Українці успадкували корупцію. Це – спадок тоталітарного режиму. А окрім цього отримали ще й олігархів, це зациклило систему. І бізнес мав брати участь у корупції для того, щоб існувати. Таку думку висловив Франс Герадтс, співзасновник організації Governance and Integrity (Королівство Нідерландів) під час дискусії «Розбудова системи доброчесності та доброго врядування заради відбудови та євроінтеграції: дайте нам план дій» на форумі Re:Open Zakarpattia.
«2000 рік – корупція на всіх рівнях. Але громадяни боролися проти корупції і суспільство отримало перемогу і на цьому фронті. Якщо подивитися на міжнародні стандарти, то коли говоримо про боротьбу з корупцією – ви одна з найкращих країн у світі. Такої системи як Прозорро, немає ніде у світі. Якщо ми подивимося на громадянське суспільство в Україні – це одне із найсильніших у світі. У 2014 році саме громадянське суспільство призвело до втечі одного з найбільш корумпованих президентів у світі , який фактично продавав країну і ви це зупини, – вважає експерт.
Він також назвав наступні кроки, які треба зробити для подолання корупції. «Є певні структури, які борються, але якщо подивитися на якість цих структур і на наслідок їх роботи, то можна побачити певне розчарування. Є кілька причин. Одна з них – доброчесність. Для багатьох це слово – як камуфляж. Можна користуватися і всюди його ставити. Але це дуже практичне поняття. Доброчесна система має існувати у будь-якій урядовій інституції. Це ключовий момент. Йдеться про внутрішню рису.
Для чого ця система має бути? Вона здійснює профілактичну роль. Доброчесність – це щось просте – як запобігати корупції. Треба створити такі процеси, в яких займатися корупцією дуже складно», - каже Франс Герадтс.
Щодо профілактики і запобігання корупції, то перше завдання – розслідування і покарання. Друге – запобігання, - каже експерт: «В уряді в Нідерландах немає корупції, ви можете мати бізнес і жодного разу не стикнутися зі корупцією. Як громадянин – теж. Чому це так? Вирішальний момент – кожен держслужбовець у Нідерландах відчуває відразу при згадці, при самому понятті хабаря. Йдеться про фізичне відчуття відрази. Спробуйте підійти до держслужбовця і дайте йому 50 євро. Єдине, що відбудеться – ви опинитеся у в’язниці. Ще один елемент – навчання. Треба мати систему доброчесності. Розслідування і покарання, друге – запобігання, робота з етикою і навчання – все це дуже практичні моменти, не розмиті, ідеалістичні, а дуже практичні.
Щоб успішно боротися корупцією, корупціонери мають отримувати покарання, з іншого боку має бути прозорість системи. «У вас є одна величезна прогалина у системі боротьби з корупцією – НАБУ арештовує людей, високопосадовців, все згідно з законодавством, але це означає, що люди на середній і нижній ланці залишаються непокараними. Бо тут НАБУ нічого не зробить, тут мала би втручатися поліція. Система доброчесності вирішує це питання. Якщо ви працівник уряду і знаєте що людина задіяна в корупції – треба просто таку людину звільняти», - резюмував експерт.
Як писав zaholovok.com ua, на Закарпатті триває 5-й Re:Open Zakarpattia – форум ідей та рішень для розвитку Закарпатської області, як мультикультурного фронтиру, мосту України до ЄС та НАТО, “пілотного регіону” для структурних реформ, які можуть бути мультипліковані по всій країні.
Оперативні та перевірені новини – на нашому Telegram-каналі