Цікаво, що пан Ковальський дуже нахваляв здобутки "ФБЗО" з підготовки спортсменів і чемпіонів, чим, мабуть, хотів довести, що організація заслуговує на отримання ділянки під забудову багатоквартирного будинку. Не розумію зв‘язку: громадська організація має на меті спортивний розвиток, підготовку спортсменів і спортивні здобутки, до чого тут багатоквартирний будинок, спитає нормальна людина. Також пан Ковальський намагався налякати представницю ОСББ тим, що ведеться запис засідання комісії, тож тепер ми принаймні знаємо, що запис ведеться, і щоб перевірити правдивість цих слів можна попросити переглянути запис».
Минулого року ОСББ подавало проект на облаштування майданчика у дворі, трохи не вистачило голосів. Проте невеликий проєкт вдалося виграти від Британської ради та Європейського Союзу. У дворі поставили пісочницю, турніки, карусель. Ціле літо тут гралися діти з кількох дворів, бо тут затишно і безпечно. «Дуже нам бракує облаштованого двору, ми не хочемо тут бачити 5-типоверхівку. Якби тут був передбачений багатоквартирнийбудинок, то він би був у генплані. На місці котельні доречний спортзал, кафе, максимум два поверхи. Це мешканців влаштовує. Але «боксери» хочуть 5-ти поверхівку. Це підтвердив і заступник земельної комісії Анатолій Ковальський, який наприкінці зустрічі із заступником голови Закарпатської ОВА Мирославом Білецьким, сказав: «Так, там планується будівництво 5-поверхівки». Це мене так вразило, це вперше так чітко прозвучало, бо до того були якісь розмиті формулювання, типу "ну, це таке широке цільове призначення, там може бути і спортзал і інші об‘єкти соціальної інфраструктури..." – каже Наталія Волошина.
Валентин Штефаньо, депутат Ужгородської міської ради від округу №2, куди входить будинок на Добролюбова, 6, коментує:. «Я був на тій зустрічі з міським головою, представником котельні, хоча там господарі зовсім інші. Централізоване опалення вже в минулому, котельні лишилися. Коли планувалися ці райони і зелені зони , котельні у центрі подвір’я, все робилося для того, щоб жителям було комфортно. З 90-их з’явилася тенденція котельні приватизовувати, викуповувати і на місці цього щось будувати. З чим у місті з’явилися проблеми., Так, на проспекті Свободи, 35 всередині двору виріс цілий готель. А починалося все з маленького магазину на місці котельні. Це приклад того що міська рада дає дозвіл а розробку документації під будівництво, яке забирає певний ресуср від мешканців. Крім того що вони передають котельні шляхом приватизації, їм виділяють площі для обслуговування. Хай би мер пожив у тих дворах, може краще б зрозумів, що там відбувається".
Валентин Штефаньо вважає, що такі приміщення як котельні повинні і надалі слугувати технічними приміщеннями, складами тощо. Щодо Добролюбова, 6, то спортивний клуб – непогана ідея. «Але ця секція – для замилювання очей. Місяць-два і вони перепродадуть приміщення, а новий власник буде будувати, – каже Валентин Штефаньо. – Якщо цей проект буде йти на сесію, будемо піднімати це питання. Це не єдиний випадок в Ужгороді, дуже багато скарг».
Питання виділення землі "ФЗБО" площею 0,20 га винесено на чергову сесію Ужгородської міськради у жовтні. Мешканці навколишніх будинків проти і протестуватимуть проти чергової забудови зеленої зони. Адже призначення, за яким депутатів просять виділити землю "для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об‘єктами розважальної та ринкової інфраструктури..."., для жителів абсолютно неприйнятне.