Новини

Доба виборів на Закарпатті: зафіксовані порушення та результати по округах

Станом на 11 годину, 1 квітня, із шести окружних виборчих комісій Закарпатської області, лише в одній встановили офіційні результати голосування. Мова йде про округ №71 із центром у місті Хуст. В округах №73 (центр - м. Виноградів) та №69 (центр - м. Мукачево) у роботі комісії було оголошено тимчасову перерву. Станом на 14 годину, як повідомив ОПОРІ один із членів ОВК, по округу №68 (центр - м. Ужгород) обробили інформацію по 130 дільницях зі 144. Решта комісій області на 11 годину понеділка  продовжувало підрахунок результатів голосувань із дільниць.

Згідно з даними офіційного протоколу окружної виборчої комісії по округу №71 (центр - Хуст), який отримала спостерігачка ОПОРИ, вже є остаточний протокол про результати голосування. Згідно з документом, в окрузі, куди входять Хуст, Хустський, частина Тячівського та Іршавського районів, перемогу здобув Володимир Зеленський - 28 454 голоси, на другому місці Юлія Тимошенко - 10 223 голоси, на третьому - Петро Порошенко, який набрав 6 723 голоси, на четвертому Юрій Бойко - 6 072 голоси, на п’ятому - Олег Ляшко - 4548 голосів.

Станом на 11.00 понеділка це була єдина ОВК на Закарпатті,  де офіційно встановлено підсумки голосування виборців.

Окружна виборча комісія по округу №73 (центр - Виноградів) перенесла засідання попередньо на 2 квітня, мотивуючи це тим, що на чотирьох виборчих дільницях їхнього округу є проблеми з протоколами - 210011 (с. Великі Береги),  210034 (с. Чома), 210675 (вул. Рожошкерт, 130, м. Берегове), 210808 (Обласна психіатрична лікарня м. Берегово).

Решта 4 окружних виборчих комісій - 68, 69, 70, 72 - станом на 11.00 продовжували підрахунок.

Із суботи, 30 березня, ОПОРА на Закарпатті стежила за перебігом виборчого процесу та фіксувала незначні відхилення від норм виборчого законодавства.

Наприклад, напередодні дня голосування, у суботу, 30 березня, спостерігачі ОПОРИ на Закарпатті зафіксували у місті Тячів  зовнішню рекламу із прізвищем  кандидата Сергія Тарути та розтяжки в Ужгороді на огорожі з іменем кандидата Руслана Кошулинського. Про це повідомлено поліцію.

У день виборів за інформацією від окружних виборчих комісій 68, 69, 70, 71, 72, 73, яку було надано спостерігачам ОПОРИ, усі ДВК на території Закарпатської області відкрили приміщення дільниць для голосування без запізнень, тобто - не пізніше 08.00 ранку.

«Уже із початку процесу спостерігачі фіксували ознаки порушення норм виборчого процесу. Наприклад, на дільниці №210380 (с. Сімер, Перечинський р-н, округ 70) члени ДВК як виборці проголосували о 7:50, тобто - до початку часу голосування. Згідно із частиною 1 статті 75 Закону, голосування проходить із 08.00 до 20.00. Дільниця для виборців у Сімері відкрилася о 8:00», - зазначив координатор громадського спостереження за виборами Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області Ярослав Гулан.

На дільниці №210460 (с. Плоске, Свалявський р-н, округ 70) ранкове засідання почалося раніше встановленого терміну - коли спостерігач ОПОРИ о 07:00 зайшов на ДВК, членам комісії уже роздавали бюлетені на їхні робочі столи. Ранкове підготовче засідання ДВК, згідно з нормою частини 4 статті 75 ЗУ «Про вибори Президента», має розпочинатися не раніше ніж за 45 хвилин до часу відкриття дільниці, тобто - не раніше 07.15. Із цього приводу представниця поліції прибула до ДВК, де взяла пояснення від спостерігача щодо ситуації.

Ще на одній виборчій дільниці - №210293 (с. Бобовище, Мукачівський р-н, округ 70), як інформує довготерміновий спостерігач ОПОРИ, заступниця голови ДВК скаржиться, що її ДВК відкрили сейф раніше, ніж це повинно бути та без неї. Однак, каже спостерігач, голова ДВК стверджує, що сейф відкрито о 7:15, а заступниця спізнилася на засідання.

