Новини

Експерти прогнозують явку на виборах на Закарпатті близько 30%

В Ужгородському прес-клубі відбулося засідання, головною темою якого став «Перебіг парламентської виборчої кампанії в Ужгороді: прогнози, кандидати, їхні програми».

Михайло Шелемба,к.п.н, доцент кафедри міжнародних студій та суспільних комунікацій УжНУ зауважив, що виборчим трендом всього Закарпаття є велика команда самовисуванців. «Це пов’язано з тим, що відбувається регіоналізація партійноїсистеми і Ужгород -- не виключення. Якщо говорити про нові обличчя, які представлені десь «Голосом», «Слугою народу», то це люди, які абсолютно не мають політичного досвіду, нові в політиці, без навичок лобіювання певних політичних рішень», -- коментує виборчий процес Михайло Шелемба. За його словами, боротьба буде вестися переважно між діючими депутатами, а найбільш конкурентними будуть округи № 68 і №73.

Вибори треба проводити частіше, і те, що Україна знову обиратиме –корисно для країни,- так вважає Віктор Пащенко, політолог, керівник Закарпатського центру політичних досліджень. « Загальноукраїнські процеси дуже жваві, і розвиваються достатньо оптимістично. Одночасно політична система в Україні надзвичайно закостеніла і не встигає за процесами, які відбуваються у суспільстві, - каже політолог. -  Ці вибори достатньо перехідні. В Україні, якадинамічноміняється, так само динамічно повинна мінятися і влада». На думку В.Пащенко, один округ, де можна прогнозувати результат, це мукачівський округ. Він також вважає, що місцеві вибори повинні відбуватися раз на два роки.

Дмитро Тужанський, політолог, керівник Закарпатської обласної організації КВУ назвав кілька моментів, які характеризують виборчу кампанію на Закарпатті.  «На жаль, не видно, щоб бодай один кандидат мав якусь таку щиру ґрунтовну політичну програму, мессиджі, які б відгукувалися у виборців, - каже Дмитро Тужанський.- Є або підкуп на округах, або фейки, або програма про вступ у НАТО і ЄС, до чого кандидат не має відношення.  Де плани про транспокордонне співробітництво, залучення грантових проектів, інструменти? Велика кількість самовисуванців це спроба обманути виборців. Вже всі з усіма домовилися. А кандидати думають, що люди цього не розуміють».

Другий момент, який виділяє Дмитро Тужанський, це якість кандидатів, нові обличчя. Чи розуміються взагалі кандидати у політичних процесах. «Третій момент: це насправді«жнива», кампанія дуже коротка і багато хто готовий платити доволі столичні суми грошей. Але нема кому ці гроші зібрати, всі медіа вже поділені по «політичних квартирах». Єдині хто заробляє, то соціологи, столичні, - каже Дмитро Тужанський.- По-четверте, президентські вибориемоційно виснажили електорат.Змотивуватилюдей прийти на вибори-буде дуже важко, і це великий виклик для всіх кандидатів. Невизначених великий відсоток, а  трійка потенційних кандидатів по округу №68 набирає  по 9-13 % і ніхто з них дуже стрімко не росте».

Крім того, вважає політолог, виборча кампанія проходить в кулуарах. « Цей процес триває вже давно, всі ці «договорняки»теж давні. Це така українська і не тільки політика. Є ще «угорський фактор». В Ужгороді він відчувається менше, але зараз ми бачимо коли угорська нацменшина, не домовилася, попередньо з жодною політичною силою. Не схотіли, не змогли, пішли самостійно. Кампанія безпрецедентна з дуже багатьох моментів», - додає Д.Тужанський.

Закарпаття встановить черговий рекорд- явка виборців буде близько 30%- так вважаєСергій Федака, професор, д.і.н., УжНУ. «З одного боку це об’єктивно: велика кількість закарпатців на заробітках, частина на курортах. З іншого боку це вплине десь на результати, - каже Сергій Федака. - Думаю, що небагато молоді прийде голосувати, як і людей середнього віку. Основу виборів будуть становити пенсіонери, люди літні. Половина електорату на окрузі -  городяни, інша половина -  це селяни. Електоральна поведінка у них різна, у сільській глибинці переважає апатія. Вибори відбуваються в умовах соціально-психологічної апатії і по 68 округу і вцілому. Дуже сумніваюсь, що переможуть нові обличчя, а не люди з парламентським досвідом. Зважаючи на ту хвилю дилетантизму, яка присутня на цьогорічній виборчій кампанії».

Володимир Приходько, професор, завідувач кафедри міжнародних економічних відносин УжНУ вважає, що причиною таких процесів є відсутність підготованих політичних кадрів та системи їх підготовки. «Відбулася зміна поколінь, відповідальність за долю державиперекладається на плечі 30-40 річних. Які вони є? З середньою, вищою чи гарвардською освітою? Ми переживаємо категоричну зміну поколінь, які будуть нести відповідальність. В такій недосконалій,важкій формі відбувається процес перезаснування держави, яке проходить навпомацки,- вважає Володимир Приходько. -- Другий факт який відбувається на очах, -- перезавантаження держави. На жаль інформаційний простірконтролюється 5-ма колосальнимиканалами,які використовуючи феномен «зеленої революції». Після тріумфальної перемоги Зеленського вони намагаються калькувати цей досвід».   Завдання цих парламентських виборів, вважає Володимир Приходько, - отримати регіональну групу депутатів, які працюватимуть консолідовано і створять 5-7 активних проектів для Закарпаття.

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.