Новини

Економіка росії за багатьма показниками йде слідом за російським флагманом «москва»

Агресія проти Україна не може не зруйнувати економіку країни, яка ще 10 років тому заявляла, що до 2020 року вона стане п’ятою економікою світу. Найбільші фонди, рейтингові агенції та банки світу прогнозують уже сьогодні падіння ВВП (шкода, що не можу розшифрувати як володимир володимирович путін) росії на 11, 25%. Інфляція, на їхню думку, може досягти рівня 20 – 30%. Водночас сам центробанк росії прогнозує падіння ВВП до 10%, а інфляцію від 16 – 20%. Наслідки в довгостроковій перспективі будуть дуже згубними, враховуючи, що інвестиції зменшуються, а міжнародні потоки палива та іншої сировини будуть переналаштовані. Однак питання в тому, чи завдадуть санкції достатньо труднощів російському народу, щоб він або масово вийшов на вулиці вимагати припинення війни або спонукати високопоставлених членів уряду та збройних сил організувати переворот проти путіна.

            Чи зможе російська економіка витримати санкції?

               Аби відповісти на це питання почну з рівня безробіття. Поки що картина виглядала наступним чином (рис.1): станом на 31.03.2022 року рівень безробіття на росії за офіційними даними становив 4,4%. Більшість аналітиків цивілізованого світу прогнозують до кінця року збільшення цього показника до рівня 6–6,2%. От нехай починають сушити сухарі!

рівень безробіття

Рис. 1 Рівень безробіття на росії, 25.05.2019-31.03.2022 рр.

               Я переконана в тому, що ми будемо спостерігати зростання безробіття «білих комірців», оскільки іноземні компанії та банки залишають російський ринок. Разом з цим, іноземні компанії також виходять із таких секторів, як роздрібна торгівля, де використовувалася «дешева» робоча сила.

               А поки що росіяни почали відчувати тільки перші хвилі падіння економіки. За словами відомих економістів Гурієва та Зубаревича реально росіяни відчують вплив санкцій приблизно до кінця травня та початку червня. Але, на разі, вже борщовий набір зріс на 50%, а різного роду побутова техніка, косметика, імпортний одяг, взуття, західні автомобілі тощо майже в 2 рази. Так зване імпортозаміщення, яке було проголошено після кримської авантюри, зазнало повного краху! Виявилося, що 80% так званого імпортозаміщення – це те, що завозиться в Росію.

               Ой як туго це доходить до керманичів росії! Здивування спікера верхньої палати Матвієнко тому, що на росії навіть не можуть виробляти цвяхи, фактично забиває цвях на байці про імпортозаміщення. Вже зараз стали розкриватися секрети імпортозаміщення. Виявилося, що Лади, Камази та тисячі інших російських «брендів» залежать від імпортних технологій та запчастин і ця залежність сягає 30–70 %. Так, наприклад, Камаз, кабіна якого була німецька, готовий повернутися до кабіни, яка була розроблена за радянських часів 1974 року. От туди їм і дорога!

               Плачевний стан і в оборонній промисловості. Справа в тому, що втративши західні технології та запчастини, багато виробництв не зможуть виробляти високотехнологічні озброєння. Наприклад Уралмаш, який виробляє танки. не зможе випускати вже сучасні танки Т-90 . Або навряд чи надалі можна буде виробляти ракети Калібр, тому що електронна начинка Калібра є західною . Це стосується цілого списку озброєнь, у тому числі й винищувачів.

               Плачевна ситуація і в сільському господарстві. Виявляється росія не зможе більше закуповувати та ввозити 90% насіння для картоплі, 40% для пшениці, а також моркви, буряків і так далі. Вона втратить і необхідні добрива. Все це перетворить росію з країни, що продає

сільгосппродукцію, в країну, що ввозить необхідні сільськогосподарські товари.

               Величезний удар завдано санкціями по нафтогазодобувній промисловості. Так, вихід великих західних нафтових гігантів з проектів у росії ставить хрест, наприклад, на арктичних проектах, на будівництві заводів зі зрідженого газу. Вже у березні доходи від продажу нафти та газу впали на 47%. Це пов'язано і з тим, що низка країн перестали купувати нафту у росії. Росія пропонує нафту для Індії, одному з небагатьох покупців енергоносіїв у кремля, зі знижкою до 35 доларів за барель.

               Проблеми чекають також на авіаційну, автомобільну, залізничну сфери. Вони можуть ще протриматися максимум 1,5 року. До прикладу, вже в багатьох містах зупиняються ескалатори в метро та торгових центрах, так як запчастини здебільшого західного виробництва.

               Але чи говорить все висловлене нами про те, що економіка росії «вмре» і як наслідок не буде коштів для забезпечення населення. Так! Погіршення будуть і будуть у всіх сферах. Але, поки росія продає нафту і газ вона буде на плаву. Тому той меседж, який робить керівництво України і проукраїнські країни, що необхідно різко знизити (в ідеалі повністю відмовитися) покупку у росії нафти і газу є напевно сьогодні найголовнішим елементом реальних санкцій та остаточного краху російської економіки.

марина король

      

 

 

 

 

Марина КОРОЛЬ,  доктор економічних наук, заступник декана з наукової роботи факультету міжнародних економічних відносин УжНУ

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.