На виборчій дільниці №210807 (с. Тур’ї Ремети, Перечинський, 70), поінформував присутній на місці спостерігач, не було голови ДВК, відтак комісія працювала без керівника, із 14 членів у роботі комісії було задіяно 13. Як дізнався спостерігач ОПОРИ, голова комісії не працює вже давно, але її так і не замінили. Нагадаємо, якщо член ДВК ухиляється від виконання своїх обов’язків без поважних причин, йому може загрожувати кримінальна відповідальність за частиною 1 статті 157 Кримінального Кодексу України. 

На дільниці у місті Ужгород - № 210734 (ліцей «Інтелект», наб. Православна, 25) спостерігачка ОПОРИ зафіксувала випадок, коли виборець із ID-карткою без додатку про місце реєстрації не зміг проголосувати. За словами голови комісії Наталії Макари, члени комісії не відмовляли виборцю у голосуванні, чоловік покинув дільницю через те, що у процес втрутилися спостерігачі та почали наполягати, що голосувати без додатку не можна. Виборець згодом повернувся із додатком до ID-картки та проголосував.

На ДВК в Ужгороді №210760, як повідомив ОПОРУ член ОВК 68 Олександр Волосянський, жінка йшла із бюлетенем до виходу. Присутні члени ДВК сприйняли це як спробу винести бюлетень, тому на місце події було викликано поліцію. Сама виборець після зауваження кинула бюлетень в урну.

На виборчій дільниці №210596 в Ужгородському районі (с. Тисаашвань) спостерігачка ОПОРИ зафіксувала, як двоє виборців голосували у кабінці разом. За її словами, на дільницю прийшли дві жінки - мати і донька. Спершу проголосувала одна жінка, а згодом вона допомогла проголосувати і своїй доньці, мотивуючи це тим, що її донька не вміє читати.

Подібну ситуацію спостерігач ОПОРИ зафіксував і на дільниці №210498 у Тячівському районі (с. Вільхівці). Там жінка стверджувала, що вона не вміє читати. Зі слів спостерігача, члени ДВК направили її до кабінки, біля якої стояла неповнолітня дівчинка, яка допомогла жінці проголосувати.

В Ужгороді на виборчій дільниці №210758 (вул. Володимирська, 38) у період голосування надірвалася пломба на одній із урн для бюлетенів. За словами спостерігачки ОПОРИ, це сталося без стороннього втручання. Відтак члени комісії склали «Акт про виявлені ознаки самовідклеювання  паперової пломби через висихання клею без пошкодження самої скриньки»  та опломбовано наново.

Спостерігачі ОПОРИ у соцмережах фіксували регулярні повідомлення про нібито видачу бюлетенів без пред’явлення паспорта. За інформацією довготермінового спостерігача ОПОРИ, такі випадки мали місце на двох виборчих дільницях 71 округу у селі Лази - №210523 та №210524. Тут, як помітив спостерігач, члени дільничних виборчих комісій видали виборцям бюлетені без пред’явлення документу, що посвідчує особу - паспорту громадянина України. Частково подія зафіксована на відео.

На виборчих дільницях №210062 (с. Жорнава), №210158 (с. Підполоззя), №210312 (с. Завидово), №210516 (с. Дулово) були випадки, коли виборці намагалися проголосувати без пред’явлення паспорта громадянина України. Після кількох зауважень спостерігача ОПОРИ, голова комісії повідомив членам ДВК, аби без паспорта громадянина України не видавали виборцю бюлетень для голосування.

На виборчій дільниці 71 округу в селі Золотарьово Хустського району (№210636) жінка не змогла проголосувати через те, що її не було у виборчих списках. З цього приводу жінка викликала поліцію. Натомість на виборчій дільниці в Ужгороді №210734 зафіксовано 4 випадки, коли у списках були давно померлі люди.

Натомість на виборчій дільниці в Ужгороді №210734 (ліцей «Інтелект») спостерігачка ОПОРИ зафіксувала 4 випадки, коли у списках були давно померлі люди. Про це скаржилися їхні родичі, деякі навіть показували членам ДВК свідоцтва про смерть родичів та просили виключити їх зі списків виборців.

У ніч підрахунку голосів на виборчій дільниці №210707 (м. Мукачево, вул. Першотравнева Набережна, 9А, школа №10) у 69 окрузі  спостерігачці ОПОРИ керівництво комісії не видало копію протоколу про підрахунок голосів, які б були завірені підписами керівництва та печаткою. Після встановлення результатів голосування на дільниці представники комісії дали спостерігачці бланк протоколу, втім, як уже згадано, без підписів і печатки. Голова усно пояснила це тим, що переживає чи дані точні, тому пообіцяла підписати протокол  лише після того, як повернеться із ОВК.

У даному випадку вбачаються ознаки порушення частини 8 статті 79 Закону України «Про вибори Президента», в якій йдеться, що  кандидатам на пост Президента України, їх довіреним особам, офіційним спостерігачам, які були присутні при підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, на їх прохання невідкладно видаються копії зазначеного у цій статті протоколу, засвідчені головою і секретарем дільничної виборчої комісії та скріплені печаткою комісії, з розрахунку не більш як по одній копії кожного протоколу для кожного кандидата та для кожного офіційного спостерігача. Про подію повідомлено поліцію, правоохоронці прибули на ДВК та відібрали пояснення.

Також на виборчій дільниці в Ужгороді №210722 (приміщення школи №2, вул. Підгірна) спостерігач ОПОРИ зафіксував обрізані плакати із інформацією про кандидатів у Президенти, які висіли на виборчій дільниці та виявив, що серед них не було плакату із іменем кандидата у Президента Олександра Соловйова. Секретар комісії усно пояснила представнику ОПОРИ, що плакату їм не видали в ОВК, а від самих плакатів обрізали програми напередодні 31 березня, бо вони могли б бути сприйняті як агітація на ДВК.

Під час голосування на спеціальних виборчих дільницях №210783 та №000001 в Ужгородському СІЗО представниця Уповноваженого ВРУ з прав людини Діана Швардак у Закарпатській області зафіксувала певні ознаки порушення норм Закону, дізналися представники ОПОРИ, а саме - дільниці не були забезпечені належним чином стаціонарними скриньками та скриньками для голосування за місцем перебування. Замість двох стаціонарних скриньок була одна, за місцем перебування - теж одна. Члени ДВК зазначили, що зверталися до окружної виборчої комісії з цього приводу, однак там відповіли, що по одній скриньці буде достатньо. Під час моніторингового візиту виборчого права ув’язнених скарг чи заяв виборців, спостерігачів на порушення виборчого права ув’язнених не було.

Відзначимо, що напередодні виборів спостерігачі ОПОРИ фіксували, що для окремих дільниць області надруковано та видано меншу кількість бюлетенів, ніж виборців у списках. Втім, враховуючи доволі низьку явку на Закарпатті, загрози того, що комусь із виборців не вистачить бюлетеня - не було.

Як повідомив довготерміновий спостерігач ОПОРИ, в окружній виборчій комісії по округу №71 (центр - м. Хуст), одна із членів комісії склала присягу лише 31 березня - після закінчення часу голосування на дільницях. За  словами Мар’яни Козел, яку до складу ОВК делегували за квотою кандидата у Президенти Сергія Тарути, раніше вона не могла з’являтися на засідання у зв’язку із сімейними обставинами.

Стосовно явки закарпатців, за інформацією спостерігачів ОПОРИ, яку їм надавали окружні виборчі комісії, станом на 15 годину свій голос на Закарпатті віддали 277 075 виборців:

 • виборчий округ №68 (центр - Ужгород) - 60 559;
 • виборчий округ №69 (центр - Мукачево) - 45 942;
 • виборчий округ №70 (центр - Свалява) - 60 348;
 • виборчий округ №71 (центр - Хуст) - 39 813;
 • виборчий округ №72 (центр - Тячів) - 36 170;
 • виборчий округ №73 (центр - Виноградів) - 34 243.

Станом на 20:00 на Закарпатті, як повідомили спостерігачів ОПОРИ в ОВК, проголосували 443 269 виборців. Із них:

 • 89 471 - по округу №68;
 • 74 143 - по округу №69;
 • 89 420 - по округу №70;
 • 68 553 - по округу №71;
 • 62 830 - по округу №72;
 • 58 843 - по округу №73.

За даними сайту ЦВК, на Закарпатті загалом у неділю, 31 березня, проголосували 46,99% виборців. У розрізі округів:

 • 68 округ - 57,97%;
 • 69 округ - 47,54%;
 • 70 округ - 55,15%;
 • 71 округ - 44,3%;
 • 72  округ - 36,42%;
 • 73 округ - 40,38%.
Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.